24-02-2017 Analitycy jungowscy z Polski i Niemiec w rozmowie o traumie

24 lutego 2017

Cafe Desa

Czeladź, Rynek 26

Zapraszamy zainteresowanych punktami stycznymi pomiędzy psychoanalizą a kulturą na spotkania Klubu Dyskusyjnego organizowane przez Instytut Studiów Kulturowych – RAVEN i Polskie Towarzystwo Psychoanalizy Jungowskiej.

WSTĘP WOLNY

Ilość miejsc ograniczona. Osoby zainteresowane udziałem prosimy o mailowe potwierdzenie uczestnictwa:
kobinski@raven.edu.pl

Irene Berkenbusch w rozmowie z Małgorzatą Kalinowską

Doświadczenie traumatycznych wydarzeń nie kończy się wraz z pokoleniem, którego dotyczyło. Współczesna psychologia, socjologia i studia nad pamięcią zbiorową pokazują, jak ich wpływ trwa w kolejnych pokoleniach przekazywany międzypokoleniowo. Badacze zjawisk traumatycznych zwracają uwagę na to, że wspomnienia przodków pozostają żywe w doświadczeniu kolejnych pokoleń. W trakcie spotkania Klubu Dyskusyjnego dwie psychoanalityczki jungowskie – z Polski i Niemiec rozmawiać będą na temat znaczenia doświadczeń II wojny światowej na poziomie indywidualnym i zbiorowym w ich krajach.

• W jaki sposób pamiętamy przeszłość?
  • Co jest specyficzne w relacji do traumy wojennej w doświadczeniu Polaków i Niemców?
  • Z czym się identyfikujemy, a jakie fragmenty doświadczenia zostają wydziedziczone i poza zasięgiem?
  • Jaki mamy wzajemny obraz siebie?
  • Jak przeszłe doświadczenia wpływają na specyficzną dla każdej z kultur codzienność i międzykulturowe relacje?
  • Jakiego rodzaju praca może stać się początkiem głębokiego uzdrawiania?

Oto niektóre z pytań, jakie Małgorzata Kalinowska i Irene Berkenbusch stawiać będą w trakcie bieżącej dyskusji. Obie prowadzące zajmują się znaczeniem traumy historycznej dla współczesności w swoich kulturach i znaczeniem spotkań międzykulturowych dla wzajemnych relacji, między innymi na poziomie psychoanalitycznego treningu. Irene Berkenbusch od wielu lat pracuje z analitykami jungowskimi i studentami   z Polski i innych krajów Europy Środkowej prowadząc seminaria kliniczne, analizę własną i superwizję. Małgorzata Kalinowska studiuje środkowoeuropejskie doświadczenie zbiorowe, szczególnie w relacji do traumy kulturowej. Opublikowała kilka artykułów na temat polskiej pamięci zbiorowej, kompleksów kulturowych i relacji do współczesnego kryzysu migracyjnego.

Klub dyskusyjny „Psychoanaliza kultury” to propozycja comiesięcznych spotkań koncentrujących się na rozumieniu z perspektywy psychoanalitycznej współczesnych i historycznych zjawisk kulturowych. Spotkania odbywać będą się w Czeladzi i w Warszawie, zaczynając od jesieni 2016 roku i organizowane są wspólnie z Polskim Towarzystwem Psychoanalizy Jungowskiej. Moderatorem spotkań czeladzkich będzie – Małgorzata Kalinowska – członek zarządu RAVEN, spotkania warszawskie moderować będzie – Tomasz Jasiński – członek zarządu RAVEN.

Dr Irene Berkenbusch-Erbe jest analitykiem i superwizorem treningowym w Międzynarodowej Szkole Psychologii Analitycznej (ISAP) w Zurychu. Jest absolwentką Instytutu C.G. Junga w Zurychu (2004). Od 2006 roku jest nauczycielem w ISAP. Prowadzi prywatną praktykę analityczną w Ludwigshafen, w Niemczech. Pracuje jako analityk i superwizor polskich analityków jungowskich w Krakowie i w Warszawie.

Przed rozpoczęciem szkolenia analitycznego w Zurychu Pani Irene studiowała filologię niemiecką, teologię oraz psychologię w Tübingen i w Heidelbergu. Uzyskała tytuł doktora filologii niemieckiej na uniwersytecie w Heidelbergu.

Małgorzata Kalinowska jest analitykiem jungowskim z uprawnieniami do prowadzenia superwizji, Indywidualnym członkiem Międzynarodowego Towarzystwa Psychologii Analitycznej (IAAP) i członkiem Polskiego Towarzystwa Psychoanalizy Jungowskiej (PTPJ). Jest członkiem zarządu Raven Instytutu Studiów Kulturowych i redaktorem naczelnym portali e-jungian.com i e-jungian.pl. Pracuje w praktyce terapeutycznej od 1999 roku, obecnie w Czeladzi.

W swoim zawodowym rozwoju zajmuje się jungowskim rozumieniem traumy i jej kulturowego wymiaru, oraz strukturą i dynamiką treningu psychoanalitycznego, opublikowała kilka artykułów z zakresu tej tematyki i trzy rozdziały w pracach zbiorowych. Jest tłumaczem literatury analitycznej.

ORGANIZATORZY

KLUB DYSKUSYJNY W CZELADZI