CIEŃ I ZŁO W BAŚNIACH według Marie-Louise von Franz

4 listopada 2017

Instytut Studiów Kulturowych Raven

Czeladź, ul. Żabia 12

Zapraszamy osoby zainteresowane pogłębieniem swojej teoretycznej i praktycznej wiedzy na temat baśni z psychologicznej perspektywy na cykl seminaryjny „Interpretacja baśni według Marie-Louise von Franz”.

Cena pojedynczego seminarium:
przy zgłoszeniu do 20 października 2017 – 200 zł
przy zgłoszeniu po 20 października 2017 – 250 zł

Osoby zainteresowane udziałem prosimy o mailowe zgłoszenie uczestnictwa:

Prowadzi: Małgorzata Kalinowska, – psychoanalityk jungowski, tłumaczka „Alchemii” Marie-Louise von Franz

Baśń o Pięknej Wasylisie, źródło: Wikipedia

Drugie seminarium z cyklu „Interpretacja baśni według Marie-Louise von Franz” koncentruje się na aspektach cienia i zła występujących w baśniach. Pracując z przejawami archetypu cienia w baśniach, będziemy przyglądać się temu, w jaki sposób może on przynieść odnowę osobowości i zrównoważyć jednostronną postawę ego. Zobaczymy jak w baśniowym materiale uwolnienie ego z jego identyfikacji umożliwia równoważenie przeciwieństw, przynosi kreatywne możliwości i nową jakość życia. Będziemy analizować przejawy tego procesu w analitycznej sytuacji, w codziennym rozwoju i na poziomie zjawisk zbiorowych. Zajmiemy się również symboliką zła w baśniach, analizując to, kiedy wyraża ono osobowy problem ze złem (zakorzeniony w nieuświadomionym cieniu), a kiedy odnosi się do obiektywnie istniejącego w psychice zła.

Cień w jungowskim rozumieniu zawiera pewne aspekty nieświadomej osobowości, które z różnych przyczyn nie zostały włączone w kompleks ego. Mówimy o indywidualnym cieniu, ale również o cieniu grup, społeczeństw, czy całej cywilizacji. Można powiedzieć, że jest mroczną i stłumioną stroną ego i zawiera zarówno osobowe, jak i zbiorowe elementy. Przejawia się w naszych projekcjach na innych, jako personifikacje występuje w snach, symbolice i baśniach. Treści te są tłumione w toku wychowania i przystosowania do świata zewnętrznego, mogą też zawierać fragmenty osobowości, które dopiero się rozwijają. Choć praca z cieniem często przynosi dyskomfort i zmusza nas do przyjmowania rzeczy, których o sobie nie chcemy wiedzieć, ma ona jednocześnie wzbogacający efekt i poszerza świadomą osobowość.  W trakcie seminarium zobaczymy jak baśniowy materiał pokazuje nam pewne typowe wzorce konfrontacji z cieniem w toku rozwoju osobowości.

Dla kogo?

Seminarium przeznaczone są dla osób zainteresowanych pogłębieniem swojej teoretycznej i praktycznej wiedzy na temat baśni z psychologicznej perspektywy i psychologią analityczną C. G. Junga.

Struktura seminarium:

Tematyka archetypowych treści, symboliki cienia i zła w baśniach, i ich znaczenia dla rozwoju wprowadzona zostanie na podstawie grupowej pracy nad dwoma baśniami:

• „Dwaj Wędrownicy” (baśń braci Grimm)
  • „Piękna Wasylisa” (baśń rosyjska)

Metody i techniki pracy z baśniowym materiałem:

• aktywna wyobraźnia (opowieść, rysunek, drama),
  • amplifikacja – odkrywanie podobnych motywów, znaczeń, przykładów,
  • analiza struktury, etapów i postaci baśni,
  • circumabulacja – krążenie wokół baśniowych wzorców, z wykorzystaniem skojarzeń wnoszonych przez różne funkcje psychiczne; myślenie, uczucia, intuicję i percepcję.

INFORMACJA O CENIE I REJESTRACJI:

Cena:

• 200 zł przy wpłacie do 20 października
  • 250 zł przy wpłacie po 20 października

Osoby zainteresowane uczestnictwem w seminarium prosimy o zgłoszenie na adres mailowy: contact@raven.edu.pl

Za rezerwację miejsca uznajemy opłacenie udziału w seminarium. W wypadku odwołania udziału do 20 października dokonujemy zwrotu całości opłaty seminaryjnej. W wypadku odwołania po 20 października dokonujemy zwrotu odpowiednio 100 zł (przy opłacie 200 zł) i 150 zł (przy opłacie 250 zł).

W wypadku odwołania seminarium przez organizatora zwrotowi podlega całość wpłaconej kwoty.

Zajęcia odbędą się 4 listopada w godzinach od 10:00 do 18:00, z półtoragodzinną przerwą na lunch. Obejmują osiem godzin szkoleniowych. Uczestnicy otrzymują certyfikat uczestnictwa z wyszczególnieniem tematyki i ilości odbytych godzin szkoleniowych i kopię materiału wykładowego prezentowanego w trakcie seminarium.

„Interpretacja baśni według Marie-Louise von Franz” to seria seminariów przedstawiająca podejście do znaczenia i interpretacji baśni. Von Franz byłą jednym z najbliższych współpracowników Carla Gustava Junga i szeroko znanym autorytetem w zakresie baśni, symboliki alchemicznej i znaczenia mitów w rozwoju. Seminaria oparte są na serii książek jej autorstwa: „The Interpretation of Fairy Tales”, „Archetypal Patterns in Fairy Tales”, „Individuation in Fairy Tales”, „Shadow and Evil in Fairy Tales” i „Redemption Motifs in Fairy Tales”, które przedstawiają jej podejście do interpretacji baśni, ilustrowane przykładami baśni z różnych kultur.

Zajęcia prowadzi Małgorzata Kalinowska – psychoanalityk jungowski.

Małgorzata jest certyfikowanym psychoanalitykiem jungowskim uprawnionym do prowadzenia superwizji – Indywidualnym Członkiem Międzynarodowego Towarzystwa Psychologii Analitycznej. Jest również członkiem założycielem Polskiego Towarzystwa Psychoanalizy Jungowskiej, gdzie uczestniczy w aktywnościach Komisji Szkoleniowej i Komisji Etyki, wykładając między innymi na szkoleniu I stopnia w psychoanalizie jungowskiej. Pracuje w prywatnej praktyce klinicznej od 1999 roku. Równolegle pracowała w stacjonarnej i poradnianej pomocy psychoterapeutycznej w obrębie Narodowego Funduszu Zdrowia.

ORGANIZATOR

NAJBLIŻSZE SEMINARIA