Czerwona Księga - w poszukiwaniu duszy - wykład w Warszawie | RAVEN
20857
post-template-default,single,single-post,postid-20857,single-format-standard,edgt-core-1.0.1,ajax_fade,page_not_loaded,,hudson-ver-2.0, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.5,vc_responsive

Czerwona Księga – w poszukiwaniu duszy – wykład w Warszawie

Mar 15 2018

Czerwona Księga – w poszukiwaniu duszy – wykład w Warszawie

11 maja 2018

Sens Instytut Rozwoju Osobistego

ul. Juliana Ursyna Niemcewicza 7/9 lok.81, 02-030 Warszawa

Zapraszamy zainteresowanych postacią Carla Gustava Junga na serię wykładów dotyczących „Czerwonej Księgi” – dzieła, które ilustruje jego indywidualny proces transformacji jak również wyłanianie się zrębów jego teorii. Wykłady odbywać się będą raz w miesiącu, w małej grupie. Możliwe jest zapisanie się na pojedyncze wykłady, istnieje również możliwość zarezerwowania miejsca na cały cykl.

Osoby zainteresowane udziałem prosimy o mailowe zgłoszenie uczestnictwa:

Wykłada: Tomasz Jasiński, psychoanalityk jungowski

„Duszo ma, gdzie jesteś? Czy mnie słyszysz? Mówię do ciebie, wzywam cię – czy jesteś tam? Powróciłem, jestem tu znowu, strząsnąłem pył wszystkich krain z moich stóp i przybyłem do ciebie. Jestem z tobą. Wróciłem do ciebie po długich latach wędrowania. Czy mam ci opowiedzieć wszystko, co widziałem, czego doświadczyłem, czym się rozkoszowałem? A może nie chcesz słuchać o zgiełku życia i świata tego? (…)
Czy wciąż mnie znasz? Jak długo trwało nasze rozstanie? Wszystko tak bardzo się zmieniło. Podaj mi swą dłoń, ma niemal zapomniana duszo. O jakże ogrzewa mnie radość z twego widoku, duszo, której na tak długo się wyrzekłem. Duszo ma, od teraz będę podróżował z tobą. Będziemy wędrować razem, zstępując w mą samotność.”
– Carl Gustav Jung, „The Red Book”

Na początku „Czerwonej Księgi” Carl Gustav Jung doświadcza głębokiego kryzysu, dotykającego niemal każdego obszaru jego istnienia. Pisał „Czerwoną Księgę” w momencie ogromnych zmian w swoim życiu, w tle których toczyły się zmiany dotykające całej cywilizacji europejskiej. Zadanie, które przed nim stanęło zmusiło go do zakwestionowania własnego wewnętrznego świata, jak i osobowości wykształconej w toku dotychczasowego rozwoju wraz z uporządkowaną europejską edukacją i wyrafinowanymi przekonaniami. Doprowadziło go do przeformułowania wizji świata i otworzyło zupełnie nowe kierunki w jego psychologii. Aby poradzić sobie z głębokim kryzysem Jung zagłębił się w konfrontację z nieświadomością, której ilustracja przedstawiona jest w „Czerwonej Księdze”.

W trakcie drugiego wykładu cyklu „Czerwona Księga C. G. Junga” zajmiemy się fragmentami tekstu, które w obrazowy sposób przedstawiają głębię tego kryzysu. Na początku tych zmagań Jung rozdarty jest między dwoma siłami: „duchem czasów obecnych” i „duchem głębi”. Używając jego późniejszych terminów można powiedzieć, że jest rozdarty pomiędzy nakazami świadomości zbiorowej i presją treści nieświadomości zbiorowej. Ten głęboki konflikt prowadzi go do zaskakującego w ustach poważanego naukowca wyznania – stwierdza, że utracił kontakt ze swą duszą, co inicjuje wędrówkę w poszukiwaniu jej.

C. G. Jung pozostał wierny rozpoznaniu znaczenia relacji do elementu życia psychicznego, które nazywał duszą aż do końca swego życia. W trakcie wykładu przyjrzymy się znaczeniu tego pojęcia w kontekście osobistego i zawodowego kryzysu Junga, temu jak zapowiadało ono wyłanianie się późniejszych pojęć jego psychologii konfrontujących jednostronność psychiki zachodniej, i jego uniwersalnemu znaczeniu. Będziemy też odwoływać się między innymi do prac Jamesa Hillmana i najnowszych jungowskich publikacji dotyczących symbolicznej aktywności psychiki.

Tomasz J. Jasiński, psychoanalityk jungowski, autor

Tomek jest psychoanalitykiem jungowskim pracującym w Warszawie i w sieci globalnej. Studiował filozofię, psychologię oraz psychotronikę na kilku różnych uniwersytetach w kraju i za granicą. Jest Członkiem Indywidualnym IAAP. Był członkiem założycielem PTPA, członkiem założycielem PTPJ, jest byłym prezesem dwóch kadencji PTPJ. W trakcie kilkunastoletniej praktyki psychoterapeutycznej pracował z osobami dotkniętymi różnymi formami cierpienia i w różnym wieku, począwszy od osób poniżej trzeciego roku życia, do osób osiemdziesięcioletnich. Obecnie jest nauczycielem w szkoleniu całościowym PTPJ, gdzie pozostaje członkiem Zarządu oraz Komisji Szkoleniowej. Jest również członkiem Zarządu Instytutu RAVEN a także redaktorem naukowym w magazynach e-jungian.com i e-jungian.pl.

Tomek jest autorem kilku publikacji w dziedzinie psychologii i psychoanalizy. W ramach pracy dla Komisji Szkoleniowej PTPJ jest współautorem struktury dydaktycznej programu szkolenia całościowego.

Interesuje się naturą cierpienia i procesami leczenia ujmowanymi z perspektywy psychologii głębi i duchowości, punktami zranienia i zniszczenia w życiu indywidualnym i zbiorowym oraz powstającymi z nich potraumatycznymi strukturami rzeczywistości. Pisze o spotkaniach różnych obszarów doświadczenia oraz o przekraczaniu granic wyznaczonych ustępującym paradygmatem myślenia o świecie i człowieku.

O cyku wykładowym

czerwoną księgę

„Czerwona Księga C. G. Junga” to cykl comiesięcznych wykładów prowadzonych przez analityka jungowskiego Tomasza Jasińskiego, członka Międzynarodowego Towarzystwa Psychologii Analitycznej (IAAP), które zostało założone w Zurychu w 1955, jeszcze za życia Carla Gustava Junga przez grupę analityków blisko z nim związanych. Odbywające się w małej grupie kameralne wykłady są szansą dokładnego zapoznania się z historią powstania „Czerwonej Księgi”, kontekstami i analogiami do innych dzieł literackich i artystycznych, a przede wszystkim z jej znaczeniem dla osobowego procesu transformacji.

ZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapisz