Czerwona Księga – w poszukiwaniu duszy

Raven – Instytut Studiów Kulturowych

Czeladź, ul. Żabia 12

Czerwona Księga

Zapraszamy zainteresowanych postacią Carla Gustava Junga na serię wykładów dotyczących „Czerwonej Księgi” – dzieła, które ilustruje jego indywidualny proces transformacji jak również wyłanianie się zrębów jego teorii. Wykłady obywać się będą raz w miesiącu, w grupie dwunastoosobowej. Możliwe jest zapisanie się na pojedyncze wykłady, istnieje również możliwość zarezerwowania miejsca na cały cykl semestralny.

Osoby zainteresowane udziałem prosimy o mailowe zgłoszenie uczestnictwa:

Wykłada: Małgorzata Kalinowska, psychoanalityk jungowski

„Duszo ma, gdzie jesteś? Czy mnie słyszysz? Mówię do ciebie, wzywam cię – czy jesteś tam? Powróciłem, jestem tu znowu, strząsnąłem pył wszystkich krain z moich stóp i przybyłem do ciebie. Jestem z tobą. Wróciłem do ciebie po długich latach wędrowania. Czy mam ci opowiedzieć wszystko, co widziałem, czego doświadczyłem, czym się rozkoszowałem? A może nie chcesz słuchać o zgiełku życia i świata tego? (…)
Czy wciąż mnie znasz? Jak długo trwało nasze rozstanie? Wszystko tak bardzo się zmieniło. Podaj mi swą dłoń, ma niemal zapomniana duszo. O jakże ogrzewa mnie radość z twego widoku, duszo, której na tak długo się wyrzekłem. Duszo ma, od teraz będę podróżował z tobą. Będziemy wędrować razem, zstępując w mą samotność.”
– Carl Gustav Jung, „The Red Book”

Na początku „Czerwonej Księgi” Carl Gustav Jung doświadcza głębokiego kryzysu, dotykającego niemal każdego obszaru jego istnienia. Pisał „Czerwoną Księgę” w momencie ogromnych zmian w swoim życiu, w tle których toczyły się zmiany dotykające całej cywilizacji europejskiej. Zadanie, które przed nim stanęło zmusiło go do zakwestionowania własnego wewnętrznego świata, jak i osobowości wykształconej w toku dotychczasowego rozwoju wraz z uporządkowaną europejską edukacją i wyrafinowanymi przekonaniami. Doprowadziło go do przeformułowania wizji świata i otworzyło zupełnie nowe kierunki w jego psychologii. Aby poradzić sobie z głębokim kryzysem Jung zagłębił się w konfrontację z nieświadomością, której ilustracja przedstawiona jest w „Czerwonej Księdze”.

W trakcie drugiego wykładu cyklu „Czerwona Księga C. G. Junga” zajmiemy się fragmentami tekstu, które w obrazowy sposób przedstawiają głębię tego kryzysu. Na początku tych zmagań Jung rozdarty jest między dwoma siłami: „duchem czasów obecnych” i „duchem głębi”. Używając jego późniejszych terminów można powiedzieć, że jest rozdarty pomiędzy nakazami świadomości zbiorowej i presją treści nieświadomości zbiorowej. Ten głęboki konflikt prowadzi go do zaskakującego w ustach poważanego naukowca wyznania – stwierdza, że utracił kontakt ze swą duszą, co inicjuje wędrówkę w poszukiwaniu jej.

C. G. Jung pozostał wierny rozpoznaniu znaczenia relacji do elementu życia psychicznego, które nazywał duszą aż do końca swego życia. W trakcie wykładu przyjrzymy się znaczeniu tego pojęcia w kontekście osobistego i zawodowego kryzysu Junga, temu jak zapowiadało ono wyłanianie się późniejszych pojęć jego psychologii konfrontujących jednostronność psychiki zachodniej, i jego uniwersalnemu znaczeniu. Będziemy też odwoływać się między innymi do prac Jamesa Hillmana i najnowszych jungowskich publikacji dotyczących symbolicznej aktywności psychiki.

czerwoną księgę

„Czerwona Księga C. G. Junga” to cykl comiesięcznych wykładów prowadzonych przez analityczkę jungowską Małgorzatę Kalinowską, członka Międzynarodowego Towarzystwa Psychologii Analitycznej (IAAP), które zostało założone w Zurychu w 1955, jeszcze za życia Carla Gustava Junga przez grupę analityków blisko z nim związanych. Odbywające się w małej grupie kameralne wykłady są szansą dokładnego zapoznania się z historią powstania „Czerwonej Księgi”, kontekstami i analogiami do innych dzieł literackich i artystycznych, a przede wszystkim z jej znaczeniem dla osobowego procesu transformacji.

Małgorzata jest certyfikowanym psychoanalitykiem jungowskim uprawnionym do prowadzenia superwizji – Indywidualnym Członkiem Międzynarodowego Towarzystwa Psychologii Analitycznej. Jest również członkiem założycielem Polskiego Towarzystwa Psychoanalizy Jungowskiej, gdzie uczestniczy w aktywnościach Komisji Szkoleniowej i Komisji Etyki, wykładając między innymi na szkoleniu I stopnia w psychoanalizie jungowskiej. Pracuje w prywatnej praktyce klinicznej od 1999 roku. Równolegle pracowała w stacjonarnej i poradnianej pomocy psychoterapeutycznej w obrębie Narodowego Funduszu Zdrowia.

NAJBLIŻSZE WYKŁADY