DYNAMIKA PRZECIWIEŃSTW A TRANSFORMACJA PSYCHICZNA – wykład w Warszawie

24 listopada 2017

Sens Instytut Rozwoju Osobistego

ul. Juliana Ursyna Niemcewicza 7/9 lok. 81, Warszawa

Zapraszamy osoby zainteresowane psychologią Carla Gustava Junga i psychologią post-jungowską na cykl wykładowy „Wprowadzenie w psychologię C. G. Junga”, prowadzony przez analityków jungowskich. Wykłady obywać się będą raz w miesiącu, w grupie 10 osobowej. Możliwe jest zapisanie się na pojedyncze wykłady, istnieje również możliwość zarezerwowania miejsca na cały cykl semestralny.

Osoby zainteresowane udziałem prosimy o mailowe zgłoszenie uczestnictwa:

Wykłada: Tomek J. Jasiński, psychoanalityk jungowski

Miałem raz bardzo zamożnego pacjenta, który przychodząc do mnie powiedział mi: „Nie wiem, co Pan mi zrobi, lecz mam nadzieję, że to co otrzymam nie będzie szare”. I to jest dokładnie o tym, czym byłoby życie, gdyby nie było w nim przeciwieństw. I tak par przeciwieństw nie należy rozumieć jako błędów, lecz jako źródła życia. To samo obowiązuje w naturze. Jeśli nie ma różnicy między wysokim i niskim, nie będzie przepływu wody. Ów stan, który nastąpiłby po usunięciu z natury przeciwieństw, współczesna fizyka określa stanem entropii, czyli śmierci w stanie wypośrodkowanej letniości. Jeśliby spełnić wszystkie swoje życzenia, to osiągnęłoby się stan, który można by nazwać stanem psychicznej entropii. W ten sposób odkryłem, że coś, co wydawało mi się zjawiskiem patologicznym, jest w istocie zasadą rzeczywistości.

Wprowadzenie do psychologii jungowskiej: notatki z seminarium z psychologii analitycznej, 1925 r.

Podział na dwa był niezbędny, aby wydobyć „jeden” świat ze stanu potencjalności w rzeczywistość. Rzeczywistość składa się z wielości rzeczy. Lecz jedno nie jest liczbą. Pierwszą liczbą jest dwójka. To w niej ma swój początek mnogość  i rzeczywistość.

Mysterium Coniunctionis (1955-56), CW14, par. 659

W kolejnym wykładzie z serii wprowadzającej w psychologię C.G. Junga przyjrzymy się jakie znaczenie dla rozumienia psychiki ma obrane przez Junga dialektyczne spojrzenie na rzeczywistość. Jak zobaczyliśmy w trakcie poprzednich wykładów, myślenie w kategorii napięć wynikających ze ścierania się sprzeczności jest strukturalnie wpisane w jungowskie rozumienie psychiki, oparte na energetycznym punkcie widzenia. Jung pokazuje nam, jak myślenie o psychice w kategoriach przeciwieństw jest w sposób organiczny wpisane w fenomenologię świata jako całości. Pokazuje również, że proces życia oraz rozwoju psychicznego oparty jest na zjawisku energetycznych napięć wynikających z konfrontowania się par przeciwieństw. W dynamice tych procesów dochodzi do transformacji psychicznej, która jest osnową dojrzewania psychicznego jednostki, a które jako część procesów naturalnych Jung nazwał indywiduacją.

W trakcie wykładu będziemy się odwoływać do fragmentów pochodzących z kilku różnych tekstów Junga:

• C.G. Jung – „Archetypy i Nieświadomość Zbiorowa”, CW 9i – eseje: „Psychologia archetypu dziecka”, „Psychologiczne aspekty archetypu matki”, „Archetypy nieświadomości zbiorowej”, „Problem odrodzenia”
  • C.G. Jung – „Misterium Coniunctionis”, CW 14
  • C.G. Jung – “Dwa eseje o psychologii analitycznej”, CW7
  • C.G. Jung – „psychologia i alchemia”, CW12

„Wprowadzenie w psychologię C. G. Junga” to cykl comiesięcznych wykładów prowadzonych przez analityków jungowskich, Małgorzatę Kalinowską i Tomka J. Jasińskiego, członków Międzynarodowego Towarzystwa Psychologii Analitycznej (IAAP), które zostało założone w Zurychu w 1955, jeszcze za życia Carla Gustava Junga przez grupę analityków blisko z nim związanych. Odbywające się w małej grupie kameralne wykłady są szansą dokładnego zapoznania się z podstawowymi pojęciami psychologii analitycznej zarówno dla praktykujących psychologów, jak i dla osób zainteresowanych pracami Carla Gustava Junga. Każdy z nich oparty jest na analizie tekstów Dzieł Zebranych i innych prac Junga, włączając w to dotychczas nie opublikowane w języku polskim. Powrót do oryginalnych tekstów umożliwia zarówno wgląd w jego teorię, jak i ogląd tego, jak tworzone przez niego pojęcia ewoluowały z biegiem czasu.

Tomek J. Jasiński, psychoanalityk jungowski, autor

Tomek jest psychoanalitykiem jungowskim pracującym w Warszawie i w sieci globalnej. Studiował filozofię, psychologię oraz psychotronikę na kilku różnych uniwersytetach w kraju i za granicą. Jest Członkiem Indywidualnym IAAP. Był członkiem założycielem PTPA, członkiem założycielem PTPJ, jest byłym prezesem dwóch kadencji PTPJ. W trakcie kilkunastoletniej praktyki psychoterapeutycznej pracował z osobami dotkniętymi różnymi formami cierpienia i w różnym wieku, począwszy od osób poniżej trzeciego roku życia, do osób osiemdziesięcioletnich. Obecnie jest nauczycielem w szkoleniu całościowym PTPJ, gdzie pozostaje członkiem Zarządu oraz Komisji Szkoleniowej. Jest również członkiem Zarządu Instytutu RAVEN a także redaktorem naukowym w magazynach e-jungian.com i e-jungian.pl

Tomek jest autorem kilku publikacji w dziedzinie psychologii i psychoanalizy. W ramach pracy dla Komisji Szkoleniowej PTPJ jest współautorem struktury dydaktycznej programu szkolenia całościowego.

Interesuje się naturą cierpienia i procesami leczenia ujmowanymi z perspektywy psychologii głębi i duchowości, punktami zranienia i zniszczenia w życiu indywidualnym i zbiorowym oraz powstającymi z nich potraumatycznymi strukturami rzeczywistości. Pisze o spotkaniach różnych obszarów doświadczenia oraz o przekraczaniu granic wyznaczonych ustępującym paradygmatem myślenia o świecie i człowieku.

ORGANIZATOR

NAJBLIŻSZE WYKŁADY W CZELADZI