FreshMail.pl

Konferencja „Niespodzianka – spotkanie z Innym”

9-11 września 2016
Lokalizacja:

Sichów Duży 88
Rytwiany

Organizator:

Instytut Studiów Archetypowych i Religijnych
Tel: +48 158641641
Email: contact@isar.edu.pl
www: isar.edu.pl

To, czego nie wnosisz do świadomości, przychodzi do ciebie jako twój los. To, co wnosisz do świadomości, bez względu na to, czy jest to tym, czego pragnąłeś, staje się twym przeznaczeniem.

– C. G. Jung 

 

W sztuce teatralnej Karola Huberta Rostworowskiego biedna rodzina odkrywa bogato odzianego mężczyznę, śpiącego w ich domu. Kim jest, zastanawiają się? Co mają z nim zrobić? Jak mają przyjąć niespodziewanego gościa, wziąwszy pod uwagę, że to, co mają w domu, ledwo wystarcza, aby wyżywić ich samych?

Według greckich tragedii nasz brak rozpoznania nieznajomego, którego spotkać możemy na swej drodze, może mieć dla nas katastrofalne skutki. A jeżeli nieznajomy jest dawno utraconym synem lub córką? Motyw nieznajomego w literaturze i sztuce jest ponadczasowy, stanowi między innymi podstawę mitu o Edypie i innych mitów różnych epok. Carl Gustav Jung uważał mit za metaforę psychologicznej realności, wyrażającą potrzebę psychiki popychającą nas do długiej wędrówki, w trakcie której spotykamy często nieznane fragmenty siebie samego. To, czy staniemy się ich świadomi, będzie miało wpływ na nasz los, nadając mu kształt i otwierając przed nami nowe ścieżki. W innym wypadku staje się naszym losem, określającym niczym fatum nasze losy. Mityczny nieznajomy spotykany na ścieżkach naszego życia stawia przed nami wyzwanie wyjścia poza to co znane, i sięgnięcia zarówno ku korzeniom, jak i otwarcia na przyszłe możliwości.

W trakcie konferencji psychoanalitycy jungowscy Małgorzata Kalinowska i Tomasz Jasiński, oraz Paul Kieniewicz, założyciel ISAR, zaprezentują psychologiczne rozumienie kilku znanych mitów związanych z postacią nieznajomego, pokazując jednocześnie powiązanie mitycznej sytuacji zaprezentowanej w „Niespodziance” z współczesnymi czasami. Historyczne tło „Niespodzianki” przedstawi Maria Rostworowska, wnuczka Karola Huberta, autora sztuki. Maria Rostworowska jest autorką niedawno opublikowanej biografii swego dziadka – „Szczery Artysta”.

Sztuka Karola Huberta Rostworowskiego zostanie odczytana przez Annę Zubrzycki i jej zespół teatralny.

Zapraszamy na wspólną podróż w krainę ponadczasowego mitu w pięknej lokalizacji Sichowskiego Parku.

Simple Share Buttons
Simple Share Buttons

Zapisz się do naszego newslettera

FreshMail.pl