FreshMail.pl

Program Konferencji „Niespodzianka – spotkanie z Innym”

9-11 września 2016
Lokalizacja:

Sichów Duży 88
Rytwiany

Organizator:

Instytut Studiów Archetypowych i Religijnych
Tel: +48 158641641
Email: contact@isar.edu.pl
www: isar.edu.pl

15:00-18:00 – Rejestracja

17:00 – Recepcja z kieliszkiem wina

18:00 – Kolacja

20:00 – Otwarcie konferencji, prezentacja wykładowców – Paul KieniewiczMałgorzata Kalinowska

20:20 – Wykład Marii Rostworowskiej – „Życie i twórczość Karola Huberta Rostworowskiego”

7:30 – Medytacja (dla chętnych)

8:15 – Śniadanie

9:30 – Wykład Tomasza J. Jasińskiego – „Na początku i na końcu jest Inny – psychologiczne znaczenie doświadczenia obcości”

Abstrakt: W koncepcjach całościowo ujmujących naturę ludzką, konfrontacja z tym, co inne, jest źródłem impulsu do rozwoju i osnową wewnętrznego wzrostu. Wykład opowiada o tym, jak z perspektywy psychologicznej doświadczenie obcości, w spotkaniu z innym, jest w równej mierze początkiem i celem procesu rozwoju. Psychologia rozwojowa pokazuje, jak oswajanie obcości i rozpoznawanie w niej fragmentów siebie, leży u podstaw wyłaniania się indywidualności, jak określa możliwości jej rozwoju i wreszcie odnajdywanie przez człowieka własnego miejsca w społeczeństwie. Spotkanie z Innym jest symboliczną przestrzenią indywidualnej podróży przez życie. Mit nieznajomego, wraz ze skomplikowanymi losami spotkania z nim, jest centralnym mitem psychologii rozwoju człowieka.

10:30 – Przerwa kawowa

11:00 – Wykład Paula Kieniewicza – „Nie wiedziałem, kim on był… Mit nieropoznanego nieznajomego”

Abstrakt: W mitologicznej tradycji bohaterowi, który nie rozpozna tajemniczego nieznajomego grożą straszliwe konsekwencje. Często nieznajomy okazuje się być bliskim krewnym. Brak świadomości bohatera mitu nie pomniejsza jego winy i prowadzi do tragicznej sekwencji wydarzeń. Bohater mitologii greckiej, nordyckiej i średniowiecznych mitów często napotyka na swej drodze nieznajomego, którego nie jest w stanie rozpoznać, bądź z którym nie potrafi się porozumieć. Tego rodzaju spotkania stanowią metaforę dla momentów w naszym życiu, w których nie jesteśmy w stanie stawić czoła aspektom naszej własnej psychiki, które wydają się być nam obce. Podobnie jak bohater mitycznej podróży, stajemy wtedy przed zadaniem rozpoznania i zintegrowania nieznajomego jako części własnego życia. 

13:00 – Obiad

15:00 – Odczyt na żywo „Niespodzianki” Karola Huberta Rostworowskiego – zespół teatralny Anny Zubrzycki

18:00 – Kolacja

20:00 – Dyskusja z udziałem aktorów – główne motywy i postaci „Niespodzianki”

7:30 – Medytacja

8:15 – Śniadanie

9:30 – Wykład Małgorzaty Kalinowskiej – „Inny w świecie znanego – mit o nieznajomym a współczesność”

Abstrakt: Wykład dotyczy obecności mitu Innego we współczesnej kulturze. Analizuje jego przejawy w obrębie „obecnej nieobecności”, określanej przez współczesną socjologię jako „zjawowa/spektralna obecność”, a w psychologii głębi jako zejście pewnych treści na poziom nieświadomy, który w dawnych mitach i współczesnych snach symbolizowany jest pod postacią terytorium świata podziemnego. Utrata kontaktu z „Innym” na poziomie indywidualnym i zbiorowym prowadzi do zamknięcia w przestrzeni znanego wykreślanej przez współczesny paradygmat kulturowy. 

10:30 – Przerwa kawowa

11:00 – Dyskusja z prezentującymi w trakcie konferencji

13:00 – Lunch

Simple Share Buttons
Simple Share Buttons

Zapisz się do naszego newslettera

FreshMail.pl