FreshMail.pl

Warsztat – „W poszukiwaniu Archetypowej Kobiecości”

19-21 sierpień 2016
Lokalizacja:

Sichów Duży 88
Rytwiany

Organizator:

Instytut Studiów Archetypowych i Religijnych
Tel: +48 158641641
Email: contact@isar.edu.pl
www: isar.edu.pl

Prowadząca:

Małgorzata Kalinowska – psychoanalityczka jungowska, tłumaczka „Oswobodzenia Silnej Kobiety” C. P. Estes i „Alchemii” M.-L. von Franz

 

„Gdy ekspresja twórcza może płynąć swobodnie i nie jest wciskana na siłę w wyuczone na pamięć zwroty, możemy usłyszeć tajemny głos mówiący głęboko symbolicznym językiem świętości. Sztuka wyraża go poprzez kolor, ruch, dźwięk i myśl. Właśnie tego philosophorum potrzebujemy, aby oddać doświadczenie świętości, które nie mieści się w zwykłej prozie, bez względu na to, jakkolwiek uczona by ona była.”

– Clarissa Pinkola Estes – „Oswobodzenie Silnej Kobiety. Nieskalana miłość Matki Uwielbionej do dzikiej duszy”

„Weźmy na przykład Czarną Madonnę. Czasem płacze. Czasem jest surowa. Jest mroczna. Bywa Afrykanką, Indianką, lub Portugalką. Myślę, że jest czarna, bo jest nieznana świadomości. Często ma ogromne poczucie humoru, które działa trzeźwiąco na ludzkie szaleństwo. Czarna Madonna jest mostem. Jest duchową postacią w fizycznym ciele, która działa jak most łączący głowę i serce. Uosabia mądrość, głęboką kobiecą mądrość, która przejawia się w naturze, w tym również w naturze ludzkiej.”

 Marion Woodman – „Conscious Femininity”

 

kobiecościWarsztat „W poszukiwaniu Archetypowej Kobiecości” skierowany jest do kobiet i mężczyzn, chcących odkryć nową postawę w swym świadomym życiu, pozwalającą na włączanie w nie nowych możliwości, odnalezienia nowej relacji do tego, co już w sobie znane, zamiast nieustannej pogoni za doskonałością. W trakcie warsztatu będziemy pracować z obrazami tradycyjnie związanymi z archetypową kobiecością pojawiającymi się w religiach różnych epok, mitach, baśniach i snach, odkrywając, że są one nadal żywą obecnością i nie należą do reliktów przeszłości. 

Kobiecy aspekt psychiki, tak jak go rozumiemy w analizie jungowskiej, nie sprowadza się do ról płciowych, jest równie ważny w rozwoju kobiet jak i mężczyzn. Kobiecość w archetypowym znaczeniu wyraża zasadę psychicznego życia, która różni się od patriarchalnie zdefiniowanej roli kobiecości w zachodniej cywilizacji.  „W kobiecym aspekcie naszego istnienia odnajdujemy otwartą na świat, racjonalną część, która działa znacznie wolniej, bardziej spontanicznie i naturalnie, część, która przyjmuje życie takim, jakie ono jest, bez osądu”, mówi Marion Woodman. Dla kobiecej świadomości duchowe i fizyczne, to dwa aspekty jednej całości. Kobieca świadomość oznacza zejście do własnych korzeni i rozpoznanie tam tego, kim się naprawdę jest, rozpoznanie własnej duszy. Wiąże się to miłością, czyli z tym, czego w naszej kulturze najbardziej boimy się przyjąć. Wiąże się ze zgodą na własne przeznaczenie, nie ślepą zgodą, a ze świadomym rozpoznaniem swego losu, własnych sił, i własnych ograniczeń. Dlatego właśnie relacja do kobiecego pierwiastka psychiki jest tak ważna w naszym życiu. Można go porównać do wody, która je ożwia, pozwalając na kreatywny rozwój.

Techniki pracy: aktywna wyobraźnia w pracy z obrazem, ruchem i rysunkiem, praca ze snem, opowieścią, grupa śnienia społecznego.

O prowadzącej

Simple Share Buttons
Simple Share Buttons

Zapisz się do naszego newslettera

FreshMail.pl