Indywiduacja w baśniach według Marie-Louise von Franz

13 stycznia 2018

Instytut Studiów Kulturowych Raven

Czeladź, ul. Żabia 12

Zapraszamy osoby zainteresowane pogłębieniem swojej teoretycznej i praktycznej wiedzy na temat baśni z psychologicznej perspektywy na cykl seminaryjny „Interpretacja baśni według Marie-Louise von Franz”.

Cena pojedynczego seminarium:
przy zgłoszeniu do 29 grudnia 2017 – 200 zł
przy zgłoszeniu po 29 grudnia 2017 – 250 zł

Osoby zainteresowane udziałem prosimy o mailowe zgłoszenie uczestnictwa:

„Indywiduacja oznacza stawanie się jednostką – kimś indywidualnym, i jako, że indywidualność stanowi naszą ostateczną i najgłębszą unikalność, oznacza ona również stawanie się samym sobą. Możemy więc przetłumaczyć indywiduację jako ‚odnajdywanie siebie’ czy ‚samorealizację’.”
– C. G. Jung, CW 7, par. 266

Indywiduacja jest procesem wewnętrznego rozwoju, w trakcie którego realizujemy naszą prawdziwą naturę, nawiązując w pełniejszy sposób relację do Jaźni – archetypu całkowitości życia psychicznego. W systemach religijnych i obrazach mitologicznych Jaźń często symbolizowana jest pod postacią „skarbu trudnego do zdobycia”, mandali, czy wewnętrznych obrazów boga.

W trakcie seminarium opierać się będziemy na książce „The Individuation in Fairy Tales” Marie-Louise von Franz, analizując baśnie, które koncentrując się na motywie poszukiwania skarbu, czy cudownego ptaka, pokazują ścieżkę zmierzającą do urzeczywistnienia pełni rozwoju psychicznego. Będziemy przyglądać się typowym wyzwaniom i zmaganiom ścieżki indywiduacji, zastanawiając się nad jej znaczeniem dla indywidualnego i zbiorowego rozwoju i poszukując analogii we współczesnej literaturze i filmie. Seminarium jest podsumowaniem dotychczasowych spotkań i pozwala również na umieszczenie pracy z dotychczasowymi obrazami archetypowymi – cienia, animy, animusa w kontekście całościowej ścieżki rozwojowej.

Dla kogo?

Seminarium przeznaczone są dla osób zainteresowanych pogłębieniem swojej teoretycznej i praktycznej wiedzy na temat baśni z psychologicznej perspektywy i psychologią analityczną C. G. Junga.

Struktura seminarium:

Dynamika procesy indywiduacji (na podstawie prac M.-L. von Franz i C. G. Junga).
Typowe archetypowe etapy procesu indywiduacji w baśniach, kulturze, literaturze, filmie.
Analiza baśni „Biała papuga” (baśń hiszpańska).
Analiza baśni „Bath Badgerd” (baśń perska).

Metody i techniki pracy z baśniowym materiałem:

amplifikacja – odkrywanie podobnych motywów, znaczeń, przykładów,
analiza struktury, etapów i postaci baśni,
circumabulacja – krążenie wokół baśniowych wzorców, z wykorzystaniem skojarzeń wnoszonych przez różne funkcje psychiczne; myślenie, uczucia, intuicję i percepcję.

INFORMACJA O CENIE I REJESTRACJI:

Cena:

200 zł przy wpłacie do 29 grudnia
250 zł przy wpłacie po 29 grudnia

Osoby zainteresowane uczestnictwem w seminarium prosimy o zgłoszenie na adres mailowy: contact@raven.edu.pl

Za rezerwację miejsca uznajemy opłacenie udziału w seminarium. W wypadku odwołania udziału do 29 grudnia dokonujemy zwrotu całości opłaty seminaryjnej. W wypadku odwołania po 29 grudnia dokonujemy zwrotu odpowiednio 100 zł (przy opłacie 200 zł) i 150 zł (przy opłacie 250 zł). W wypadku odwołania po 31 grudnia zwrotów nie przewidujemy.

W wypadku odwołania seminarium przez organizatora zwrotowi podlega całość wpłaconej kwoty.
W wypadku braku wolnych miejsc możliwe jest zgłoszenie się na listę rezerwową.

Zajęcia odbędą się 13 stycznia w godzinach od 10:00 do 18:00, z półtoragodzinną przerwą na lunch. Obejmują osiem godzin szkoleniowych. Uczestnicy otrzymują certyfikat uczestnictwa z wyszczególnieniem tematyki i ilości odbytych godzin szkoleniowych i kopię materiału wykładowego prezentowanego w trakcie seminarium.

„Interpretacja baśni według Marie-Louise von Franz” to seria seminariów przedstawiająca podejście do znaczenia i interpretacji baśni. Von Franz byłą jednym z najbliższych współpracowników Carla Gustava Junga i szeroko znanym autorytetem w zakresie baśni, symboliki alchemicznej i znaczenia mitów w rozwoju. Seminaria oparte są na serii książek jej autorstwa: „The Interpretation of Fairy Tales”, „Archetypal Patterns in Fairy Tales”, „Individuation in Fairy Tales”, „Shadow and Evil in Fairy Tales” i „Redemption Motifs in Fairy Tales”, które przedstawiają jej podejście do interpretacji baśni, ilustrowane przykładami baśni z różnych kultur.

Zajęcia prowadzi Małgorzata Kalinowska – psychoanalityk jungowski.

Małgorzata jest certyfikowanym psychoanalitykiem jungowskim uprawnionym do prowadzenia superwizji – Indywidualnym Członkiem Międzynarodowego Towarzystwa Psychologii Analitycznej. Jest również członkiem założycielem Polskiego Towarzystwa Psychoanalizy Jungowskiej, gdzie uczestniczy w aktywnościach Komisji Szkoleniowej i Komisji Etyki, wykładając między innymi na szkoleniu I stopnia w psychoanalizie jungowskiej. Pracuje w prywatnej praktyce klinicznej od 1999 roku. Równolegle pracowała w stacjonarnej i poradnianej pomocy psychoterapeutycznej w obrębie Narodowego Funduszu Zdrowia.

ORGANIZATOR

NAJBLIŻSZE SEMINARIA