Kobiece misteria dionizyjskie - Linda Fierz-David | RAVEN
20983
post-template-default,single,single-post,postid-20983,single-format-standard,edgt-core-1.0.1,ajax_fade,page_not_loaded,,hudson-ver-2.0, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.5,vc_responsive

Kobiece misteria dionizyjskie – Linda Fierz-David

Cze 25 2018

Kobiece misteria dionizyjskie – Linda Fierz-David

14 września 2018

Raven – Instytut Studiów Kulturowych

Czeladź, ul. Żabia 12

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych psychologią jungowską, i wszystkich tych, których interesują współczesne pytania na temat kobiecych i męskich ról, i dynamiki pomiędzy kobiecością i męskością. Burzliwe dyskusje na te tematy wkradały się w niemal wszystkie nasze wykłady ubiegłych semestrów, niezależnie od ich tematyki, mamy więc nadzieję, że ten nowy cykl wykładowy pozwoli nam pomieścić poszukiwania, pytania i wątpliwości, które ten temat otwiera. Wykłady obywać się będą raz w miesiącu, w małej grupie. Możliwe jest zapisanie się na pojedyncze wykłady, istnieje również możliwość zarezerwowania miejsca na cały cykl semestralny.

Osoby zainteresowane udziałem prosimy o mailowe zgłoszenie uczestnictwa: contact@raven.edu.pl

O kobiecych misteriach opowiadać będzie psychoanalityczka jungowska, tłumaczka „Oswobodzenia Silnej Kobiety” C. P. Estes, Małgorzata Kalinowska

„Linda Fierz-David dała nam wgląd w te frapujące i niesamowite freski, który pozwala nie tylko na uzyskanie obrazu starożytnych kobiecych misteriów, ale również buduje psychologiczną interpretacje kroków, które składają się na ten proces. Gdy czytamy jej książkę ze zrozumieniem, same również możemy wyruszyć na wewnętrzne zmagania z tym, co może nam przynieść pełną kobiecą dojrzałość.”
– E. Harding, Introduction, w: Women’s Dionisian Initiation

„Jej wizja jest jasna. Patrzy z pozycji analityczki, która sama była świadkiem transformacji. I być może również kobiety, która sama jej doświadczyła.”
– M. Anthony, Salome’s Embrace: The Jungian Women

Linda Fierz-David to autorka, która nieomal została przeoczona w jungowskim świecie, choć jej książka oparta na cyklu wykładów analizujących kobiecy rozwój na podstawie serii fresków w Willi Tajemnic w Pompejach daje unikalny wgląd w kobiecą psychikę. Opublikowana wcześnie, w 1938 roku, prezentuje archetypową analizę kobiecego rozwoju psychologicznego na podstawie obrazów Dionizosa, Ariadny, Medei, Kore, Sofii i innych, która wykracza poza ówczesne jungowskie definicje kobiecości. Użyty przez nią zestaw archetypów różni się od tego, którym Jung opisuje w „Psychologii przeniesienia” proces transformacyjny.

Symbolika fresków pokazuje według Fierz-David działające w kobiecym rozwoju symbole jednoczące to co ziemskie z duchowym, wysokie z niskim, seksualne z boskim. W podróży tej kobieta jest prowadzona przez silną matczyną postać, przewodniczkę inicjacji, która sama była inicjowana przez boga i która daje jej mądrość i oparcie w wyzwaniach transformacji odtwarzającej krok po kroku mitologiczne doświadczenie Ariadny poślubianej Dionizosowi. Fierz-David uważa, że freski w Pompejach pokazują wewnętrzny rytuał mitologicznej podróży charakterystyczny dla kobiecego rozwoju czasów rzymskich, który nadal odzwierciedla proces indywiduacji doświadczany przez współczesne kobiety w stanach głębokiego kontaktu z psychiką pozwalający na odnalezienie oparcia w samej sobie, zbudowanie relacji do męskości i zdolności do uczestniczenia w siostrzanym kobiecym kręgu.

Na podstawie: Linda Fierz-David: „Women’s Dionisian Initiation. The Villa of Mysteries in Pompeii”

__________________

Małgorzata jest certyfikowanym psychoanalitykiem jungowskim uprawnionym do prowadzenia superwizji – Indywidualnym Członkiem Międzynarodowego Towarzystwa Psychologii Analitycznej. Jest również członkiem założycielem Polskiego Towarzystwa Psychoanalizy Jungowskiej, gdzie uczestniczy w aktywnościach Komisji Szkoleniowej i Komisji Etyki, wykładając między innymi na szkoleniu I stopnia w psychoanalizie jungowskiej. Pracuje w prywatnej praktyce klinicznej od 1999 roku. Równolegle pracowała w stacjonarnej i poradnianej pomocy psychoterapeutycznej w obrębie Narodowego Funduszu Zdrowia.

O cyklu wykładowym

„Kobiety jungowskie o kobiecości” to cykl comiesięcznych wykładów prowadzonych przez analityczkę jungowską, Małgorzatę Kalinowską, członka Międzynarodowego Towarzystwa Psychologii Analitycznej (IAAP), które zostało założone w Zurychu w 1955, jeszcze za życia Carla Gustava Junga przez grupę analityków blisko z nim związanych. Odbywające się w małej grupie kameralne wykłady są szansą dokładnego zapoznania się z pracami jungowskich autorek dotyczącymi rozwoju kobiecej psychiki. Kobiece inicjacyjne misteria dionizyjskie Lindy Fierz-David, misteria lunarne Esther Harding, symbol ciężarnej dziewicy, o której pisały Esther Harding i Marion Woodman, dynamika seksualności i obraz kobiecości we współczesnej kulturze i religijności chrześcijańskiej według Ann Belford Ulanov i wreszcie Clarissa Pinkola Estes wraz z jej obrazami głębokiej kobiecej transformacji pokazanej w baśniach i uświęconej kobiecości doświadczanej w codziennym życiu, to tematy, które wypełnią nasz nowy cykl wykładowy.