Kultura islamu - wprowadzenie do wykładów | RAVEN
post-template-default,single,single-post,postid-21062,single-format-standard,edgt-core-1.0.1,ajax_fade,page_not_loaded,,hudson-ver-2.0, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.5,vc_responsive

Kultura islamu – wprowadzenie do wykładów

Lip 23 2018

Kultura islamu – wprowadzenie do wykładów

7 września 2018

Raven – Instytut Studiów Kulturowych

Czeladź, ul. Żabia 12

Zapraszamy na cykl wykładów, którego tematem są kluczowe zagadnienia islamu, niezbędne dla zrozumienia istoty tej religii jak i związanej z nim kultury. Będą to także zagadnienia, które poza obszarem kultury muzułmańskiej są najczęściej niezrozumiałe lub też, zwłaszcza w czasach szalejącej islamofobii, panowania huntingtonowskiego mitu ,,zderzenia cywilizacji” i pop – wiedzy, bywają rozumiane całkiem opacznie.

Osoby zainteresowane udziałem prosimy o mailowe zgłoszenie uczestnictwa: contact@raven.edu.pl

Wykłada: dr Beata Abdallah-Krzepkowska, adiunkt w Zakładzie Orientalistyki na Uniwersytecie Śląskim

Nasz pierwszy wykład o islamie będzie miał charakter wprowadzający. Zapoznamy się z podstawowymi i najistotniejszymi informacjami o islamie, niezbędnymi dla zrozumienia zagadnień bardziej szczegółowych. Będziemy rozmawiać o źródłach poznania i wiedzy w islamie, o tym, co możemy nazwać ,,islamem” i co mamy na myśli, gdy mówimy o tym co ,,mówi” islam. Spróbujemy usytuować islam wśród innych systemów religijnych, wskazując na to co wspólne i odmienne. Omówimy najważniejsze dogmaty, szczególne miejsce poświęcając centralnej kwestii – relacji Boga i człowieka w koncepcji islamu. Usystematyzujemy nurty i odłamy w ramach islamu, zapoznamy się z najważniejszymi pojęciami i terminami z zakresu teologii muzułmańskiej.

__________________

Dr Beata Abdallah-Krzepkowska, adiunkt w Zakładzie Orientalistyki na Uniwersytecie Śląskim

Absolwentka arabistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, adiunkt w Zakładzie Orientalistyki na Uniwersytecie Śląskim, zainteresowania naukowe: język Koranu, islam europejski, zagadnienia współczesnego islamu.