FreshMail.pl

17-02-2017 Kultura jako pomost łączący skrajności

17 lutego 2017
19:15 – 21:15
Lokalizacja:

Sens

Warszawa, ul. Niemcewicza 7/9 lok. 81

Zapraszamy zainteresowanych punktami stycznymi pomiędzy psychoanalizą a kulturą na spotkania Klubu Dyskusyjnego organizowane przez Instytut Studiów Kulturowych-RAVENPolskie Towarzystwo Psychoanalizy Jungowskiej.

WSTĘP WOLNY

Ilość miejsc ograniczona. Osoby zainteresowane udziałem prosimy o mailowe potwierdzenie uczestnictwa:
jasinski@raven.edu.pl

W kontynuacji poprzednich spotkań, które poświęcone były różnym aspektom psychologicznego spojrzenia na zagadnienie obcości, a jednocześnie w oczekiwaniu na kolejne, które zorganizowane będzie w temacie polskiego kompleksu kulturowego, zapraszamy na spotkanie lutowe. Poświęcimy je dalszej dyskusji psychologicznego podejścia do otaczających nas zjawisk społeczno-kulturowych, w kontekście koncepcji nieświadomości kulturowej.

Współczesna psychologia analityczna w sposób znaczący dostarcza narzędzia rozumienia głębokich procesów emocjonalnych dziejących się na poziomie zbiorowym. Początku tego fragmentu teorii post-jungowskiej należy szukać w myśli Dr Josepha Hendersona, reprezentanta tzw. pierwszego pokolenia analityków jungowskich. Henderson jest jedną z kluczowych postaci w organizacji i rozwoju współczesnej psychologii analitycznej i psychoanalizy jungowskiej w Stanach Zjednoczonych. Uczestnictwo w seminariach klinicznych prowadzonych przez Junga w Zurychu doprowadziło go do rozwinięcia idei postawy kulturowej, z której z kolei wyłoniła się koncepcji nieświadomości kulturowej. Choć Henderson nie rozwinął dalej tego fragmentu swoich studiów, jego koncepcja – na gruncie psychologii głębi wciąż unikalna – doprowadziła do rozwoju koncepcji kompleksów kulturowych.

Zobaczymy, jak obszar życia zwanego kulturą, tak często dziś kojarzony z obcością i podziałami, w świetle tej koncepcji może być rozumiany jako pomost, który w swojej złożoności i bogactwie różnic jednocześnie łączy dwa krańce życiowego doświadczenia: indywidualny i jednostkowy ze sferą wartości uniwersalnych. Od zarania dziejów ludzie toczą wojny o zasady związane z tymi dwoma skrajnościami.

(zdjęcie pochodzi z portalu www.hdbloggers.net)

Klub dyskusyjny „Psychoanaliza kultury” to propozycja comiesięcznych spotkań koncentrujących się na rozumieniu z perspektywy psychoanalitycznej współczesnych i historycznych zjawisk kulturowych. Spotkania odbywać będą się w Czeladzi i w Warszawie, zaczynając od jesieni 2016 roku i organizowane są wspólnie z Polskim Towarzystwem Psychoanalizy Jungowskiej. Moderatorem spotkań czeladzkich będzie członek zarządu Instytutu Raven – Małgorzata Kalinowska, spotkania warszawskie moderować będzie członek zarządu Instytutu Raven – Tomasz Jasiński.

Tomasz J. Jasiński – psychoanalityk jungowski, autor, członek zarządu Instytutu Studiów Kulturowych-Raven

Więcej informacji…

ORGANIZATORZY

KLUB DYSKUSYJNY W WARSZAWIE

Nadchodzące spotkania

KLUB DYSKUSYJNY W CZELADZI

Nadchodzące spotkania

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Simple Share Buttons
Simple Share Buttons

Zapisz się do naszego newslettera

FreshMail.pl