19-05-2017 Metafizyka wydarzania. O mechanizmach zdarzeń w biegu życia

19 maja 2017

Cafe Desa

Czeladź, Rynek 26

Zapraszamy zainteresowanych punktami stycznymi pomiędzy psychoanalizą a kulturą na spotkania Klubu Dyskusyjnego organizowane przez Instytut Studiów Kulturowych – RAVEN, Polskie Towarzystwo Psychoanalizy Jungowskiej i jungowski magazyn internetowy e-jungian.pl

WSTĘP WOLNY

Ilość miejsc ograniczona. Osoby zainteresowane udziałem prosimy o mailowe potwierdzenie uczestnictwa:
kobinski@raven.edu.pl

Zaproszony gość: dr n. med. Robert Roczeń

Moderator dyskusji: Małgorzata Kalinowska

Bieg życia ludzkiego jest przedmiotem  powszechnego zainteresowania. Gdy mówi się o aspektach życia ludzkiego, otwiera się perspektywa trzech zakresów problemowych. Te trzy grupy problemowe są następujące: po pierwsze, bieg życia ludzkiego jako proces biologiczny, jako rozwój oraz destrukcja ciała i jego funkcji; po drugie, bieg życia jako indywidualne zachowanie oraz osobiste przeżywanie, relacjonowane na podstawie danych biograficznych i subiektywnego doświadczenia; po trzecie, bieg życia w jego obiektywnych rezultatach.

Wszystko, co wydarza się, należy do naszego postrzeganego świata. Niezależnie od tego, czy jesteśmy w stanie wytłumaczyć bieg zdarzeń, a później w to wyjaśnienie uwierzyć, istnieją podstawy ontologiczne, według których zdarzenia te zaszły.

Problem sensu życia stanowi najbardziej osobliwy problem człowieka. Człowiek szuka celu i sensu życia. Jest to podstawowy warunek pełnej akceptacji życia. Aby go znaleźć, trzeba nawiązać dialog z własnym życiem, z historią swego życia. Należy podkreślić, że w przebiegu życia poszczególne sensy mogą tracić swoje znaczenie albo wyczerpywać się. Staje się to przyczynkiem rozwoju poprzez kryzysy. Nie zagłębiając się w źródła i przyczyny, można wyodrębnić dwie strategie postępowania wobec samych siebie: autoafirmującą i autodestrukcyjną. Stanowią one najważniejsze modalności w przebiegu życia ludzkiego.

Dyskusję nad mechanizmami zdarzeń w życiu chciałbym uczynić przedmiotem dyskusji na spotkaniu.

Klub dyskusyjny „Psychoanaliza kultury” to propozycja comiesięcznych spotkań koncentrujących się na rozumieniu z perspektywy psychoanalitycznej współczesnych i historycznych zjawisk kulturowych. Spotkania odbywać będą się w Czeladzi i w Warszawie, zaczynając od jesieni 2016 roku i organizowane są wspólnie z Polskim Towarzystwem Psychoanalizy Jungowskiej. Moderatorem spotkań czeladzkich będzie – Małgorzata Kalinowska – członek zarządu RAVEN, spotkania warszawskie moderować będzie – Tomasz Jasiński – członek zarządu RAVEN.

Robert Roczeń – Dr n. med., doktorant w Instytucie Filozofii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza jest autorem wielu krajowych publikacji w dziedzinie filozofii, filozofii medycyny, bioetyki, psychoanalizy, jest członkiem założycielem Polskiego Towarzystwa Psychoanalizy Jungowskiej, członkiem Stowarzyszenia Sinthome Grupy Psychoanalizy Lacanowskiej i Szkoły Formowania się Psychoanalityka i Polskiego Towarzystwa Bioetycznego.

ORGANIZATORZY

KLUB DYSKUSYJNY W CZELADZI

Nadchodzące spotkania

One thought on “19-05-2017 Metafizyka wydarzania. O mechanizmach zdarzeń w biegu życia