O energii psychicznej w teorii C. G. Junga – wykład w Warszawie

Sens Instytut Rozwoju Osobistego

ul. Juliana Ursyna Niemcewicza 7/9 lok. 81, Warszawa

Carl Gustav Jung

Zapraszamy osoby zainteresowane psychologią Carla Gustava Junga i psychologią post-jungowską na cykl wykładowy „Wprowadzenie w psychologię C. G. Junga”, prowadzony przez analityków jungowskich. Wykłady odbywają się raz w miesiącu, w grupie dwunastoosobowej. Możliwe jest zapisanie się na pojedyncze wykłady, istnieje również możliwość zarezerwowania miejsca na cały cykl semestralny.

Osoby zainteresowane udziałem prosimy o mailowe zgłoszenie uczestnictwa:

Wykłada: Tomek J. Jasiński, psychoanalityk jungowski

„Gdyby psyche, jak sobie życzą psychologowie, składała się wyłącznie z procesów świadomości (choć, przyznajmy, nieco ‚niejasnych’ procesów), moglibyśmy się zadowolić postulowaniem, energii psychicznej’. Ponieważ jednak jesteśmy przekonani, że także procesy nieświadome należą do psychologii, a nie tylko do fizjologii mózgu (jako li tylko substraty), zmuszeni jesteśmy postawić nasze pojęcie energii na nieco szerszej podstawie.
– C. G. Jung, Dynamika nieświadomości, par. 29

Energia psychiczna (libido) to jedno z centralnych pojęć w teorii Carla Gustava Junga. Jego znaczenie jest znacznie szersze niż w freudowskiej teorii psychoanalitycznej, gdzie oznacza energię seksualną. W trakcie wykładu prześledzimy dialog z teorią Zygmunta Freuda, w którym Jung różnicuje swoje podejście od podejścia freudowskiego, i zajmiemy się pojęciami i zjawiskami, które na stałe weszły do psychologicznego języka, takimi jak progresja i regresja libido, ekstrawersja i introwersja, omówimy również wstępnie znaczenie energii psychicznej w typologii psychicznej, procesie tworzenia symboli i procesie transformacji

Tak przygotowani zajmiemy się zjawiskami dobrze nam znanymi, oglądając je z zupełnie nowej perspektywy – przykładami przejawów dynamiki energii psychicznej w literaturze, sztuce, religii, i procesie indywidualnej i zbiorowej przemiany. Zapraszamy na kolejny semestr spotkań z psychologią Carla Gustava Junga!

W trakcie wykładu korzystać będziemy z następujących fragmentów Dzieł Zebranych Junga:

• „Definicje”, w: Typy psychologiczne, CW 6 (PL Dz. t. 2), par. 719, 753, 774
  • „O energetyce duszy”, w:  Dynamika nieświadomości, CW 8 (PL Dz. t. 13), par. 1-130)
  • „The Concept of Libido”, w: „Freud and Psychoanalysis”, CW 4, par. 251-293

„Wprowadzenie w psychologię C. G. Junga” to cykl comiesięcznych wykładów prowadzonych przez analityków jungowskich, Małgorzatę Kalinowską i Tomka J. Jasińskiego, członków Międzynarodowego Towarzystwa Psychologii Analitycznej (IAAP), które zostało założone w Zurychu w 1955, jeszcze za życia Carla Gustava Junga przez grupę analityków blisko z nim związanych. Odbywające się w małej grupie kameralne wykłady są szansą dokładnego zapoznania się z podstawowymi pojęciami psychologii analitycznej zarówno dla praktykujących psychologów, jak i dla osób zainteresowanych pracami Carla Gustava Junga. Każdy z nich oparty jest na analizie tekstów Dzieł Zebranych i innych prac Junga, włączając w to dotychczas nie opublikowane w języku polskim. Powrót do oryginalnych tekstów umożliwia zarówno wgląd w jego teorię, jak i ogląd tego, jak tworzone przez niego pojęcia ewoluowały z biegiem czasu.

Tomek J. Jasiński, psychoanalityk jungowski, autor

Tomek jest psychoanalitykiem jungowskim pracującym w Warszawie i w sieci globalnej. Studiował filozofię, psychologię oraz psychotronikę na kilku różnych uniwersytetach w kraju i za granicą. Jest Członkiem Indywidualnym IAAP. Był członkiem założycielem PTPA, członkiem założycielem PTPJ, jest byłym prezesem dwóch kadencji PTPJ. W trakcie kilkunastoletniej praktyki psychoterapeutycznej pracował z osobami dotkniętymi różnymi formami cierpienia i w różnym wieku, począwszy od osób poniżej trzeciego roku życia, do osób osiemdziesięcioletnich. Obecnie jest nauczycielem w szkoleniu całościowym PTPJ, gdzie pozostaje członkiem Zarządu oraz Komisji Szkoleniowej. Jest również członkiem Zarządu Instytutu RAVEN a także redaktorem naukowym w magazynach e-jungian.com i e-jungian.pl

Tomek jest autorem kilku publikacji w dziedzinie psychologii i psychoanalizy. W ramach pracy dla Komisji Szkoleniowej PTPJ jest współautorem struktury dydaktycznej programu szkolenia całościowego.

Interesuje się naturą cierpienia i procesami leczenia ujmowanymi z perspektywy psychologii głębi i duchowości, punktami zranienia i zniszczenia w życiu indywidualnym i zbiorowym oraz powstającymi z nich potraumatycznymi strukturami rzeczywistości. Pisze o spotkaniach różnych obszarów doświadczenia oraz o przekraczaniu granic wyznaczonych ustępującym paradygmatem myślenia o świecie i człowieku.

ORGANIZATOR

NAJBLIŻSZE WYKŁADY W CZELADZI