Opowieści przestrzeni - klub dyskusyjny w Czeladzi | RAVEN
post-template-default,single,single-post,postid-21184,single-format-standard,edgt-core-1.0.1,ajax_fade,page_not_loaded,,hudson-ver-2.0, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.5,vc_responsive

Opowieści przestrzeni – klub dyskusyjny w Czeladzi

Wrz 26 2018

Opowieści przestrzeni – klub dyskusyjny w Czeladzi

26 października 2018

Cafe Desa

Czeladź, Rynek 26

Zapraszamy zainteresowanych punktami stycznymi pomiędzy psychoanalizą a kulturą na spotkania Klubu Dyskusyjnego organizowane przez Instytut Studiów Kulturowych – RAVEN.

WSTĘP WOLNY

Ilość miejsc ograniczona. Osoby zainteresowane udziałem prosimy o mailowe potwierdzenie uczestnictwa:

GOŚĆ: dr Wojciech Ziółkowski

MODERATOR SPOTKANIA: Antonina Szybowska

Opowieści przestrzeni

O przestrzeni otaczającej nas możemy mówić w kategoriach architektury, geografii, fizyki i matematyki. Spojrzenia te są mocno ustrukturyzowane, i pomijają wiele osobliwości jakie człowiek doświadcza w przestrzeni, jak ją sobie uświadamia i interpretuje. Na spotkaniu o przestrzeniach ludzkich starać się będziemy mówić w kategoriach humanistycznych: doświadczenia, przeżyć, uczuć i symboli. Interesować nas będą historie, które opowiadane są za pomocą przestrzeni przeżywanej: zarówno w ruchu, i w tym, co widoczne, świadomości tu i teraz lub pamięci. Mity, opowieści i sama świadomość oparte są na grze znaczeń i symboli przestrzennych – ukrytym języku, którego znaczenia źródło mają w kulturze. Ich odczytanie może przyczynić się do bogatszego zrozumienia ludzkiej obecności w świecie, odkrycia występujących w psychice miejsc, granic i odwołań do fizjologii, historii i symboliki, które budują doświadczenie swojskiego i obcego, wewnętrznego i zewnętrznego, góry i dołu itp.

_______________________________________

o prowadzącym

Wojciech Ziółkowski

Doktor kulturoznawstwa, przez 12 lat związany zawodowo z Uniwersytetem Śląskim i uczelniami prywatnymi. Dziś zajmuje się zmianą kulturową i organizacją przyjaznej przestrzeni i ergonomii w biznesie. Badacz przestrzennych uwarunkowań kultury, filozof kultury, antropolog kultury.

O Klubie dyskusyjnym

Klub dyskusyjny „Psychoanaliza kultury” to propozycja comiesięcznych spotkań odbywających się na styku kulturoznawstwa i psychoanalizy. W trakcie spotkań poszukujemy rozumienia zarówno historycznych jak i współczesnych zjawisk kulturowych. Spotkania odbywają się w Czeladzi od jesieni 2016 roku. Moderatorem spotkań czeladzkich jest Antonina Szybowska – członek zespołu RAVEN.