Praktyczne wykorzystanie analizy snów – wykład w Warszawie | RAVEN
20779
post-template-default,single,single-post,postid-20779,single-format-standard,edgt-core-1.0.1,ajax_fade,page_not_loaded,,hudson-ver-2.0, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.5,vc_responsive

Praktyczne wykorzystanie analizy snów – wykład w Warszawie

Lut 01 2018

Praktyczne wykorzystanie analizy snów – wykład w Warszawie

Zapraszamy osoby zainteresowane psychologią Carla Gustava Junga i psychologią post-jungowską na cykl wykładowy „Wprowadzenie w psychologię C. G. Junga”, prowadzony przez analityków jungowskich. Wykłady obywać się będą raz w miesiącu, w małej grupie. Możliwe jest zapisanie się na pojedyncze wykłady, istnieje również możliwość zarezerwowania miejsca na cały cykl semestralny. Cena pojedynczego wykładu: 25 zł Osoby zainteresowane udziałem prosimy o mailowe zgłoszenie uczestnictwa: contact@raven.edu.pl

Wykłada: Tomek J. Jasiński, psychoanalityk jungowski

W trakcie drugiego wykładu poświęconego snom w psychologii analitycznej będziemy mówić o znaczeniu analizy marzeń sennych w procesie psychoanalitycznym i w procesach rozwoju psychicznego. Analizując materiał wielu marzeń sennych, Jung wyróżnił ich typową, podobną do dramatu strukturę, rozumianą jako jedną z podstawowych zasad organizacji tego materiału. Opisując fenomenologię marzeń sennych pisał też o różnych rodzajach snów w oparciu o ich różne funkcje w relacji do śniącego podmiotu, oraz w relacji do psychiki zbiorowej. Tak więc stał się autorem rozróżnienia na obiektywne i subiektywne sposoby patrzenia na sny. Wyróżnił też między innymi: kompensacyjne, przeniesieniowe, osobowe, zbiorowe, archetypowe czy profetyczne aspekty snów. Jego spojrzenie na materiał pojawiający się w marzeniach sennych opowiada o tym, jaką wagę do nich przywiązywał. Jak sam pisał, ta „szumowina myśli” jest w istocie „mową duszy”, która w nieoczywisty sposób niekiedy determinuje życie ludzkie, a zarazem może pełnić w życiu osoby rolę swoistego przewodnika. Zgodnie z tytułem jednego z opracowań jungowskiej analizy marzeń sennych, sny są „portalem do źródła”.

Tomek J. Jasiński, psychoanalityk jungowski, autor

Tomek jest psychoanalitykiem jungowskim pracującym w Warszawie i w sieci globalnej. Studiował filozofię, psychologię oraz psychotronikę na kilku różnych uniwersytetach w kraju i za granicą. Jest Członkiem Indywidualnym IAAP. Był członkiem założycielem PTPA, członkiem założycielem PTPJ, jest byłym prezesem dwóch kadencji PTPJ. W trakcie kilkunastoletniej praktyki psychoterapeutycznej pracował z osobami dotkniętymi różnymi formami cierpienia i w różnym wieku, począwszy od osób poniżej trzeciego roku życia, do osób osiemdziesięcioletnich. Obecnie jest nauczycielem w szkoleniu całościowym PTPJ, gdzie pozostaje członkiem Zarządu oraz Komisji Szkoleniowej. Jest również członkiem Zarządu Instytutu RAVEN a także redaktorem naukowym w magazynach e-jungian.com i e-jungian.pl.

Tomek jest autorem kilku publikacji w dziedzinie psychologii i psychoanalizy. W ramach pracy dla Komisji Szkoleniowej PTPJ jest współautorem struktury dydaktycznej programu szkolenia całościowego.

Interesuje się naturą cierpienia i procesami leczenia ujmowanymi z perspektywy psychologii głębi i duchowości, punktami zranienia i zniszczenia w życiu indywidualnym i zbiorowym oraz powstającymi z nich potraumatycznymi strukturami rzeczywistości. Pisze o spotkaniach różnych obszarów doświadczenia oraz o przekraczaniu granic wyznaczonych ustępującym paradygmatem myślenia o świecie i człowieku.

O cyklu wykładowym

„Wprowadzenie w psychologię C. G. Junga” to cykl comiesięcznych wykładów prowadzonych przez analityków jungowskich, Małgorzatę Kalinowską i Tomka J. Jasińskiego, członków Międzynarodowego Towarzystwa Psychologii Analitycznej (IAAP), które zostało założone w Zurychu w 1955, jeszcze za życia Carla Gustava Junga przez grupę analityków blisko z nim związanych. Odbywające się w małej grupie kameralne wykłady są szansą dokładnego zapoznania się z podstawowymi pojęciami psychologii analitycznej zarówno dla praktykujących psychologów, jak i dla osób zainteresowanych pracami Carla Gustava Junga. Każdy z nich oparty jest na analizie tekstów Dzieł Zebranych i innych prac Junga, włączając w to dotychczas nie opublikowane w języku polskim. Powrót do oryginalnych tekstów umożliwia zarówno wgląd w jego teorię, jak i ogląd tego, jak tworzone przez niego pojęcia ewoluowały z biegiem czasu.