FreshMail.pl

9-06-2017 Światło Lucyfera. Czy współczesna technologia nas zniszczy czy zbawi?

9 czerwca 2017
18:30 – 20:45
Lokalizacja:

Cafe Desa

Czeladź, Rynek 26

Zapraszamy zainteresowanych punktami stycznymi pomiędzy psychoanalizą a kulturą na spotkania Klubu Dyskusyjnego organizowane przez Instytut Studiów Kulturowych – RAVEN i Polskie Towarzystwo Psychoanalizy Jungowskiej.

WSTĘP WOLNY

Ilość miejsc ograniczona. Osoby zainteresowane udziałem prosimy o mailowe potwierdzenie uczestnictwa:
kobinski@raven.edu.pl

Zaproszony gość: Tomasz J. Jasiński

Moderator dyskusji: Małgorzata Kalinowska

 

Świat w którym żyjemy jest na wskroś technologiczny. Trudno znaleźć obszar funkcjonowania, nawet najprostszy, w którym nie ma dziś technologii. Refleksja nad jej znaczeniem w naszym życiu dawno przestała być kwestią filozoficznych salonów. Dotyczy bowiem życia codziennego na najbardziej elementarnym poziomie. 

Otoczeni technologią przestaliśmy ją zauważać. Ci, którzy mówią o jej szkodliwości czy niebezpiecznym potencjale, często uchodzą za dziwaków. Jednak technologia zmienia nasze życie nie tylko ilościowo czy nawet jakościowo, lecz istotowo. Wtapia się w proces życiowy, być może w nierozerwalny sposób. Jak bardzo zbliżamy się już do punktu osobliwości, poza którym nic nie wiadomo, poza którym świat może przestać być naszym światem? 

Mówimy o pokoleniu X i o pokoleniu Y. Teraz, jak mówią, rośnie pokolenie Z – nazywane również pokoleniem internetowym. Problem jest taki, że Z to ostatnia litera alfabetu. Co dalej? Czy moda na akronimiczne kodowanie tych zmian wyczerpuje to, co chcemy, możemy i potrzebujemy wiedzieć na temat losu, który sobie sami gotujemy?

Zapraszamy do wspólnego zadawania sobie pytań.

Jakie jest dzisiaj miejsce niematerialnego obszaru świata i jakie jest dziś jego znaczenie? Czy powinniśmy się obawiać? Czy rzeczywistość wirtualna zastąpi nam rzeczywistość wyobrażeniową, rzeczywistość ducha? Czy zaabsorbowanie rzeczywistością wirtualną spycha przestrzeń wyobrażeniowości w obszar niebytu? 

Społeczeństwa trzeciej rewolucji przemysłowej z otwartymi rękami witają nowe technologie, jakby w niekończącym się marszu ku usprawnianiu świata. Jednocześnie delegują jej przerażający aspekt w przestrzeń Hollywoodzką, tradycyjnie odmalowującą ciemne strony rzeczywistości. 

Czy zatem postawa krytycznego sceptycyzmu wobec technologii jest wyrazem uważności czy wręcz przeciwnie, próbuje kwestionować niekwestionowalne i jedynie daje wyraz pierwotnemu lękowi przed czymś, co w swojej naturze jest mniej lub bardziej nieznane? 

Klub dyskusyjny „Psychoanaliza kultury” to propozycja comiesięcznych spotkań koncentrujących się na rozumieniu z perspektywy psychoanalitycznej współczesnych i historycznych zjawisk kulturowych. Spotkania odbywać będą się w Czeladzi i w Warszawie, zaczynając od jesieni 2016 roku i organizowane są wspólnie z Polskim Towarzystwem Psychoanalizy Jungowskiej. Moderatorem spotkań czeladzkich będzie – Małgorzata Kalinowska – członek zarządu RAVEN, spotkania warszawskie moderować będzie – Tomasz Jasiński – członek zarządu RAVEN.

Tomek J. Jasiński, psychoanalityk jungowski, autor

Tomek jest psychoanalitykiem jungowskim pracującym w Warszawie i w sieci globalnej. Studiował filozofię, psychologię oraz psychotronikę na kilku różnych uniwersytetach w kraju i za granicą. Jest Członkiem Indywidualnym IAAP. Był członkiem założycielem PTPA, członkiem założycielem PTPJ, jest byłym prezesem dwóch kadencji PTPJ. W trakcie kilkunastoletniej praktyki psychoterapeutycznej pracował z osobami dotkniętymi różnymi formami cierpienia i w różnym wieku, począwszy od osób poniżej trzeciego roku życia, do osób osiemdziesięcioletnich. Obecnie jest nauczycielem w szkoleniu całościowym PTPJ, gdzie pozostaje członkiem Zarządu oraz Komisji Szkoleniowej. Jest również członkiem Zarządu Instytutu RAVEN a także redaktorem naukowym w magazynach e-jungian.com i e-jungian.pl

Tomek jest autorem kilku publikacji w dziedzinie psychologii i psychoanalizy. W ramach pracy dla Komisji Szkoleniowej PTPJ jest współautorem struktury dydaktycznej programu szkolenia całościowego. 

Interesuje się naturą cierpienia i procesami leczenia ujmowanymi z perspektywy psychologii głębi i duchowości, punktami zranienia i zniszczenia w życiu indywidualnym i zbiorowym oraz powstającymi z nich potraumatycznymi strukturami rzeczywistości. Pisze o spotkaniach różnych obszarów doświadczenia oraz o przekraczaniu granic wyznaczonych ustępującym paradygmatem myślenia o świecie i człowieku.

ORGANIZATORZY

KLUB DYSKUSYJNY W CZELADZI

Nadchodzące spotkania

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Simple Share Buttons
Simple Share Buttons

Zapisz się do naszego newslettera

FreshMail.pl