Trauma a przekaz międzypokoleniowy - seminarium | RAVEN
20634
post-template-default,single,single-post,postid-20634,single-format-standard,edgt-core-1.0.1,ajax_fade,page_not_loaded,,hudson-ver-2.0, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.5,vc_responsive

Trauma a przekaz międzypokoleniowy – seminarium

Sty 10 2018

Trauma a przekaz międzypokoleniowy – seminarium

24 lutego 2018

Instytut Studiów Kulturowych Raven

Czeladź, ul. Żabia 12

Zapraszamy osoby zainteresowane pogłębieniem swojej wiedzy na temat traumy i mechanizmów jej międzypokoleniowego przekazu na seminarium.

Cena:
przy zgłoszeniu do 9 lutego 2018 – 200 zł
przy zgłoszeniu po 9 lutego 2018 – 250 zł

Osoby zainteresowane udziałem prosimy o mailowe zgłoszenie uczestnictwa:

„Zwróciło naszą uwagę, a właściwie całkowicie nas obezwładniło poczucie, że gdziekolwiek się nie obróciliśmy, nie było centymetra ziemi, ani jednego miejsca, które nie doświadczyłoby bezlitosności wojny, ludobójstwa i całkowitego szaleństwa”
– Jerome Bersntein o swej wizycie w Polsce w 2010 roku, w: „Confronting Cultural Trauma”

Traumatyczny przekaz międzypokoleniowy niesie w sobie doświadczenie emocjonalnie obezwładniające dla naszych przodków, które z racji swej natury nie objęte jest świadomą opowieścią, a czasem nawet pamięcią. Wczesne emocjonalne relacje z rodzicami niosą ich niewyrażone wspomnienia i psychiczne obrazy na poziomie emocjonalnych pozawerbalnych reakcji, momentów ciszy i psychicznej nieobecności, przekazując na kolejne pokolenia silne emocje utraty, upokorzenia, winy i agresji. Dzieci niosące w sobie straumatyzowany wewnętrzny świat swych rodziców często nie są w stanie zróżnicować go od fragmentów swojego doświadczenia, bo przekazywane treści zachowują swój emocjonalny ładunek, a jednocześnie tracą swe znaczenie w milczeniu, które je spowija, lub nigdy go nie nabierają, gdy są niepamiętane lub usunięte z pamięci.

W trakcie seminarium będziemy pracować z kilkoma teoriami z zakresu klasycznej i jungowskiej psychoanalizy, przyglądając się mechanizmom międzypokoleniowego przekazu traumy, poświęcając szczególną uwagę przekazowi fragmentów historycznego traumatycznego doświadczenia. Będziemy się zastanawiać nad naturą traumatycznego doświadczenia, psychologicznymi mechanizmami ich przekazu, charakterystycznymi cechami sytuacji psychicznej rodziny wskazującymi na to, że ma ono miejsce.

– W jaki sposób zewnętrzna rzeczywistość, która jest źródłem traumatycznego doświadczenia wpływa na wewnętrzną rzeczywistość jej ofiar?
– Jak kształtuje ich odbiór świata, i obrony psychiczne?
– W jaki sposób przenoszone są one na następne pokolenia?
– Które fragmenty naszego doświadczenia mogą pochodzić z przekazu międzypokoleniowego, zarówno tego odbywającego się w rodzinie, jak i na poziomie kultury?
– Jak je odróżnić i zapoczątkować proces leczenia?

Będziemy poszukiwać odpowiedzi na te i inne pytania, poprzez analizę teorii psychoanalitycznych, grupową dyskusję i pracę z przykładami z literatury psychoanalitycznej, literatury pięknej, filmu i sztuki.

Zapraszamy osoby zainteresowane traumą i jej leczeniem. Nie jest konieczne wykształcenie psychologiczne lub psychoterapeutyczne.

Seminarium oparte będzie na literaturze:

INFORMACJA O CENIE I REJESTRACJI:

Cena:

200 zł przy wpłacie do 9 lutego 2018
250 zł przy wpłacie po 9 lutego 2018

Osoby zainteresowane uczestnictwem w seminarium prosimy o zgłoszenie na adres mailowy: contact@raven.edu.pl

Za rezerwację miejsca uznajemy opłacenie udziału w seminarium. W wypadku odwołania udziału do 9 lutego dokonujemy zwrotu całości opłaty seminaryjnej. W wypadku odwołania po 9 lutego dokonujemy zwrotu odpowiednio 100 zł (przy opłacie 200 zł) i 150 zł (przy opłacie 250 zł). W wypadku odwołania po 16 lutego zwrotów nie przewidujemy.

W wypadku odwołania seminarium przez organizatora zwrotowi podlega całość wpłaconej kwoty.
W wypadku braku wolnych miejsc możliwe jest zgłoszenie się na listę rezerwową.

Zajęcia odbędą się 24 lutego w godzinach od 10:00 do 18:00, z półtoragodzinną przerwą na lunch. Obejmują osiem godzin szkoleniowych. Uczestnicy otrzymują certyfikat uczestnictwa z wyszczególnieniem tematyki i ilości odbytych godzin szkoleniowych i kopię materiału wykładowego prezentowanego w trakcie seminarium.

Informacja o prowadzącej

Małgorzata jest certyfikowanym psychoanalitykiem jungowskim uprawnionym do prowadzenia superwizji – Indywidualnym Członkiem Międzynarodowego Towarzystwa Psychologii Analitycznej. Jest również członkiem założycielem Polskiego Towarzystwa Psychoanalizy Jungowskiej, gdzie przez wiele lat uczestniczyła w pracach Komisji Szkoleniowej. Jest współautorką i nauczycielem Szkolenia I stopnia w psychoanalizie jungowskiej organizowanego przez PTPJ. Pracuje w prywatnej praktyce klinicznej od 1999 roku. Równolegle pracowała w stacjonarnej i poradnianej pomocy psychoterapeutycznej w obrębie Narodowego Funduszu Zdrowia.

ZapiszZapiszZapiszZapisz