FreshMail.pl

Twarze na Marsie i w chmurach czyli wszyscy jesteśmy jaskiniowcami

22 września 2017
18:00 – 20:15
Lokalizacja:

Cafe Desa

Czeladź, Rynek 26

Zapraszamy zainteresowanych punktami stycznymi pomiędzy psychoanalizą a kulturą na spotkania Klubu Dyskusyjnego organizowane przez Instytut Studiów Kulturowych – RAVEN.

WSTĘP WOLNY

Ilość miejsc ograniczona. Osoby zainteresowane udziałem prosimy o mailowe potwierdzenie uczestnictwa:
contact@raven.edu.pl

Gość spotkania i moderator dyskusji: Antonina Szybowska

 

W 1925 roku w jaskini w Makapansgat na południu Afryki wśród szczątków  pomieszkujących tę jaskinię około 3 miliony lat temu australopiteków, odnaleziono niezwykły kamień. Wszystko wskazuje na to, że był to otoczak pochodzący z rzeki, która, jak ustalono, płynęła wówczas w odległości cztery i pół kilometra od jaskini. Najprawdopodobniej wyrzeźbione przez naturę rysy przypominające twarz zafascynowały naszych przodków i sprowokowały do przeniesienia tego niewielkiego kamyka do legowiska.

Mimo upływu czasu nadal nosimy w sobie tendencje do wyłuskiwania kształtu twarzy w gąszczu otaczających nas wzorów. Ludzkie obsesje na jej punkcie od dawna interesują antropologów kultury. Podczas multimedialnego wykładu zaprezentowana zostanie współczesna, ewolucjonistyczna interpretacja tego fascynującego zjawiska.

Klub dyskusyjny „Psychoanaliza kultury” to propozycja comiesięcznych spotkań odbywających się na styku kulturoznawstwa i psychoanalizy.  W trakcie spotkań poszukujemy rozumienia zarówno historycznych jak i współczesnych zjawisk kulturowych. Spotkania odbywają się w Czeladzi i w Warszawie od jesieni 2016 roku. Moderatorem spotkań czeladzkich jest Antonina Szybowska – członek zespołu RAVEN, spotkania warszawskie moderuje Tomasz Jasiński – członek zarządu RAVEN.

Antonina Szybowska jest antropologiem kultury i muzykologiem, wykładowcą akademickim od kilkunastu lat związanym z kulturoznawstwem Uniwersytetu Śląskiego. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się wokół antropologii codzienności, współczesnego ewolucjonizmu, religioznawstwa, oraz szeroko pojętej współczesnej kultury muzycznej Europy. Jest autorką ponad dwudziestu artykułów naukowych (niektóre dostępne online na portalu Memetyka), oraz kilku autorskich programów zajęć (m.in. z socjobiologii rozrywki, lingwistyki kulturowej, współczesnej kultury muzycznej Europy). Była promotorką kilkunastu prac magisterskich i licencjackich. Zaangażowana w projekt badawczy mający na celu antropologiczną rekonstrukcję życia codziennego mieszkańców jej rodzinnego miasta – Czeladzi w wybranych okresach historycznych.  Członkini zarządu śląskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Kulturoznawczego.
Niegdyś prowadziła amatorski chór.

KLUB DYSKUSYJNY W CZELADZI

Nadchodzące spotkania

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Simple Share Buttons
Simple Share Buttons

Zapisz się do naszego newslettera

FreshMail.pl