Uzależnienie od doskonałości - Marion Woodman II termin | RAVEN
20825
post-template-default,single,single-post,postid-20825,single-format-standard,edgt-core-1.0.1,ajax_fade,page_not_loaded,,hudson-ver-2.0, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.5,vc_responsive

Uzależnienie od doskonałości – Marion Woodman II termin

Lut 27 2018

Uzależnienie od doskonałości – Marion Woodman II termin

7 kwietnia 2018

Instytut Studiów Kulturowych Raven

Czeladź, ul. Żabia 12

Zapraszamy osoby zainteresowane psychologią jungowską, psychologią Marion Woodman, wymiarami kobiecości i męskości, doświadczeniem człowieka we współczesnej kulturze i tematyką uzależnień na seminarium oparte na znanej pracy Marion Woodman: „Uzależnienie od doskonałości.” („Addiction to Perfection”), dotychczas nie publikowanej w języku polskim.

Prowadząca: Małgorzata Kalinowska, psychoanalityk jungowski, autorka, tłumaczka

Cena:
przy zgłoszeniu do 23 marca 2018 – 200 zł
przy zgłoszeniu po 23 marca 2018 – 250 zł

Osoby zainteresowane udziałem prosimy o mailowe zgłoszenie uczestnictwa:

„Sugeruję, że wielu z nas, mężczyzn i kobiet, jest uzależnionych w ten czy inny sposób, ponieważ nasza patriarchalna kultura kładzie nacisk na specjalizację i perfekcję. Posłuszni nakazowi, aby być jak najlepszymi w szkole, w pracy, w naszych relacjach, w każdym zakątku naszego życia, staramy zamienić siebie samych w dzieła sztuki. Walcząc każdego dnia o to, aby stać się doskonałymi zapominamy, że jesteśmy ludzkimi istotami. Zostajemy uwięzieni w terytorium bogów, które nie jest naszym światem.”
– Marion Woodman, „Addiction to Perfection”

Marion Woodman pisze o pogoni za doskonałością, która jest charakterystyczna dla naszej kultury i wyraża się między innymi w relacji do ciała, i przeżywanych problemach uzależnieniowych, zarówno tych, które znamy z diagnozy klinicznej, jak i w przymusowych, kompulsywnych codziennych zachowaniach. W trakcie seminarium zobaczymy jak pogoń ta dotyka również całościowego obrazu siebie, w tym jego reprezentacji istniejącej w rzeczywistości internetowej, stając się podstawową rzeczywistością, czasem bardziej realną niż bieżące doświadczenie cielesne i umysłowe. „Gdy naturalne rytmy istoty ludzkiej zapadają się w nieświadomość, nie ma doświadczenia istnienia, a ciało, niczym torturowane, neurotyczne, przerażone zwierzę próbuje dogonić rytmy, które są całkowicie obce jego naturze.” W sytuacji braku naturalnych rytuałów i rytmów, uzależnieniowe zachowania stają się ramą i pojemnikiem codzienności.

W trakcie seminarium wrócimy do wątków z mitologii, baśni, współczesnej literatury i filmu, przyglądając się temu jak stare motywy archetypowe pozostają nadal żywe we współczesności i leżą u podłoża naszych codziennych doświadczeń, zarówno tych bezpośrednich, jak i płynących ze strumieni mediów społecznościowych. Naszymi przewodnikami będą między innymi Atena, Meduza, Czarna Madonna, Sofia, Lady Makbet, Perseusz i ich współczesne odpowiedniki, które będziemy odnajdywać. Zobaczymy, że gdy ciało zostaje całkowicie zawłaszczone przez kulturę i zalewane obrazami doskonałości, nieświadomy obraz (wyobraźnia, sny) wciąż może służyć jako droga powrotu do autentycznego doświadczenia. Będziemy się zajmować również rozumieniem męskiego i kobiecego pierwiastka w ich negatywnych i pozytywnych aspektach, poszukując równowagi i powrotu do autentycznego doświadczenia, dyskutując, posługując się metodami amplifikacji i aktywnej wyobraźni.

To seminarium zarówno dla osób profesjonalnie zajmujących się psychologią, czy innymi dziedzinami, w których psychologia jest pomocna, jak i dla osób poszukujących orientacji we współczesnym doświadczeniu siebie w świecie.
Dla mężczyzn i kobiet – Marion Woodman czytana jest najchętniej przez kobiety, ale nie pisze tylko dla kobiet, opisywane przez nią aspekty kobiecości i męskości mężczyźni z łatwością rozpoznają jako fragment swojego doświadczenia.

INFORMACJA O CENIE I REJESTRACJI:

Cena:

200 zł przy wpłacie do 23 marca 2018
250 zł przy wpłacie po 23 marca 2018

Osoby zainteresowane uczestnictwem w seminarium prosimy o zgłoszenie na adres mailowy: contact@raven.edu.pl

Za rezerwację miejsca uznajemy opłacenie udziału w seminarium. W wypadku odwołania udziału do 23 marca dokonujemy zwrotu całości opłaty seminaryjnej. W wypadku odwołania po 23 marca dokonujemy zwrotu odpowiednio 100 zł (przy opłacie 200 zł) i 150 zł (przy opłacie 250 zł). W wypadku odwołania po 30 marca zwrotów nie przewidujemy.

W wypadku odwołania seminarium przez organizatora zwrotowi podlega całość wpłaconej kwoty.
W wypadku braku wolnych miejsc możliwe jest zgłoszenie się na listę rezerwową.

Zajęcia odbędą się 7 kwietnia w godzinach od 10:00 do 18:00, z półtoragodzinną przerwą na lunch. Obejmują osiem godzin szkoleniowych. Uczestnicy otrzymują certyfikat uczestnictwa z wyszczególnieniem tematyki i ilości odbytych godzin szkoleniowych i kopię materiału wykładowego prezentowanego w trakcie seminarium.

Informacja o prowadzącej

Małgorzata jest certyfikowanym psychoanalitykiem jungowskim uprawnionym do prowadzenia superwizji – Indywidualnym Członkiem Międzynarodowego Towarzystwa Psychologii Analitycznej. Jest również członkiem założycielem Polskiego Towarzystwa Psychoanalizy Jungowskiej, gdzie przez wiele lat uczestniczyła w pracach Komisji Szkoleniowej. Jest współautorką i nauczycielem Szkolenia I stopnia w psychoanalizie jungowskiej organizowanego przez PTPJ. Pracuje w prywatnej praktyce klinicznej od 1999 roku. Równolegle pracowała w stacjonarnej i poradnianej pomocy psychoterapeutycznej w obrębie Narodowego Funduszu Zdrowia.