Wprowadzenie w psychologię C. G. Junga – cykl wykładowy

„Nie powinniśmy zapominać, że w każdej psychologicznej dyskusji to nie my mówimy o psychice, to psychika zawsze mówi o sobie samej”
C. G. Jung, CW9i, par. 438

„Wprowadzenie w psychologię C. G. Junga” to cykl comiesięcznych wykładów prowadzonych przez analityków jungowskich, członków Międzynarodowego Towarzystwa Psychologii Analitycznej (IAAP), które zostało założone w Zurychu w 1955, jeszcze za życia Carla Gustava Junga przez grupę analityków blisko z nim związanych. Odbywające się w małej grupie kameralne wykłady są szansą dokładnego zapoznania się z podstawowymi pojęciami psychologii analitycznej zarówno dla praktykujących psychologów, jak i dla osób zainteresowanych pracami Carla Gustava Junga. Każdy z nich oparty jest na analizie tekstów Dzieł Zebranych i innych prac Junga, włączając w to dotychczas nie opublikowane w języku polskim. Powrót do oryginalnych tekstów umożliwia zarówno wgląd w jego teorię, jak i ogląd tego, jak tworzone przez niego pojęcia ewoluowały z biegiem czasu.

Teoria C. G. Junga jest szeroko znana w Polsce i od dawna cieszy się dużą popularnością. Jej wyjątkową cechą jest rezonowanie z różnorodnymi dziedzinami nauk poza samą psychologią i psychiatrią – filozofią, religioznawstwem, kulturoznastwem i wieloma innymi. Ma ona również duże znaczenie w przestrzeni indywidualnej – w relacji do osobowego rozwoju – co sprawia, że prace Junga nadal spotykają się z niesłabnącym zainteresowaniem wśród czytelników. Dzieje się tak, ponieważ koncepcja psychiki w teorii jungowskiej jako zorientowanej na rozwój, przechodzącej przez proces indywiduacji, który pozwala na pełne zrealizowanie osobowego potencjału, zachowując relację do tego, co zbiorowe, stanowi niesłychanie nośną metaforę indywidualnego rozwoju.

Prowadzący wykłady – Małgorzata Kalinowska i Tomasz Jasiński – są praktykującymi psychoanalitykami jungowskimi o długoletnim stażu i superwizorami jungowskimi, są również autorami i nauczycielami szkolenia I stopnia w psychoanalizie jungowskiej w Polskim Towarzystwie Psychoanalizy Jungowskiej. Są autorami publikacji w międzynarodowej literaturze jungowskiej, rozdział ich autorstwa dotyczący szkolenia jungowskiego ukazał się w niedawno opublikowanej książce wydawnictwa Spring Journal and Books: „From Tradition to Innovation Jungian Analysts Working in Different Cultural Settings”.

Wykłady odbywać się będą równolegle w Warszawie i w Czeladzi, początek cyklu: luty 2016. Zapraszamy osoby zainteresowane psychologią Carla Gustava Junga i psychologią post-jungowską. Wykłady obywać się będą raz w miesiącu, w grupie 10 osobowej. Możliwe jest zapisanie się na pojedyncze wykłady, istnieje również możliwość zarezerwowania miejsca na cały cykl semestralny. Cena pojedynczego wykładu to 25 zł, informacje o rejestracji dostępne są pod opisem poszczególnych wykładów. Osoby zainteresowane uczestnictwem w cyklu semestralnym prosimy o kontakt mailowy na adres contact@raven.edu.pl.

Luty – Czerwiec 2017

ŚWIADOMOŚĆ, NIEŚWIADOMOŚĆ I PROCES INDYWIDUACJI W PSYCHOLOGII C. G. JUNGA

1. RELACJE POMIĘDZY ŚWIADOMOŚCIĄ A NIEŚWIADOMOŚCIĄ

Czeladź 17 lutego 2017