FreshMail.pl

Wykład Małgorzaty Kalinowskiej – Polski kompleks kulturowy Cierpiącego Bohatera: perspektywa psychoanalityczna

24 września 2016
13:00
Lokalizacja:

Massolit Books

Kraków, ul. Felicjanek 4

Zapraszamy zainteresowanych zjawiskami kulturowymi, psychoanalizą i duchowością na pierwszy z serii wykładów organizowanych przez Instytut Studiów Archetypowych i Religijnych, Massolit Books i Polskie Towarzystwo Psychoanalizy Jungowskiej, tym razem dotyczący niezwykle interesującego aspektu polskiej psychiki zbiorowej. 

WSTĘP WOLNY

Kontakt w sprawie wykładu:
 contact@isar.edu.pl

Wykład Małgorzaty Kalinowskiej – „Polski kompleks kulturowy Cierpiącego Bohatera – perspektywa psychoanalityczna”

Kompleks kulturowy to pojęcie z zakresu psychologii analitycznej wywodzącej się z prac C. G. Junga, za pomocą którego możliwe staje się głębsze rozumienie procesów zachodzących na poziomie zbiorowej świadomości i kultury. Często jest rezultatem traumatycznych doświadczeń na poziomie zbiorowym, szczególnie jeżeli mają one powtarzający się charakter. Wykład oparty jest na rozdziale opublikowanej w tym roku pracy zbiorowej dotyczącej tej tematyki – „Europe’s Many Souls: Exploring Cultural Complexes and Identities” (red. J. Rasche, T. Singer) – „The Suffering Hero and Messianism in a Polish Cultural Complex”, w którym Małgorzata Kalinowska przedstawia propozycję rozumienia powtarzających się wzorców związanych z cierpieniem i heroizmem w polskiej literaturze, sztuce, polityce i w życiu społecznym.

Kompleks kulturowy Cierpiącego Bohatera, którego wyraźne początki możemy ulokować w czasach polskiego romantyzmu, pojawiał się wielokrotnie w polskiej symbolice zbiorowej, szczególnie w czasach zmagań i reakcji na wydarzenia traumatyczne. Jego ostatni powrót wiąże się ze społeczną reakcją na katastrofę smoleńską w 2010 roku. W trakcie wykładu zastanawiać się będziemy nad funkcjami kompleksu zarówno na poziomie indywidualnym i zbiorowym, pozwalającymi z jednej strony na ochronę tożsamości kulturowej w czasach zagrożenia, z drugiej zaś nad jego obronnym znaczeniem, chroniącym między innymi przed powrotem do przeszłych traumatycznych doświadczeń, czy przed kruchym doświadczeniem tożsamości we współczesnej płynnej nowoczesności.

ISAR Małgorzata KalinowskaMałgorzata Kalinowska jest analityczką jungowską, tłumaczką i autorką tekstów z zakresu traumy kulturowej i treningu psychoanalitycznego. Jest członkiem indywidualnym International Association for Analytical Psychology (IAAP), członkiem założycielem Polskiego Towarzystwa Psychoanalizy Jungowskiej (PTPJ) i redaktorem głównym jungowskich magazynów internetowych e-jungian.com i e-jungian.pl. Od tego roku pełni funkcję dyrektora Instytutu Studiów Archetypowych i Religijnych. Uczy również na Szkoleniu I stopnia z zakresu psychoanalizy jungowskiej w PTPJ. Ma siedemnastoletnie doświadczenie psychoterapeutyczne, pracuje w prywatnej praktyce jako terapeuta indywidualny i grupowy w Czeladzi. 

Małgorzata interesuje się punktami spotkań między psychologią, socjologią i literaturą, pozwalającymi na zrozumienie długoterminowych reakcji na traumatyczne doświadczenia na poziomie narodów i kultur. Zajmuje się również reakcją psychiki na doświadczenia traumatyczne według współczesnego psychoanalitycznego rozumienia. Jako dla nauczyciela teorii i praktyki analitycznej ważne jest dla niej to, w jaki sposób nasze podejście formowane jest przez współczesny paradygmat naukowy i kulturowy, i dynamika treningu na pograniczu różnych kultur. Jest fascynatką alchemii, kultury mestiza, koncepcji pogranicza we współczesnej eseistyce i psychologii, i koncepcji „zjawy” wyjaśniającej wpływ nieobecnych i utraconych elementów psychiki kulturowej (Derrida, Abraham i Torok, Kimbles).

TEMATYKA KOLEJNYCH WYKŁADÓW:

Tomasz Jasiński – „Psychologiczne znaczenie doświadczenia Obcości”, 22 października, godz. 13:00

Paweł Kieniewicz – „Ziemia Jałowa – Podróż w mitologii Swiętego Graala” – listopad, data zostanie potwierdzona wkrótce

ORGANIZATORZY

WYKŁADY W MASSOLIT KRAKÓW

ARTYKUŁY MAŁGORZATY KALINOWSKIEJ NA BLOGU ISAR

  • OstatniePopularne

  • Simple Share Buttons
    Simple Share Buttons

    Zapisz się do naszego newslettera

    FreshMail.pl