Obcy w perspektywie psychologicznej - refleksje na nasze czasy - Klub Dyskusyjny - RAVEN
 

Obcy w perspektywie psychologicznej – refleksje na nasze czasy – Klub Dyskusyjny

lis 23 2016

Obcy w perspektywie psychologicznej – refleksje na nasze czasy – Klub Dyskusyjny

16 grudnia 2016

18:30 – 20:30

 

Lokalizacja:

Sens

Warszawa, ul. Niemcewicza 7/9 lok. 81

Zapraszamy zainteresowanych punktami stycznymi pomiędzy psychoanalizą a kulturą na spotkania Klubu Dyskusyjnego organizowane przez Instytut Studiów Kulturowych-RAVENPolskie Towarzystwo Psychoanalizy Jungowskiej.

 

WSTĘP WOLNY

 

Ilość miejsc ograniczona. Osoby zainteresowane udziałem prosimy o mailowe potwierdzenie uczestnictwa:
jasinski@raven.edu.pl

Od jakiegoś czasu otaczająca nas rzeczywistość stopniowo kwestionuje kolejne podstawowe założenia życia wspólnoty, wcześniej akceptowane głosami większości. Sytuacja społeczno-polityczna organizuje się w strukturę zdominowaną przez skrajne poglądy i czarno-białe punkty widzenia. Prowokuje do przyjęcia postawy albo-albo: my i oni, słuszne – niesłuszne, prawe – nieprawe, itd. W obliczu mnożących się polaryzacji coraz trudniej zachować zdrowy rozsądek, refleksyjny dystans, własny rozum. Im intensywniejsze są procesy zbiorowe, tym trudniej w relacji do gorejącej zbiorowości nie stracić indywidualnego punktu widzenia. Masa nas ponosi, na dobre i na złe. W takich sytuacjach granicznych pojawia się pytanie: jak nie dać się pochłonąć zbiorowości a jednocześnie odpowiedzialnie uczestniczyć w tym, co się wokół nas dzieje.

 

Ostatnie wyniki wyborów prezydenckich w USA ostatecznie rozbiły iluzję, że gdzieś tam istnieje bezpieczny ląd. Fantazja o istnieniu Sèvres demokracji upadła. Proces demokratyzacji nowożytnej osiągnął swój kraniec, wchodząc tym samym w etap rozpadu. Żyjemy w czasach końca pewnej epoki, co uświadamiają nam kolejne dziejące się w skali globalnej anomalie. Pojawia się pytanie: czy to są anomalie, czy zwiastuny końca pewnej epoki, a zarazem początku nowej? W takich warunkach naturalną reakcją psychiczną jest lęk. Lęk dezorganizuje, uniemożliwia myślenie, prowokuje do szybkiego działania, byle tylko odzyskać stan równowagi. Lęk jest naturalną reakcją organizmu na konfrontację z nieznanym. Spotkanie z nieznanym jest spotkaniem z obcością. Wchodzimy w proces przymusowego odrzucania i niszczenia wszystkiego, co poza nami. Takie spotkanie nieuchronnie budzi lęk, to zarazem przyciąga, obiecuje bowiem otwarcie na nowe horyzonty, na przyszłość – która jednak wymaga odwagi do porzucenia dotychczas obowiązującej koncepcji świata. Co nam w tym wszystkim może zaoferować perspektywa psychologiczna? Czy i jak możemy z niej skorzystać, aby odnaleźć siebie w tym, co dzieje się w obecnym świecie wokół nas? To pytanie, które mamy nadzieję uczynić punktem wyjścia do wspólnej dyskusji nad rzeczywistością, w której przyszło nam żyć.

 

Zdjęcie: Olivia Mc Gilchrist, Photography and Video.

o prowadzącym

Tomasz J. Jasiński – psychoanalityk jungowski, autor, wicedyrektor Instytutu Studiów Archetypowych i Religijnych

 

Więcej informacji…

O Klubie dyskusyjnym

Klub dyskusyjny „Psychoanaliza kultury” to propozycja comiesięcznych spotkań odbywających się na styku kulturoznawstwa i psychoanalizy.  W trakcie spotkań poszukujemy rozumienia zarówno historycznych jak i współczesnych zjawisk kulturowych. Spotkania odbywają się w Czeladzi od jesieni 2016 roku. Moderatorem spotkań czeladzkich jest Antonina Szybowska – członek zespołu RAVEN.

0 Comments
Udostępnij
Małgorzata Kalinowska
contact@raven.edu.pl
Brak komentarzy

Post a Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.