Tożsamości międzykulturowe. Jungiści w Hongkongu - RAVEN
 

Tożsamości międzykulturowe. Jungiści w Hongkongu

maj 10 2017

Tożsamości międzykulturowe. Jungiści w Hongkongu

19 maja 2017

18:30 – 20:30

 

Lokalizacja:

Sens

Warszawa, ul. Niemcewicza 7/9 lok. 81

Zapraszamy zainteresowanych punktami stycznymi pomiędzy psychoanalizą a kulturą na spotkania Klubu Dyskusyjnego organizowane przez Instytut Studiów Kulturowych-RAVENPolskie Towarzystwo Psychoanalizy Jungowskiej.

 

WSTĘP WOLNY

 

Ilość miejsc ograniczona. Osoby zainteresowane udziałem prosimy o mailowe potwierdzenie uczestnictwa:
jasinski@raven.edu.pl

Zapraszamy na spotkanie z włoską psychoanalityczką jungowską Martą Tibaldi, która od 2010 roku pracuje w Hongkongu jako przedstawiciel Międzynarodowego Towarzystwa Psychologii Analitycznej, koordynując z ramienia tej organizacji proces szkoleniowy w tamtejszym Instytucie Psychologii Analitycznej. Pani Tibaldi będzie opowiadać o swoim doświadczeniu, a także o płynących z niego teoretycznych i klinicznych wnioskach.

 

Szkolenie analityczne we Wschodniej Azji  jest pod wieloma względami wyzwaniem. Wymaga oparcia się pokusie kulturowego i psychologicznego eksportu, który prowadziłby jedynie do narzucania tożsamości zachodniej i psychologii zachodu w obcej kulturze. Pojawiają się nieuchronne trudności i nieporozumienia, które mogą utrudniać współpracę między kulturami. Aby im sprostać, analitycy jungowscy pracujący i mieszkający za granicą mogą praktykować proces aktywnego i uważnego słuchania, wzajemnego zaangażowania na poziomie psychicznym i kulturowym, który może prowadzić do obustronnej transformacji, zarówno w szkolących jak i w tych, którzy się szkolą.

o prowadzącym

Marta Tibaldi – włoska psychoanalityczka jungowska, należy do Associazione Italiana di Psicologia Analitica (AIPA) oraz do Międzynarodowego Towarzystwa Psychologii Analitycznej (IAAP). Jest analityczką szkoleniową i superwizorką w Rzymie oraz w Hongkongu, a także superwizorką szkoleniową w Instytucie C.G. Junga w Zurychu. Od 2012 roku pracuje jako koordynator z ramienia IAAP grupy szkoleniowej w Hongkongu.

 

Interesuje się procesami aktywnej imaginacji, zagadnieniami kobiecości i męskości, traumy i psychoonkologii. Jest autorką wielu artykułów i esejów, a także książek “Przekraczając raka. Twórcza transformacja choroby, której boimy się najbardziej” (Oltre il cancro. Trasformare creativamente la malattia che temiamo di più, Moretti & Vitali, Rzym 2010) oraz “Praktyka aktywnej wyobraźni. Lepsze życie w dialogu z nieświadomym” (Pratica dell’immaginazione attiva. Dialogare con l’inconscio e vivere meglio, La Lepre, Rzym 2011). Prowadzi także bloga “Psychologia analityczna C.G. Junga pomiędzy Włochami a Chinami„.

O Klubie dyskusyjnym

Klub dyskusyjny „Psychoanaliza kultury” to propozycja comiesięcznych spotkań odbywających się na styku kulturoznawstwa i psychoanalizy.  W trakcie spotkań poszukujemy rozumienia zarówno historycznych jak i współczesnych zjawisk kulturowych. Spotkania odbywają się w Czeladzi od jesieni 2016 roku. Moderatorem spotkań czeladzkich jest Antonina Szybowska – członek zespołu RAVEN.

1 Comment
Udostępnij
Tomek Jasiński
jasinski@raven.edu.pl

Post a Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.