
Kobiecość i męskość – czasy transformacji, czy radykalizacji?
21 października 2016
18:00 – 20:15
Lokalizacja:
Raven
Czeladź, ul. Żabia 12
Zapraszamy zainteresowanych punktami stycznymi pomiędzy psychoanalizą a kulturą na spotkania Klubu Dyskusyjnego organizowane przez Instytut Studiów Kulturowych – RAVEN.
WSTĘP WOLNY
Ilość miejsc ograniczona. Osoby zainteresowane udziałem prosimy o mailowe potwierdzenie uczestnictwa:
contact@raven.edu.pl
Kobiecość i męskość w przestrzeni społecznej to współcześnie jeden z bardziej „gorących” tematów. Ogniskujące się wokół nich burzliwe dyskusje i redukcjonistyczne uproszczenia wydają się wskazywać na to, że w czasach „płynnej nowoczesności” stare definicje, w tym psychologiczne, tracą swoją znaczeniową pojemność i nie do końca są w stanie uchwycić nasze doświadczenie.
Terminy powiązane z kobiecością i męskością łatwo przechodzą w konkretyzacje – bezsprzeczne definicje, albo mityczne objaśnianie ich znaczenia. Przykładem jest zmiana terminów „gender”, czy „feminizm” z pojęć opisujących dziedzinę nauk humanistycznych w terminy-znaki, które równane są z ideologiami. Rzeczywistość jednak idzie swoją drogą – role płciowe zmieniają się, czego doświadczamy w pracy, w naszym codziennym zachowaniu, a nawet w modzie. Próba odwołania się do wcześniejszego rozumienia – wpływu patriarchalnej kultury, wewnętrznej kobiecości w mężczyźnie, męskości w kobiecie, nie do końca obejmuje to co się z nami dzieje. Czy więc, jak to zauważają niektórzy socjolodzy, stoimy na progu przedefiniowania starych pojęć i tworzenia nowych, które pozwolą zrozumieć nam naszą rzeczywistość? Czy to co się dzieje jest radykalną zmianą, jeżeli chodzi o płciowość, czy powrotem radykalnego patriarchatu?
Stawiając sobie te pytania, zapraszamy Państwa na wznowione spotkania Klubu Dyskusyjnego Psychoanaliza Kultury w Czeladzi. Poszukując na nie odpowiedzi będziemy przywoływać obecne zjawiska, które doświadczamy w codziennym życiu i w przestrzeni społecznych debat. Będziemy się zastanawiać nad tym, dlaczego płciowość z jednej strony staje się coraz bardziej płynna (w odniesieniu do starych definicji), a z drugiej zaostrzają się i radykalizują punkty widzenia i przepisy prawne do niej się odnoszące (np. obecny kryzys wokół zaostrzenia prawa aborcyjnego). I z całą pewnością postawimy sobie pytanie: czym jest gender? – „diabelską ideologią”, czy jednym z pojęć, którym próbujemy objąć naszą zmieniającą się rzeczywistość?
Antonina Szybowska – członek zespołu RAVEN. Spotkania odbywają się w Czeladzi od jesieni 2016 roku. Moderatorem spotkań czeladzkich jest