
Pieniądz. U progu nowego żywiołu
Zapraszamy zainteresowanych punktami stycznymi pomiędzy psychoanalizą a kulturą na spotkania Klubu Dyskusyjnego organizowane przez Instytut Studiów Kulturowych – RAVEN.
WSTĘP WOLNY
Ilość miejsc ograniczona. Osoby zainteresowane udziałem prosimy o mailowe potwierdzenie uczestnictwa:
contact@raven.edu.pl
Zaproszony gość: Mirosław Giza
Moderator dyskusji: Małgorzata Kalinowska
Żyjemy w okresie, w którym jeszcze nigdy instytucje finansowe nie straciły tak ogromnych pieniędzy jak w minionych dziesięciu latach. Stało się to nie z powodu wojny, chorób masowo ogarniających kontynenty czy pierwotnej recesji, lecz z tego powodu, że zbudowano system finansowy niosący w sobie fatum samodestrukcji. Część psychoanalityków uważa, że doszliśmy do momentu, w którym po wodzie, ogniu, wietrze i ziemi mamy do czynienia z powstaniem nowego żywiołu – pieniądza. Tym bardziej, że temat pieniądza przez dziesięciolecia był swoistym tabu w psychoanalizie. Dopiero od niedawna powstają prace próbujące ująć to zjawisko w psychoanalitycznym rozumieniu. Czy psychoanalitycy mają do tego prawo? Będziemy dążyć do odpowiedzi na to pytanie. Ponadto jakie mity, archetypy mogą zawiadywać na tym obszarze kolektywną nieświadomością? Czy tylko chodzi tutaj o kolejne wcielenie mitu Edypa, w którym zajęcie miejsca po królu oznacza również sięgniecie po jego bogactwo, w tym finansowe. Podczas spotkania będziemy starać się znaleźć na to odpowiedzi, które być może doprowadzą nas do sformułowania nowych, odważnych wniosków psychologicznych.
Mirosław Giza – Katowice. Jestem doświadczonym, certyfikowanym psychoterapeutą Sekcji Naukowej Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, a także dyplomowanym psychoanalitykiem jungowskim z ponad 20-letnią praktyką kliniczną zdobytą m.in. w placówkach służby zdrowia. Posiadam duże doświadczenie w pracy z stanami psychotycznymi, depresyjnymi, osobami cierpiącymi na nerwicę, w tym napady paniki oraz szeroko rozumianymi zaburzeniami emocjonalnymi. Pracuję z pacjentami spotykając się raz w tygodniu, a jeśli to konieczne, również bardziej intensywnie. Jestem przekonany, że relacja terapeutyczna jest żywą współpracą, która oferuje ludziom możliwość, by w bezpieczny sposób zbadać ich trudności oraz aspiracje. Moim doświadczeniem dzielę się występując na konferencjach psychoterapeutycznych oraz pisząc artykuły do gazet oraz czasopism psychologicznych. Interesuję się nie tylko indywidualnymi czynnikami, ale również kolektywnymi zjawiskami mającymi wpływ na psychikę człowieka.
Antonina Szybowska – członek zespołu RAVEN. Spotkania odbywają się w Czeladzi od jesieni 2016 roku. Moderatorem spotkań czeladzkich jest
Pingback: Jak w tym świecie być zdrowym psychicznie? - Mirosław Giza | RAVEN