Pieniądz. U progu nowego żywiołu - RAVEN
 

Pieniądz. U progu nowego żywiołu

gru 05 2016

Pieniądz. U progu nowego żywiołu

24 marca 2017

18:00 – 20:15

 

Lokalizacja:

Cafe Desa

Czeladź, Rynek 26

 

Zapraszamy zainteresowanych punktami stycznymi pomiędzy psychoanalizą a kulturą na spotkania Klubu Dyskusyjnego organizowane przez Instytut Studiów Kulturowych – RAVEN.

 

WSTĘP WOLNY

 

Ilość miejsc ograniczona. Osoby zainteresowane udziałem prosimy o mailowe potwierdzenie uczestnictwa:
contact@raven.edu.pl

Zaproszony gość: Mirosław Giza

Moderator dyskusji: Małgorzata Kalinowska

 

Żyjemy w okresie,  w którym  jeszcze nigdy instytucje finansowe nie straciły tak ogromnych pieniędzy jak w minionych dziesięciu latach. Stało się to nie z powodu wojny, chorób masowo ogarniających kontynenty czy pierwotnej recesji, lecz z tego powodu, że zbudowano system finansowy niosący w sobie fatum samodestrukcji. Część psychoanalityków uważa, że doszliśmy do momentu, w którym po wodzie, ogniu, wietrze i ziemi mamy do czynienia z powstaniem nowego żywiołu – pieniądza. Tym bardziej, że temat pieniądza przez dziesięciolecia był swoistym tabu w psychoanalizie. Dopiero od niedawna powstają prace próbujące ująć to zjawisko w psychoanalitycznym rozumieniu. Czy psychoanalitycy mają do tego prawo? Będziemy  dążyć do odpowiedzi  na to pytanie. Ponadto jakie mity, archetypy mogą zawiadywać na tym obszarze kolektywną nieświadomością? Czy tylko chodzi tutaj o kolejne wcielenie mitu Edypa, w którym zajęcie miejsca po królu oznacza również sięgniecie po jego bogactwo, w tym finansowe. Podczas spotkania będziemy starać się znaleźć na to odpowiedzi, które być może doprowadzą nas do sformułowania nowych, odważnych wniosków psychologicznych.

o prowadzącym

Mirosław Giza – Katowice. Jestem doświadczonym, certyfikowanym psychoterapeutą Sekcji Naukowej Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, a także dyplomowanym psychoanalitykiem jungowskim z ponad 20-letnią praktyką kliniczną zdobytą m.in. w placówkach służby zdrowia. Posiadam duże doświadczenie w pracy z stanami psychotycznymi, depresyjnymi, osobami cierpiącymi na nerwicę, w tym napady paniki oraz szeroko rozumianymi zaburzeniami emocjonalnymi. Pracuję z pacjentami spotykając się raz w tygodniu, a jeśli to konieczne, również bardziej intensywnie. Jestem przekonany, że relacja terapeutyczna jest żywą współpracą, która oferuje ludziom możliwość, by w bezpieczny sposób zbadać ich trudności oraz aspiracje. Moim doświadczeniem dzielę się występując na konferencjach psychoterapeutycznych oraz pisząc artykuły do gazet oraz czasopism psychologicznych. Interesuję się nie tylko indywidualnymi czynnikami, ale również kolektywnymi zjawiskami mającymi wpływ na psychikę człowieka.

O Klubie dyskusyjnym

Klub dyskusyjny „Psychoanaliza kultury” to propozycja comiesięcznych spotkań odbywających się na styku kulturoznawstwa i psychoanalizy.  W trakcie spotkań poszukujemy rozumienia zarówno historycznych jak i współczesnych zjawisk kulturowych. Spotkania odbywają się w Czeladzi od jesieni 2016 roku. Moderatorem spotkań czeladzkich jest Antonina Szybowska – członek zespołu RAVEN.

1 Comment
Udostępnij
Małgorzata Kalinowska
contact@raven.edu.pl

Post a Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.