Obcy z perspektywy psychologii kompleksów - RAVEN
 

Obcy z perspektywy psychologii kompleksów

sty 11 2017

Obcy z perspektywy psychologii kompleksów

27 stycznia 2017

18:30 – 20:30

 

Lokalizacja:

Sens

Warszawa, ul. Niemcewicza 7/9 lok. 81

Zapraszamy zainteresowanych punktami stycznymi pomiędzy psychoanalizą a kulturą na spotkania Klubu Dyskusyjnego organizowane przez Instytut Studiów Kulturowych-RAVENPolskie Towarzystwo Psychoanalizy Jungowskiej.

 

WSTĘP WOLNY

 

Ilość miejsc ograniczona. Osoby zainteresowane udziałem prosimy o mailowe potwierdzenie uczestnictwa:
jasinski@raven.edu.pl

Pierwsze spotkanie warszawskiego klubu poświęconego psychologicznej perspektywie spotkania z obcością zaowocowało pytaniami o to, jak perspektywa psychoanalityczna może pomóc w rozumieniu aktualnych zjawisk masowych związanych z tego rodzaju doświadczeniami. W obszarze psychologii analitycznej C.G. Junga, to psychologia kompleksów zawiera odpowiedź na to pytanie. W podstawowym znaczeniu proces refleksji i autorefleksji psychologicznej można rozumieć jako przyglądanie się grze kompleksów indywidualnych we własnym świecie psychicznym, ale też w relacjach z innymi. To samo dotyczy przestrzeni zbiorowej, społecznej, publicznej.

 

Jung, przeżywszy dwie wojny światowe uważał, że osoby niepoddające się łatwo zbiorowym tendencjom wnoszą kluczowy element refleksyjności, szczególnie w czasach zdominowanych gwałtownymi procesami masowymi. W poruszającym wywiadzie udzielonym u schyłku życia powiada:

 

„Świat wisi na włosku, a tym włoskiem jest ludzka psychika… naturalne kataklizmy nie stanowią już dziś zagrożenia… to MY jesteśmy wielkim zagrożeniem. Psyche jest wielkim zagrożeniem. A co jeśli w psychice coś się popsuje? Nasze czasy są demonstracją jej siły, i jak ważne jest, abyśmy mieli jakieś jej rozumienie. Ale my nic o niej nie wiemy.”

 

Zapraszam do wspólnej refleksji nad tym, jak nasze osobiste doświadczenia zmagania się z własnymi „obszarami półmroku” wpływają na nasze rozumienie i zdolność do odnalezienia się w rzeczywistości społecznej.

 

Czy nasza potrzeba i możliwość wglądu w to, co dzieje się wokół zaspokaja tylko naszą prywatną ciekawość poznawczą? Czy też raczej ów wątpliwy przywilej życia w „ciekawych czasach” stawia nas przed dylematem podjęcia swoistej etycznej odpowiedzialności wykraczającej poza prywatne podwórko osobistego komfortu?

 

Pytanie o to, jak perspektywa psychoanalityczna może nam pomóc w rozumieniu współczesnego świata, odwraca się. Pojawia się pytanie: jak korzystając z psychoanalitycznego rozumienia rzeczywistości możemy pomóc współczesnemu światu?

 

Zdjęcie: Blog Mike Routena (Route to Freedom)

o prowadzącym

Tomasz J. Jasiński – psychoanalityk jungowski, autor, członek zarządu Instytutu Studiów Kulturowych-Raven

 

Więcej informacji…

O Klubie dyskusyjnym

Klub dyskusyjny „Psychoanaliza kultury” to propozycja comiesięcznych spotkań odbywających się na styku kulturoznawstwa i psychoanalizy.  W trakcie spotkań poszukujemy rozumienia zarówno historycznych jak i współczesnych zjawisk kulturowych. Spotkania odbywają się w Czeladzi od jesieni 2016 roku. Moderatorem spotkań czeladzkich jest Antonina Szybowska – członek zespołu RAVEN.

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

0 Comments
Udostępnij
Małgorzata Kalinowska
contact@raven.edu.pl
Brak komentarzy

Post a Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.