Analitycy jungowscy z Polski i Niemiec w rozmowie o traumie - RAVEN
 

Analitycy jungowscy z Polski i Niemiec w rozmowie o traumie

lut 09 2017

Analitycy jungowscy z Polski i Niemiec w rozmowie o traumie

24 luty 2017

18:00 – 20:15

Lokalizacja:

Cafe Desa

Czeladź, Rynek 26

 

Zapraszamy zainteresowanych punktami stycznymi pomiędzy psychoanalizą a kulturą na spotkania Klubu Dyskusyjnego organizowane przez Instytut Studiów Kulturowych – RAVEN.

 

WSTĘP WOLNY

 

Ilość miejsc ograniczona. Osoby zainteresowane udziałem prosimy o mailowe potwierdzenie uczestnictwa:
contact@raven.edu.pl

Irene Berkenbusch w rozmowie z Małgorzatą Kalinowską

 

Doświadczenie traumatycznych wydarzeń nie kończy się wraz z pokoleniem, którego dotyczyło. Współczesna psychologia, socjologia i studia nad pamięcią zbiorową pokazują, jak ich wpływ trwa w kolejnych pokoleniach przekazywany międzypokoleniowo. Badacze zjawisk traumatycznych zwracają uwagę na to, że wspomnienia przodków pozostają żywe w doświadczeniu kolejnych pokoleń. W trakcie spotkania Klubu Dyskusyjnego dwie psychoanalityczki jungowskie – z Polski i Niemiec rozmawiać będą na temat znaczenia doświadczeń II wojny światowej na poziomie indywidualnym i zbiorowym w ich krajach.

 

  • W jaki sposób pamiętamy przeszłość?
  • Co jest specyficzne w relacji do traumy wojennej w doświadczeniu Polaków i Niemców?
  • Z czym się identyfikujemy, a jakie fragmenty doświadczenia zostają wydziedziczone i poza zasięgiem?
  • Jaki mamy wzajemny obraz siebie?
  • Jak przeszłe doświadczenia wpływają na specyficzną dla każdej z kultur codzienność i międzykulturowe relacje?
  • Jakiego rodzaju praca może stać się początkiem głębokiego uzdrawiania?

 

Oto niektóre z pytań, jakie Małgorzata Kalinowska i Irene Berkenbusch stawiać będą w trakcie bieżącej dyskusji. Obie prowadzące zajmują się znaczeniem traumy historycznej dla współczesności w swoich kulturach i znaczeniem spotkań międzykulturowych dla wzajemnych relacji, między innymi na poziomie psychoanalitycznego treningu. Irene Berkenbusch od wielu lat pracuje z analitykami jungowskimi i studentami   z Polski i innych krajów Europy Środkowej prowadząc seminaria kliniczne, analizę własną i superwizję. Małgorzata Kalinowska studiuje środkowoeuropejskie doświadczenie zbiorowe, szczególnie w relacji do traumy kulturowej. Opublikowała kilka artykułów na temat polskiej pamięci zbiorowej, kompleksów kulturowych i relacji do współczesnego kryzysu migracyjnego.

o prowadzącym

Dr Irene Berkenbusch-Erbe jest analitykiem i superwizorem treningowym w Międzynarodowej Szkole Psychologii Analitycznej (ISAP) w Zurychu. Jest absolwentką Instytutu C.G. Junga w Zurychu (2004). Od 2006 roku jest nauczycielem w ISAP. Prowadzi prywatną praktykę analityczną w Ludwigshafen, w Niemczech. Pracuje jako analityk i superwizor polskich analityków jungowskich w Krakowie i w Warszawie.

 

Przed rozpoczęciem szkolenia analitycznego w Zurychu Pani Irene studiowała filologię niemiecką, teologię oraz psychologię w Tübingen i w Heidelbergu. Uzyskała tytuł doktora filologii niemieckiej na uniwersytecie w Heidelbergu.

 

Małgorzata Kalinowska jest analitykiem jungowskim z uprawnieniami do prowadzenia superwizji, Indywidualnym członkiem Międzynarodowego Towarzystwa Psychologii Analitycznej (IAAP) i członkiem Polskiego Towarzystwa Psychoanalizy Jungowskiej (PTPJ). Jest członkiem zarządu Raven Instytutu Studiów Kulturowych i redaktorem naczelnym portali e-jungian.com i e-jungian.pl. Pracuje w praktyce terapeutycznej od 1999 roku, obecnie w Czeladzi.

 

W swoim zawodowym rozwoju zajmuje się jungowskim rozumieniem traumy i jej kulturowego wymiaru, oraz strukturą i dynamiką treningu psychoanalitycznego, opublikowała kilka artykułów z zakresu tej tematyki i trzy rozdziały w pracach zbiorowych. Jest tłumaczem literatury analitycznej.

O Klubie dyskusyjnym

Klub dyskusyjny „Psychoanaliza kultury” to propozycja comiesięcznych spotkań odbywających się na styku kulturoznawstwa i psychoanalizy.  W trakcie spotkań poszukujemy rozumienia zarówno historycznych jak i współczesnych zjawisk kulturowych. Spotkania odbywają się w Czeladzi od jesieni 2016 roku. Moderatorem spotkań czeladzkich jest Antonina Szybowska – członek zespołu RAVEN.

0 Comments
Udostępnij
Małgorzata Kalinowska
contact@raven.edu.pl
Brak komentarzy

Post a Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.