Archetypowe wzorce w baśniach według Marie Louise von Franz - RAVEN
 

Archetypowe wzorce w baśniach według Marie Louise von Franz

von Franz
cze 26 2017

Archetypowe wzorce w baśniach według Marie Louise von Franz

23 września 2017
10:00 – 18:00
Lokalizacja:

Instytut Studiów Kulturowych Raven

Czeladź, ul. Żabia 12

Zapraszamy osoby zainteresowane pogłębieniem swojej teoretycznej i praktycznej wiedzy na temat baśni z psychologicznej perspektywy na cykl seminaryjny „Interpretacja baśni według Marie-Louise von Franz”.

 

Cena pojedynczego seminarium:
przy zgłoszeniu do 1 września 2017 – 200 zł
przy zgłoszeniu po 1 września 2017 – 250 zł

 

Osoby zainteresowane udziałem prosimy o mailowe zgłoszenie uczestnictwa:
contact@raven.edu.pl

Prowadzi: Małgorzata Kalinowska, – psychoanalityk jungowski, tłumaczka „Alchemii” Marie-Louise von Franz

 

Pierwsze seminarium z cyklu „Interpretacja baśni według Marie-Louise von Franz” stanowi wprowadzenie w pracę z baśnią w psychologii analitycznej. Obejmować będzie wprowadzenie w znajomość źródeł i mechanizmów powstawania baśni, ich znaczenia w procesie indywiduacji, rozpoznawania archetypowych wzorców i typowych motywów występujących w baśniach. 

 

Baśnie według Carla Gustava Junga są najprostszym i najczystszym wyrazem zbiorowej nieświadomości stąd dają nam wgląd w podstawowe wzorce psychiki ludzkiej. Niosą w sobie wzorce odnoszące się do naszego życia, w których w bezpieczny sposób mogą się pomieścić nieświadome treści procesu indywiduacji. Niosą również pewne symboliczne obrazy typowe dla nieświadomych zbiorowych procesów – są dla zbiorowej psychiki tym, co sny w indywidualnym rozwoju i pełnią podobnie leczącą funkcję. 

 

Praca z baśniami wspiera integrację psychiczną i dostarcza nowych perspektyw które inicjują procesy przemiany psychicznej, stąd ma nieocenione znaczenie zarówno w procesie terapii jak i w odniesieniu do wspierania własnego rozwoju. 

 

Dla kogo?

Seminarium przeznaczone są dla osób zainteresowanych pogłębieniem swojej teoretycznej i praktycznej wiedzy na temat baśni z psychologicznej perspektywy.

 

Część teoretyczna:

 • Historia i powstawanie baśni
 • Struktura baśni, znaczenie baśniowych postaci
 • Etapy pracy z baśnią
 • Różnicowanie archetypowych wzorców i ich znaczenie dla rozwoju
 • Baśnie a typologia psychiczna – znaczenie funkcji psychicznych (myślenie, uczucia, intuicja, percepcja) w podejściu do interpretacji baśni
 • Podstawowe techniki w pracy z baśnią

 

Część praktyczna:

 • Praca z baśnią Braci Grimm „Trzy pióra”
 • Praca z baśnią wybraną przez grupę

 

Metody i techniki pracy z baśniowym materiałem w części praktycznej:

 • aktywna wyobraźnia (opowieść, rysunek, drama),
 • amplifikacja – odkrywanie podobnych motywów, znaczeń, przykładów,
 • analiza struktury, etapów i postaci baśni,
 • circumabulacja – krążenie wokół baśniowych wzorców, z wykorzystaniem skojarzeń wnoszonych przez różne funkcje psychiczne; myślenie, uczucia, intuicję i percepcję.

 

INFORMACJA O CENIE I REJESTRACJI:

 

Cena: 

 • 200 zł przy wpłacie do 31 sierpnia
 • 250 zł przy wpłacie po 31 sierpnia

 

Osoby zainteresowane uczestnictwem w seminarium prosimy o zgłoszenie na adres mailowy: contact@raven.edu.pl

 

Za rezerwację miejsca uznajemy opłacenie udziału w seminarium. W wypadku odwołania udziału do 18 września dokonujemy zwrotu całości opłaty seminaryjnej. W wypadku odwołania po 18 września dokonujemy zwrotu odpowiednio 100 zł (przy opłacie 200 zł) i 150 zł (przy opłacie 250 zł).

 

Seminarium odbędzie się przy składzie minimum 4 osób. W wypadku odwołania seminarium ze względu na nieskompletowanie grupy zwortowi podlega całość wpłaconej kwoty.

 

Zajęcia odbędą się 23 września w godzinach od 10:00 do 18:00, z półtoragodzinną przerwą na lunch. Obejmują osiem godzin szkoleniowych. Uczestnicy otrzymują certyfikat uczestnictwa z wyszczególeniem tematyki i ilości odbytych godzin szkoleniowych i kopię materiału wykładowego prezentowanego w trakcie seminarium.

Informacja o prowadzącej

Małgorzata Kalinowska, psychoanalityk jungowski, autorka, tłumaczka

Małgorzata jest certyfikowanym psychoanalitykiem jungowskim uprawnionym do prowadzenia superwizji – Indywidualnym Członkiem Międzynarodowego Towarzystwa Psychologii Analitycznej. Jest również członkiem założycielem Polskiego Towarzystwa Psychoanalizy Jungowskiej, gdzie uczestniczy w aktywnościach Komisji Szkoleniowej i Komisji Etyki, wykładając między innymi na szkoleniu I stopnia w psychoanalizie jungowskiej. Pracuje w prywatnej praktyce klinicznej od 1999 roku. Równolegle pracowała w stacjonarnej i poradnianej pomocy psychoterapeutycznej w obrębie Narodowego Funduszu Zdrowia.

Zajmuje się psychologią C. G. Junga od początku swej psychologicznej edukacji w latach dziewięćdziesiątych. Ważne dla niej jest podejście integracyjne – zarówno wobec różnych nurtów psychologii jungowskiej, jak i jej punktów spotkań z innymi dziedzinami nauk.

Jest tłumaczem kilku książek z zakresu psychologii analitycznej, w tym „Alchemii” Marie-Louise von Franz i „Wewnętrznego świata traumy” Donalda Kalscheda. Jej artykuły ukazały się między innymi w Journal of Analytical Psychology i w dwóch anglojęzycznych publikacjach książkowych z zakresu współczesnej psychologii jungowskiej.

Informacja o cyklu seminaryjnym

 

„Interpretacja baśni według Marie-Louise von Franz” to seria seminariów przedstawiająca podejście do znaczenia i interpretacji baśni. Von Franz byłą jednym z najbliższych współpracowników Carla Gustava Junga i szeroko znanym autorytetem w zakresie baśni, symboliki alchemicznej i znaczenia mitów w rozwoju. Seminaria oparte są na serii książek jej autorstwa: „The Interpretation of Fairy Tales”, „Archetypal Patterns in Fairy Tales”, „Individuation in Fairy Tales”, „Shadow and Evil in Fairy Tales” i „Redemption Motifs in Fairy Tales”, które przedstawiają jej podejście do interpretacji baśni, ilustrowane przykładami baśni z różnych kultur.

Zajęcia prowadzi Małgorzata Kalinowska – psychoanalityk jungowski.

ZapiszZapisz

ZapiszZapiszZapiszZapisz

0 Comments
Udostępnij
Małgorzata Kalinowska
contact@raven.edu.pl
Brak komentarzy

Post a Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.