Archetypy i obrazy archetypowe - wykład w Czeladzi - RAVEN
 

Archetypy i obrazy archetypowe – wykład w Czeladzi

sty 01 2018

Archetypy i obrazy archetypowe – wykład w Czeladzi

12 stycznia 2018
18:30 – 20:30
Lokalizacja:

Raven – Instytut Studiów Kulturowych

Czeladź, ul. Żabia 12

Zapraszamy osoby zainteresowane psychologią Carla Gustava Junga i psychologią post-jungowską na cykl wykładowy „Wprowadzenie w psychologię C. G. Junga”, prowadzony przez analityków jungowskich. Wykłady odbywają się raz w miesiącu, w grupie dwunastoosobowej. Możliwe jest zapisanie się na pojedyncze wykłady, istnieje również możliwość zarezerwowania miejsca na cały cykl semestralny.

Cena pojedynczego wykładu: 25 zł

Osoby zainteresowane udziałem prosimy o mailowe zgłoszenie uczestnictwa:
contact@raven.edu.pl

Wykłada: Małgorzata Kalinowska, psychoanalityk jungowski

 

„Archetypy przypominają łożyska rzek: wyschłe, gdyż woda je opuściła, choć może powrócić w każdej chwili. Archetyp jest czymś w rodzaju starego nurtu rzeki, którym woda życia płynęła przez jakiś czas, żłobiąc sobą kanał. Im dłużej płynęła, tym głębszy kanał, i tym bardziej prawdopodobne, że prędzej czy później powróci.”

– C. G. Jung, The Psychological Reflections

 

Kolejny wykład z naszej serii poświęcony będzie chyba najbardziej znanemu, a jednocześnie tak niezwykle złożonemu elementowi teorii Junga – pojęciu archetypu. Ten aspekt teorii ściśle związany z wyłonieniem się koncepcji nieświadomości zbiorowej, odróżniającej psychologię analityczną od wielu innych psychologii głębi, często bywa nierozumiany lub mylnie interpretowany, dając asumpt do różnego rodzaju konkretyzacji lub mistycyzacji psychologii Junga. Sam Jung był tego świadom, jak zobaczymy czytając fragmenty jego tekstów. Spróbujemy zobaczyć, jak Jung konceptualizując istnienie swoistych typowych struktur organizujących doświadczenie otwiera drogę do rozpoznawania niejawnego porządku w złożonym i tajemniczym świecie psychiki. Niczym w poemacie Coleridge’a „Tkacz snów”, którego fragment Aniela Jaffe wybrała na motto autobiografii Junga:

 

„Spojrzał na własną duszę przez teleskop.
W tym, co nierówne
Dostrzegł piękne Konstelacje,
Tak do Świadomości dodając
Światy ukryte w światach.”

 

Podczas wykładu skorzystamy z fragmentów pochodzących z kilku różnych pism Junga:

  • „Instynkt i nieświadome” oraz „O naturze psychiki” z tomu 8 Dzieł Zebranych (CW8)
  • „O pojęciu archetypu”, Archetypy nieświadomości zbiorowej”, i „Pojęcie zbiorowego nieświadomego” z pierwszej części tomu 9 Dzieł Zebranych (CW9i)
O wykładowcy

Małgorzata Kalinowska, psychoanalityk jungowski, autorka, tłumaczka

Małgorzata jest certyfikowanym psychoanalitykiem jungowskim uprawnionym do prowadzenia superwizji – Indywidualnym Członkiem Międzynarodowego Towarzystwa Psychologii Analitycznej. Jest również członkiem założycielem Polskiego Towarzystwa Psychoanalizy Jungowskiej, gdzie uczestniczy w aktywnościach Komisji Szkoleniowej i Komisji Etyki, wykładając między innymi na szkoleniu I stopnia w psychoanalizie jungowskiej. Pracuje w prywatnej praktyce klinicznej od 1999 roku. Równolegle pracowała w stacjonarnej i poradnianej pomocy psychoterapeutycznej w obrębie Narodowego Funduszu Zdrowia.

Zajmuje się psychologią C. G. Junga od początku swej psychologicznej edukacji w latach dziewięćdziesiątych. Ważne dla niej jest podejście integracyjne – zarówno wobec różnych nurtów psychologii jungowskiej, jak i jej punktów spotkań z innymi dziedzinami nauk.

Jest tłumaczem kilku książek z zakresu psychologii analitycznej, w tym „Alchemii” Marie-Louise von Franz i „Wewnętrznego świata traumy” Donalda Kalscheda. Jej artykuły ukazały się między innymi w Journal of Analytical Psychology i w dwóch anglojęzycznych publikacjach książkowych z zakresu współczesnej psychologii jungowskiej.

O cyklu wykładowym

 

„Wprowadzenie w psychologię C. G. Junga” to cykl comiesięcznych wykładów prowadzonych przez analityków jungowskich, Małgorzatę Kalinowską i Tomka J. Jasińskiego, członków Międzynarodowego Towarzystwa Psychologii Analitycznej (IAAP), które zostało założone w Zurychu w 1955, jeszcze za życia Carla Gustava Junga przez grupę analityków blisko z nim związanych. Odbywające się w małej grupie kameralne wykłady są szansą dokładnego zapoznania się z podstawowymi pojęciami psychologii analitycznej zarówno dla praktykujących psychologów, jak i dla osób zainteresowanych pracami Carla Gustava Junga. Każdy z nich oparty jest na analizie tekstów Dzieł Zebranych i innych prac Junga, włączając w to dotychczas nie opublikowane w języku polskim. Powrót do oryginalnych tekstów umożliwia zarówno wgląd w jego teorię, jak i ogląd tego, jak tworzone przez niego pojęcia ewoluowały z biegiem czasu.

ZapiszZapisz

0 Comments
Udostępnij
Małgorzata Kalinowska
contact@raven.edu.pl
Brak komentarzy

Post a Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.