
Archetypy i obrazy archetypowe – wykład w Warszawie
Zapraszamy osoby zainteresowane psychologią Carla Gustava Junga i psychologią post-jungowską na cykl wykładowy „Wprowadzenie w psychologię C. G. Junga”, prowadzony przez analityków jungowskich. Wykłady obywać się będą raz w miesiącu, w grupie 10 osobowej. Możliwe jest zapisanie się na pojedyncze wykłady, istnieje również możliwość zarezerwowania miejsca na cały cykl semestralny.
Cena pojedynczego wykładu: 25 zł
Osoby zainteresowane udziałem prosimy o mailowe zgłoszenie uczestnictwa:
contact@raven.edu.pl
Wykłada: Tomek J. Jasiński, psychoanalityk jungowski
„Archetypy przypominają łożyska rzek: wyschłe, gdyż woda je opuściła, choć może powrócić w każdej chwili. Archetyp jest czymś w rodzaju starego nurtu rzeki, którym woda życia płynęła przez jakiś czas, żłobiąc sobą kanał. Im dłużej płynęła, tym głębszy kanał, i tym bardziej prawdopodobne, że prędzej czy później powróci.”
– C. G. Jung, The Psychological Reflections
Kolejny wykład z naszej serii poświęcony będzie chyba najbardziej znanemu, a jednocześnie tak niezwykle złożonemu elementowi teorii Junga – pojęciu archetypu. Ten aspekt teorii ściśle związany z wyłonieniem się koncepcji nieświadomości zbiorowej, odróżniającej psychologię analityczną od wielu innych psychologii głębi, często bywa nierozumiany lub mylnie interpretowany, dając asumpt do różnego rodzaju konkretyzacji lub mistycyzacji psychologii Junga. Sam Jung był tego świadom, jak zobaczymy czytając fragmenty jego tekstów. Spróbujemy zobaczyć, jak Jung konceptualizując istnienie swoistych typowych struktur organizujących doświadczenie otwiera drogę do rozpoznawania niejawnego porządku w złożonym i tajemniczym świecie psychiki. Niczym w poemacie Coleridge’a „Tkacz snów”, którego fragment Aniela Jaffe wybrała na motto autobiografii Junga:
Spojrzał na własną duszę przez teleskop.
W tym, co nierówne
Dostrzegł piękne Konstelacje,
Tak do Świadomości dodając
Światy ukryte w światach.
Podczas wykładu skorzystamy z fragmentów pochodzących z kilku różnych pism Junga:
- „Instynkt i nieświadome” oraz „O naturze psychiki” z tomu 8 Dzieł Zebranych (CW8)
- „O pojęciu archetypu”, Archetypy nieświadomości zbiorowej”, i „Pojęcie zbiorowego nieświadomego” z pierwszej części tomu 9 Dzieł Zebranych (CW9i)
Tomek J. Jasiński, psychoanalityk jungowski, autor
Tomek jest psychoanalitykiem jungowskim pracującym w Warszawie i w sieci globalnej. Studiował filozofię, psychologię oraz psychotronikę na kilku różnych uniwersytetach w kraju i za granicą. Jest Członkiem Indywidualnym IAAP. Był członkiem założycielem PTPA, członkiem założycielem PTPJ, jest byłym prezesem dwóch kadencji PTPJ. W trakcie kilkunastoletniej praktyki psychoterapeutycznej pracował z osobami dotkniętymi różnymi formami cierpienia i w różnym wieku, począwszy od osób poniżej trzeciego roku życia, do osób osiemdziesięcioletnich. Obecnie jest nauczycielem w szkoleniu całościowym PTPJ, gdzie pozostaje członkiem Zarządu oraz Komisji Szkoleniowej. Jest również członkiem Zarządu Instytutu RAVEN a także redaktorem naukowym w magazynach e-jungian.com i e-jungian.pl.
Tomek jest autorem kilku publikacji w dziedzinie psychologii i psychoanalizy. W ramach pracy dla Komisji Szkoleniowej PTPJ jest współautorem struktury dydaktycznej programu szkolenia całościowego.
Interesuje się naturą cierpienia i procesami leczenia ujmowanymi z perspektywy psychologii głębi i duchowości, punktami zranienia i zniszczenia w życiu indywidualnym i zbiorowym oraz powstającymi z nich potraumatycznymi strukturami rzeczywistości. Pisze o spotkaniach różnych obszarów doświadczenia oraz o przekraczaniu granic wyznaczonych ustępującym paradygmatem myślenia o świecie i człowieku.
„Wprowadzenie w psychologię C. G. Junga” to cykl comiesięcznych wykładów prowadzonych przez analityków jungowskich, Małgorzatę Kalinowską i Tomka J. Jasińskiego, członków Międzynarodowego Towarzystwa Psychologii Analitycznej (IAAP), które zostało założone w Zurychu w 1955, jeszcze za życia Carla Gustava Junga przez grupę analityków blisko z nim związanych. Odbywające się w małej grupie kameralne wykłady są szansą dokładnego zapoznania się z podstawowymi pojęciami psychologii analitycznej zarówno dla praktykujących psychologów, jak i dla osób zainteresowanych pracami Carla Gustava Junga. Każdy z nich oparty jest na analizie tekstów Dzieł Zebranych i innych prac Junga, włączając w to dotychczas nie opublikowane w języku polskim. Powrót do oryginalnych tekstów umożliwia zarówno wgląd w jego teorię, jak i ogląd tego, jak tworzone przez niego pojęcia ewoluowały z biegiem czasu.