
Barbara Hannah i Aniela Jaffé – podążając za mistrzem
Zapraszamy zainteresowanych psychologią jungowską i wkładem kobiet w rozwój nauki na serię wykładów „Kobiety psychologii analitycznej”. Wykłady obywać się będą raz w miesiącu, w małej grupie. Możliwe jest zapisanie się na pojedyncze wykłady, istnieje również możliwość zarezerwowania miejsca na cały cykl semestralny.
Cena pojedynczego wykładu: 25 zł
Osoby zainteresowane udziałem prosimy o mailowe zgłoszenie uczestnictwa:
contact@raven.edu.pl
Wykłada: Małgorzata Kalinowska, psychoanalityk jungowski
„Jak często opowiadamy naszą historię życia? Jak często zmieniamy ją, upiększamy, robimy w niej sprytne zmiany? Im dłużej trwa życie, tym mniej wśród nas tych, którzy mogą poddać w wątpliwość naszą opowieść, przypomnieć nam, że nasze życie nie jest jedynie naszym własnym, a jedynie opowieścią, którą o nim opowiedzieliśmy innym, ale przede wszystkim sobie samym.”
― Julian Barnes, The Sense of an Ending
Aniela Jaffe i Barbara Hannah to kobiety z kręgu otaczającego Carla Gustava Junga, którym zawdzięczamy wiele jeżeli chodzi o poznanie jego biografii. Na temat życia Junga napisano wiele, Sonu Shamdasani, tłumacz „Czerwonej Księgi” w pracy analizującej jego biografie komentuje, że w pewnym sensie „życie” Junga dopiero zaczęło się po jego śmierci, dostarczając bardzo różnorodnych jego obrazów. W trakcie wykładu przyjrzymy się temu, w jaki sposób osobista relacja do Junga wpływała na kształtowanie się tych obrazów, i jak odcisnęła się na pracach Hannah i Jaffe. Poświęcimy też uwagę „Wspomnieniom, snom, myślom”, tak zwanej autobiografii Junga, która w rzeczywistości napisana została przez niego wspólnie z Jaffe, i w znacznym stopniu przez nią zredagowana. Zobaczymy, jak osobista relacja tworzących biografię z jednej strony pozwala nam zbliżyć się do Junga jako człowieka, a nie jedynie postaci historycznej, z drugiej strony, jak poprzez nierozwiązane elementy przeniesieniowej relacji, idealizację, i ochronę dobrego imienia może zaciemniać jego wizerunek.
W trakcie wykładu będziemy też rozmawiać o relacji do autorytetów, ze szczególną uwagą na relację pomiędzy kobietami a męskimi autorytetami, próbując wyodrębnić archetypowe motywy, leżące u jej podłoża. Jaka głęboka potrzeba procesu indywiduacji leży u podłoża poszukiwania mistrza? Co dzięki niej może się realizować? Jaka jest jej cena? To między innymi pytania, którymi będziemy się zajmować śledząc życie i prace tych dwóch kobiet.
Małgorzata Kalinowska, psychoanalityk jungowski, autorka, tłumaczka
Małgorzata jest certyfikowanym psychoanalitykiem jungowskim uprawnionym do prowadzenia superwizji – Indywidualnym Członkiem Międzynarodowego Towarzystwa Psychologii Analitycznej. Jest również członkiem założycielem Polskiego Towarzystwa Psychoanalizy Jungowskiej, gdzie uczestniczy w aktywnościach Komisji Szkoleniowej i Komisji Etyki, wykładając między innymi na szkoleniu I stopnia w psychoanalizie jungowskiej. Pracuje w prywatnej praktyce klinicznej od 1999 roku. Równolegle pracowała w stacjonarnej i poradnianej pomocy psychoterapeutycznej w obrębie Narodowego Funduszu Zdrowia.
Zajmuje się psychologią C. G. Junga od początku swej psychologicznej edukacji w latach dziewięćdziesiątych. Ważne dla niej jest podejście integracyjne – zarówno wobec różnych nurtów psychologii jungowskiej, jak i jej punktów spotkań z innymi dziedzinami nauk.
Jest tłumaczem kilku książek z zakresu psychologii analitycznej, w tym „Alchemii” Marie-Louise von Franz i „Wewnętrznego świata traumy” Donalda Kalscheda. Jej artykuły ukazały się między innymi w Journal of Analytical Psychology i w dwóch anglojęzycznych publikacjach książkowych z zakresu współczesnej psychologii jungowskiej.
W kolejnej serii wykładów z zakresu psychologii analitycznej wracamy do klasycznej psychologii jungowskiej w jej rzadkiej odsłonie – poświęcone one będą czołowym kobiecym postaciom z pierwszego pokolenia analityków otaczających Carla Gustawa Junga.
Kobiety były aktywnymi uczestniczkami rozwijającego się dwudziestowiecznego ruchu analitycznego, choć najczęściej wspominane są w kontekście życiorysu Carla Gustava Junga i jako tło jego prac (poza Marie-Louise von Franz, która jest dobrze znana polskiemu czytelnikowi z książek „Ścieżki snów” i „Alchemia. Wprowadzenie do symboliki i psychologii”). W trakcie cyklu wykładowego rozmawiać będziemy zarówno o tym aspekcie ich analitycznej ścieżki, jak i o prowadzonych przez nie badaniach. Zajmować nas będą historie ich życia, relacje z Jungiem, anegdoty i plotki ilustrujące koloryt tamtych czasów, i to, jak splatają się one z ich twórczością.