
Chrystus jako symbolika Jaźni – wykład w Czeladzi
Zapraszamy osoby zainteresowane psychologią Carla Gustava Junga i psychologią post-jungowską na cykl wykładowy „Wprowadzenie w psychologię C. G. Junga”, prowadzony przez analityków jungowskich. Wykłady obywać się będą raz w miesiącu, w małej grupie. Możliwe jest zapisanie się na pojedyncze wykłady, istnieje również możliwość zarezerwowania miejsca na cały cykl semestralny.
Cena pojedynczego wykładu: 25 zł
Osoby zainteresowane udziałem prosimy o mailowe zgłoszenie uczestnictwa: contact@raven.edu.pl
Wykłada: Małgorzata Kalinowska, psychoanalityk jungowski
„Służycie duchowi tego czasu i wierzycie, że jesteście w stanie umknąć duchowi głębi. Ale głębiny nie zawahają się przed zmuszeniem was do przyjęcia misterium tajemnicy Chrystusa. Należy ono do tych misteriów, od których nie uwolni człowieka bohater, człowiek może jedynie sam stać się Chrystusem…
… Nazywamy się chrześcijanami, naśladowcami Chrystusa. Prawdziwy naśladowca Chrystusa staje się nim samym.”
– Carl Jung, „The Red Book”
Idee C. G. Junga dotyczące Boga, religii, Chrystusa, chrześcijaństwa i kościoła chrześcijańskiego należą do jednych z najbardziej kontrowersyjnych i owocnych w jego dziełach. Jung brał dawne formy myśli, które uzyskały historycznie ustalony kształt, przetapiał je na nowo i wlewał je w formy bezpośredniego doświadczenia. W trakcie wykładu skupimy się na 9.2 tomie Dzieł Zebranych („Aion. Przyczynki do symboliki Jaźni”), gdzie Jung odnosi się do postaci Chrystusa i pokazuje jego znaczenie jako symboliki Jaźni, przeprowadzając różnicowanie pomiędzy prawdą historyczną a a prawdą symboliczną. Z archetypowego punktu widzenia Chrystus jest potencjalną reprezentacją całkowitości osobowości, i reprezentuje różne fazy i przejawy Jaźni przechodzącej proces wcielenia w indywidualne ego na różnych etapach procesu indywiduacji. Już w Czerwonej Księdze, do której również wrócimy w trakcie wykładu, Jung pokazuje, że z perspektywy psychologicznej klasyczne „naśladowanie Chrystusa” nie oznacza „kopiowanie go”, a pełne i autentyczne życie w zgodzie z głębszym, duchowym źródłem, czego wyrazem jet proces indywiduacji, czy jak pisze Edward Edinger, własny wzorzec całkowitości. Opisana przez Junga dynamika Jaźni w relacji do postaci Chrystusa opisuje całościowy rozwój psychologiczny, który pozostaje w głębokiej relacji do aspektu duchowego.
W trakcie wykładu opierać będziemy się na fragmentach następujących książek:
– C. G. Jung – „Aion. Przyczynki do symboliki Jaźni”
– C. G. Jung – „Czerwona Księga”
– E. Edinger – „The Aion Lectures : Exploring the Self in C.G. Jung’s Aion Studies”
__________________
Dane osobowe (imię i nazwisko, adres mailowy, telefon kontaktowy, numer rachunku bankowego, ewentualne dane adresowe jeżeli zajdzie konieczność ich użycia) używane są przez Instytut Raven wyłącznie dla obsługi wydarzeń – rejestracji na wydarzenia, płatności i odwoływania uczestnictwa zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE z dnia 27.04.2016. Administratorem tych danych jest Instytut Studiów Kulturowych RAVEN w Czeladzi, są one przechowywane z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i poufności i nie są udostępniane innym firmom i osobom. Zdjęcia wykonywane w trakcie wydarzeń wykorzystywane są wyłącznie do ich dokumentacji.
Rejestracja na wydarzenie oznacza wyrażenie zgody na powyższą politykę prywatności i politykę rejestracji i zwrotów.
Małgorzata Kalinowska, psychoanalityk jungowski, autorka, tłumaczka
Małgorzata jest certyfikowanym psychoanalitykiem jungowskim uprawnionym do prowadzenia superwizji – Indywidualnym Członkiem Międzynarodowego Towarzystwa Psychologii Analitycznej. Jest również członkiem założycielem Polskiego Towarzystwa Psychoanalizy Jungowskiej, gdzie uczestniczy w aktywnościach Komisji Szkoleniowej i Komisji Etyki, wykładając między innymi na szkoleniu I stopnia w psychoanalizie jungowskiej. Pracuje w prywatnej praktyce klinicznej od 1999 roku. Równolegle pracowała w stacjonarnej i poradnianej pomocy psychoterapeutycznej w obrębie Narodowego Funduszu Zdrowia.
Zajmuje się psychologią C. G. Junga od początku swej psychologicznej edukacji w latach dziewięćdziesiątych. Ważne dla niej jest podejście integracyjne – zarówno wobec różnych nurtów psychologii jungowskiej, jak i jej punktów spotkań z innymi dziedzinami nauk.
Jest tłumaczem kilku książek z zakresu psychologii analitycznej, w tym „Alchemii” Marie-Louise von Franz i „Wewnętrznego świata traumy” Donalda Kalscheda. Jej artykuły ukazały się między innymi w Journal of Analytical Psychology i w dwóch anglojęzycznych publikacjach książkowych z zakresu współczesnej psychologii jungowskiej.
„Wprowadzenie w psychologię C. G. Junga” to cykl comiesięcznych wykładów prowadzonych przez analityków jungowskich, Małgorzatę Kalinowską i Tomka J. Jasińskiego, członków Międzynarodowego Towarzystwa Psychologii Analitycznej (IAAP), które zostało założone w Zurychu w 1955, jeszcze za życia Carla Gustava Junga przez grupę analityków blisko z nim związanych. Odbywające się w małej grupie kameralne wykłady są szansą dokładnego zapoznania się z podstawowymi pojęciami psychologii analitycznej zarówno dla praktykujących psychologów, jak i dla osób zainteresowanych pracami Carla Gustava Junga. Każdy z nich oparty jest na analizie tekstów Dzieł Zebranych i innych prac Junga, włączając w to dotychczas nie opublikowane w języku polskim. Powrót do oryginalnych tekstów umożliwia zarówno wgląd w jego teorię, jak i ogląd tego, jak tworzone przez niego pojęcia ewoluowały z biegiem czasu.