Chrystus jako symbolika Jaźni – wykład w Warszawie | RAVEN
post-template-default,single,single-post,postid-21065,single-format-standard,edgt-core-1.0.1,ajax_fade,page_not_loaded,,hudson-ver-2.0, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.5,vc_responsive

Chrystus jako symbolika Jaźni – wykład w Warszawie

Lip 24 2018

Chrystus jako symbolika Jaźni – wykład w Warszawie

26 października 2018

Sens Instytut Rozwoju Osobistego

ul. Juliana Ursyna Niemcewicza 7/9 lok. 81, Warszawa

Zapraszamy osoby zainteresowane psychologią Carla Gustava Junga i psychologią post-jungowską na cykl wykładowy “Wprowadzenie w psychologię C. G. Junga”, prowadzony przez analityków jungowskich. Wykłady obywać się będą raz w miesiącu, w małej grupie. Możliwe jest zapisanie się na pojedyncze wykłady, istnieje również możliwość zarezerwowania miejsca na cały cykl semestralny.

Osoby zainteresowane udziałem prosimy o mailowe zgłoszenie uczestnictwa: contact@raven.edu.pl

Wykłada: Tomek J. Jasiński, psychoanalityk jungowski

„Służycie duchowi tego czasu i wierzycie, że jesteście w stanie umknąć duchowi głębi. Ale głębiny nie zawahają się przed zmuszeniem was do przyjęcia misterium tajemnicy Chrystusa. Należy ono do tych misteriów, od których nie uwolni człowieka bohater, człowiek może jedynie sam stać się Chrystusem…
… Nazywamy się chrześcijanami, naśladowcami Chrystusa. Prawdziwy naśladowca Chrystusa staje się nim samym.”
– Carl Jung, “The Red Book”

Idee C. G. Junga dotyczące Boga, religii, Chrystusa, chrześcijaństwa i kościoła chrześcijańskiego należą do jednych z najbardziej kontrowersyjnych i owocnych w jego dziełach. Jung brał dawne formy myśli, które uzyskały historycznie ustalony kształt, przetapiał je na nowo i wlewał je w formy bezpośredniego doświadczenia. W trakcie wykładu skupimy się na 9.2 tomie Dzieł Zebranych (“Aion. Przyczynki do symboliki Jaźni”), gdzie Jung odnosi się do postaci Chrystusa i pokazuje jego znaczenie jako symboliki Jaźni, przeprowadzając różnicowanie pomiędzy prawdą historyczną a a prawdą symboliczną. Z archetypowego punktu widzenia Chrystus jest potencjalną reprezentacją całkowitości osobowości, i reprezentuje różne fazy i przejawy Jaźni przechodzącej proces wcielenia w indywidualne ego na różnych etapach procesu indywiduacji. Już w Czerwonej Księdze, do której również wrócimy w trakcie wykładu, Jung pokazuje, że z perspektywy psychologicznej klasyczne „naśladowanie Chrystusa” nie oznacza „kopiowanie go”, a pełne i autentyczne życie w zgodzie z głębszym, duchowym źródłem, czego wyrazem jet proces indywiduacji, czy jak pisze Edward Edinger, własny wzorzec całkowitości. Opisana przez Junga dynamika Jaźni w relacji do postaci Chrystusa opisuje całościowy rozwój psychologiczny, który pozostaje w głębokiej relacji do aspektu duchowego.

W trakcie wykładu opierać będziemy się na fragmentach następujących książek:
– C. G. Jung – “Aion. Przyczynki do symboliki Jaźni”
– C. G. Jung – “Czerwona Księga”
– E. Edinger – “The Aion Lectures : Exploring the Self in C.G. Jung’s Aion Studies”

__________________

Informacje o prowadzącym tutaj
__________________

Tomek J. Jasiński, psychoanalityk jungowski, autor

Tomek jest psychoanalitykiem jungowskim pracującym w Warszawie i w sieci globalnej. Studiował filozofię, psychologię oraz psychotronikę na kilku różnych uniwersytetach w kraju i za granicą. Jest Członkiem Indywidualnym IAAP. Był członkiem założycielem PTPA, członkiem założycielem PTPJ, jest byłym prezesem dwóch kadencji PTPJ. W trakcie kilkunastoletniej praktyki psychoterapeutycznej pracował z osobami dotkniętymi różnymi formami cierpienia i w różnym wieku, począwszy od osób poniżej trzeciego roku życia, do osób osiemdziesięcioletnich. Obecnie jest nauczycielem w szkoleniu całościowym PTPJ, gdzie pozostaje członkiem Zarządu oraz Komisji Szkoleniowej. Jest również członkiem Zarządu Instytutu RAVEN a także redaktorem naukowym w magazynach e-jungian.com i e-jungian.pl.

Tomek jest autorem kilku publikacji w dziedzinie psychologii i psychoanalizy. W ramach pracy dla Komisji Szkoleniowej PTPJ jest współautorem struktury dydaktycznej programu szkolenia całościowego.

Interesuje się naturą cierpienia i procesami leczenia ujmowanymi z perspektywy psychologii głębi i duchowości, punktami zranienia i zniszczenia w życiu indywidualnym i zbiorowym oraz powstającymi z nich potraumatycznymi strukturami rzeczywistości. Pisze o spotkaniach różnych obszarów doświadczenia oraz o przekraczaniu granic wyznaczonych ustępującym paradygmatem myślenia o świecie i człowieku.

O cyklu wykładowym

„Wprowadzenie w psychologię C. G. Junga” to cykl comiesięcznych wykładów prowadzonych przez analityków jungowskich, Małgorzatę Kalinowską i Tomka J. Jasińskiego, członków Międzynarodowego Towarzystwa Psychologii Analitycznej (IAAP), które zostało założone w Zurychu w 1955, jeszcze za życia Carla Gustava Junga przez grupę analityków blisko z nim związanych. Odbywające się w małej grupie kameralne wykłady są szansą dokładnego zapoznania się z podstawowymi pojęciami psychologii analitycznej zarówno dla praktykujących psychologów, jak i dla osób zainteresowanych pracami Carla Gustava Junga. Każdy z nich oparty jest na analizie tekstów Dzieł Zebranych i innych prac Junga, włączając w to dotychczas nie opublikowane w języku polskim. Powrót do oryginalnych tekstów umożliwia zarówno wgląd w jego teorię, jak i ogląd tego, jak tworzone przez niego pojęcia ewoluowały z biegiem czasu.