Czerwona Księga – gdy Wschód spotyka Zachód – wykład w Warszawie - RAVEN
 

Czerwona Księga – gdy Wschód spotyka Zachód – wykład w Warszawie

cze 11 2018

Czerwona Księga – gdy Wschód spotyka Zachód – wykład w Warszawie

7 września 2018
19:15 – 21:15
Lokalizacja:

Sens Instytut Rozwoju Osobistego

ul. Juliana Ursyna Niemcewicza 7/9 lok.81, 02-030 Warszawa

Zapraszamy zainteresowanych postacią Carla Gustava Junga na serię wykładów dotyczących „Czerwonej Księgi” – dzieła, które ilustruje jego indywidualny proces transformacji jak również wyłanianie się zrębów jego teorii. Wykłady odbywać się będą raz w miesiącu, w małej grupie. Możliwe jest zapisanie się na pojedyncze wykłady, istnieje również możliwość zarezerwowania miejsca na cały cykl.

Cena pojedynczego wykładu: 30 zł

Osoby zainteresowane udziałem prosimy o mailowe zgłoszenie uczestnictwa:
contact@raven.edu.pl

Wykłada: Tomasz Jasiński, psychoanalityk jungowski

 

„[Jung do Izdubara] Teraz być może rozumiesz, że nie mieliśmy wyboru. Musieliśmy połknąć truciznę nauki. W innym wypadku spotkałby nas ten sam los, co ciebie: całkowicie utracilibyśmy swe siły, gdybyśmy napotkali ją niczego się nie spodziewając i nieprzygotowani. Trucizna ta jest tak silna, że każdy, nawet najmocniejszy, ginie pod jej wpływem, giną nawet odwieczni Bogowie. Jeżeli nasze życie jest nam drogie, musimy poświęcić jego część, bo inaczej skazujemy się na pewną śmierć.”
C. G. Jung – „Czerwona Księga”
„Obraz jest psychiką”
C. G. Jung

 

W rozdziale ósmym „Czerwonej Księgi” C. G. Jung spotyka postać wschodniego boga – Izdubara, który pragnie poznać i zrozumieć ludzi zachodu ich zwyczaje. Spotkanie Junga i Izdubara i ich rozmowa jest jednocześnie spotkaniem zachodniego naukowego podejścia i wschodniego świata wnoszącego zupełnie inne podejście do natury, mitów i przepowiedni. W kontakcie z zachodnim myśleniem Izdubar słabnie i lęka się, że umiera, co pokazuje niemożność bezpośredniego przełożenia na siebie tych dwóch paradygmatów ludzkiego doświadczenia. Jung znajduje rozwiązanie – ukrywa malejącego Izdubara w jaju i jest świadkiem jego odrodzenia w nowej postaci. Opowieści o tym spotkaniu towarzyszą piękne, symboliczne ilustracje, uzupełniając tekst o niewerbalny przekaz.

 

Spotkanie z Izdubarem jest jednym z ważniejszych momentów „Czerwonej Księgi” – obrazuje odzyskanie/uzdrowienie mitologicznego myślenia poprzez aktywność wyobraźni, temat, który zajmował C. G. Junga na różne sposoby we wszystkich jego pracach. Obraz i symbol są centralnymi elementami jego psychologii, a ich określone rozumienie jako żywej aktywności psychiki („Obraz jest psychiką”) leżą w samym sercu jungowskiej praktyki analitycznej.

 

Fragment ten stawia również przed nami wiele pytań, jeżeli chodzi o doświadczenie zachodniego paradygmatu naukowego. W czym nas on wzbogaca i w czym zuboża? Jakie fragmenty doświadczenia stają się dla nas realne, a jakie nierealne? Czy popularny współczesny naukowy paradygmat psychologii, często koncentrujący się jednak na racjonalnej aktywności psychiki nie sprawia, że „słabnie i choruje” obszar doświadczenia powiązany z aktywnością emocji i wyobraźni? I przede wszystkim, co może znaczyć opowieść o Izdubarze, o odrodzeniu płynącym z doświadczenia nierozwiązywalnego konfliktu pomiędzy wschodem a zachodem dla naszego polskiego doświadczenia, w naszej specyficznej geograficznej i kulturowej lokalizacji pomiędzy wschodem a zachodem?

 

To tylko niektóre z pytań, jakimi zajmować się będziemy na najbliższym wykładzie, poszukując na nie odpowiedzi sięgniemy również do książki „Living in the Borderland: The Evolution of Consciousness and the Challenge of Healing Trauma” Jeromy’ego Bernsteina, który adresuje ten temat z międzykulturowej psychologicznej perspektywy (kultury zachodniej i kultury rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej). Zapraszamy wszystkich zainteresowanych postacią C. G. Junga i jego psychologią, jak i zainteresowanych rozumieniem psychoanalitycznym i kulturowym zjawisk dziejących się we współczesnej cywilizacji.

 

__________________

Informacje o cyklu wykładowym tutaj
Informacje o prowadzącym tutaj

__________________
Dane osobowe (imię i nazwisko, adres mailowy, telefon kontaktowy, numer rachunku bankowego, ewentualne dane adresowe jeżeli zajdzie konieczność ich użycia) używane są przez Instytut Raven wyłącznie dla obsługi wydarzeń – rejestracji na wydarzenia, płatności i odwoływania uczestnictwa zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE z dnia 27.04.2016. Administratorem tych danych jest Instytut Studiów Kulturowych RAVEN w Czeladzi, są one przechowywane z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i poufności i nie są udostępniane innym firmom i osobom. Zdjęcia wykonywane w trakcie wydarzeń wykorzystywane są wyłącznie do ich dokumentacji.

 

Rejestracja na wydarzenie oznacza wyrażenie zgody na powyższą politykę prywatności i politykę rejestracji i zwrotów.

O wykładowcy

Tomasz J. Jasiński, psychoanalityk jungowski, autor

Tomek jest psychoanalitykiem jungowskim pracującym w Warszawie i w sieci globalnej. Studiował filozofię, psychologię oraz psychotronikę na kilku różnych uniwersytetach w kraju i za granicą. Jest Członkiem Indywidualnym IAAP. Był członkiem założycielem PTPA, członkiem założycielem PTPJ, jest byłym prezesem dwóch kadencji PTPJ. W trakcie kilkunastoletniej praktyki psychoterapeutycznej pracował z osobami dotkniętymi różnymi formami cierpienia i w różnym wieku, począwszy od osób poniżej trzeciego roku życia, do osób osiemdziesięcioletnich. Obecnie jest nauczycielem w szkoleniu całościowym PTPJ, gdzie pozostaje członkiem Zarządu oraz Komisji Szkoleniowej. Jest również członkiem Zarządu Instytutu RAVEN a także redaktorem naukowym w magazynach e-jungian.com i e-jungian.pl.

Tomek jest autorem kilku publikacji w dziedzinie psychologii i psychoanalizy. W ramach pracy dla Komisji Szkoleniowej PTPJ jest współautorem struktury dydaktycznej programu szkolenia całościowego.

Interesuje się naturą cierpienia i procesami leczenia ujmowanymi z perspektywy psychologii głębi i duchowości, punktami zranienia i zniszczenia w życiu indywidualnym i zbiorowym oraz powstającymi z nich potraumatycznymi strukturami rzeczywistości. Pisze o spotkaniach różnych obszarów doświadczenia oraz o przekraczaniu granic wyznaczonych ustępującym paradygmatem myślenia o świecie i człowieku.

O cyku wykładowym

czerwoną księgę

 

„Czerwona Księga C. G. Junga” to cykl comiesięcznych wykładów prowadzonych przez analityka jungowskiego Tomasza Jasińskiego, członka Międzynarodowego Towarzystwa Psychologii Analitycznej (IAAP), które zostało założone w Zurychu w 1955, jeszcze za życia Carla Gustava Junga przez grupę analityków blisko z nim związanych. Odbywające się w małej grupie kameralne wykłady są szansą dokładnego zapoznania się z historią powstania „Czerwonej Księgi”, kontekstami i analogiami do innych dzieł literackich i artystycznych, a przede wszystkim z jej znaczeniem dla osobowego procesu transformacji.

ZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapisz

0 Comments
Udostępnij
Małgorzata Kalinowska
contact@raven.edu.pl
Brak komentarzy

Post a Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.