Czerwona Księga - gdy Wschód spotyka Zachód - RAVEN
 

Czerwona Księga – gdy Wschód spotyka Zachód

lis 29 2017

Czerwona Księga – gdy Wschód spotyka Zachód

8 grudnia 2017
18:30 – 20:30
Lokalizacja:

Raven – Instytut Studiów Kulturowych

Czeladź, ul. Żabia 12

Zapraszamy zainteresowanych postacią Carla Gustava Junga na serię wykładów dotyczących „Czerwonej Księgi” – dzieła, które ilustruje jego indywidualny proces transformacji jak również wyłanianie się zrębów jego teorii. Wykłady obywać się będą raz w miesiącu, w grupie dwunastoosobowej. Możliwe jest zapisanie się na pojedyncze wykłady, istnieje również możliwość zarezerwowania miejsca na cały cykl semestralny.

Cena pojedynczego wykładu: 25 zł

Osoby zainteresowane udziałem prosimy o mailowe zgłoszenie uczestnictwa:
contact@raven.edu.pl

Wykłada: Małgorzata Kalinowska, psychoanalityk jungowski

„[Jung do Izdubara] Teraz być może rozumiesz, że nie mieliśmy wyboru. Musieliśmy połknąć truciznę nauki. W innym wypadku spotkałby nas ten sam los, co ciebie: całkowicie utracilibyśmy swe siły, gdybyśmy napotkali ją niczego się nie spodziewając i nieprzygotowani. Trucizna ta jest tak silna, że każdy, nawet najmocniejszy, ginie pod jej wpływem, giną nawet odwieczni Bogowie. Jeżeli nasze życie jest nam drogie, musimy poświęcić jego część, bo inaczej skazujemy się na pewną śmierć.”
C. G. Jung – „Czerwona Księga”

 

„Obraz jest psychiką”
C. G. Jung

 

W rozdziale ósmym „Czerwonej Księgi” C. G. Jung spotyka postać wschodniego boga – Izdubara, który pragnie poznać i zrozumieć ludzi zachodu ich zwyczaje. Spotkanie Junga i Izdubara i ich rozmowa jest jednocześnie spotkaniem zachodniego naukowego podejścia i wschodniego świata wnoszącego zupełnie inne podejście do natury, mitów i przepowiedni. W kontakcie z zachodnim myśleniem Izdubar słabnie i lęka się, że umiera, co pokazuje niemożność bezpośredniego przełożenia na siebie tych dwóch paradygmatów ludzkiego doświadczenia. Jung znajduje rozwiązanie – ukrywa malejącego Izdubara w jaju i jest świadkiem jego odrodzenia w nowej postaci. Opowieści o tym spotkaniu towarzyszą piękne, symboliczne ilustracje, uzupełniając tekst o niewerbalny przekaz.

 

Spotkanie z Izdubarem jest jednym z ważniejszych momentów „Czerwonej Księgi” – obrazuje odzyskanie/uzdrowienie mitologicznego myślenia poprzez aktywność wyobraźni, temat, który zajmował C. G. Junga na różne sposoby we wszystkich jego pracach. Obraz i symbol są centralnymi elementami jego psychologii, a ich określone rozumienie jako żywej aktywności psychiki („Obraz jest psychiką”) leżą w samym sercu jungowskiej praktyki analitycznej.

 

Fragment ten stawia również przed nami wiele pytań, jeżeli chodzi o doświadczenie zachodniego paradygmatu naukowego. W czym nas on wzbogaca i w czym zuboża? Jakie fragmenty doświadczenia stają się dla nas realne, a jakie nierealne? Czy popularny współczesny naukowy paradygmat psychologii, często koncentrujący się jednak na racjonalnej aktywności psychiki nie sprawia, że „słabnie i choruje” obszar doświadczenia powiązany z aktywnością emocji i wyobraźni? I przede wszystkim, co może znaczyć opowieść o Izdubarze, o odrodzeniu płynącym z doświadczenia nierozwiązywalnego konfliktu pomiędzy wschodem a zachodem dla naszego polskiego doświadczenia, w naszej specyficznej geograficznej i kulturowej lokalizacji pomiędzy wschodem a zachodem?

 

To tylko niektóre z pytań, jakimi zajmować się będziemy na najbliższym wykładzie, poszukując na nie odpowiedzi sięgniemy również do książki „Living in the Borderland: The Evolution of Consciousness and the Challenge of Healing Trauma” Jeromy’ego Bernsteina, który adresuje ten temat z międzykulturowej psychologicznej perspektywy (kultury zachodniej i kultury rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej). Zapraszamy wszystkich zainteresowanych postacią C. G. Junga i jego psychologią, jak i zainteresowanych rozumieniem psychoanalitycznym i kulturowym zjawisk dziejących się we współczesnej cywilizacji.

O wykładowcy

Małgorzata Kalinowska, psychoanalityk jungowski, autorka, tłumaczka

Małgorzata jest certyfikowanym psychoanalitykiem jungowskim uprawnionym do prowadzenia superwizji – Indywidualnym Członkiem Międzynarodowego Towarzystwa Psychologii Analitycznej. Jest również członkiem założycielem Polskiego Towarzystwa Psychoanalizy Jungowskiej, gdzie uczestniczy w aktywnościach Komisji Szkoleniowej i Komisji Etyki, wykładając między innymi na szkoleniu I stopnia w psychoanalizie jungowskiej. Pracuje w prywatnej praktyce klinicznej od 1999 roku. Równolegle pracowała w stacjonarnej i poradnianej pomocy psychoterapeutycznej w obrębie Narodowego Funduszu Zdrowia.

Zajmuje się psychologią C. G. Junga od początku swej psychologicznej edukacji w latach dziewięćdziesiątych. Ważne dla niej jest podejście integracyjne – zarówno wobec różnych nurtów psychologii jungowskiej, jak i jej punktów spotkań z innymi dziedzinami nauk.

Jest tłumaczem kilku książek z zakresu psychologii analitycznej, w tym „Alchemii” Marie-Louise von Franz i „Wewnętrznego świata traumy” Donalda Kalscheda. Jej artykuły ukazały się między innymi w Journal of Analytical Psychology i w dwóch anglojęzycznych publikacjach książkowych z zakresu współczesnej psychologii jungowskiej.

O cyku wykładowym

czerwoną księgę

 

„Czerwona Księga C. G. Junga” to cykl comiesięcznych wykładów prowadzonych przez analityczkę jungowską Małgorzatę Kalinowską, członka Międzynarodowego Towarzystwa Psychologii Analitycznej (IAAP), które zostało założone w Zurychu w 1955, jeszcze za życia Carla Gustava Junga przez grupę analityków blisko z nim związanych. Odbywające się w małej grupie kameralne wykłady są szansą dokładnego zapoznania się z historią powstania „Czerwonej Księgi”, kontekstami i analogiami do innych dzieł literackich i artystycznych, a przede wszystkim z jej znaczeniem dla osobowego procesu transformacji.

0 Comments
Udostępnij
Małgorzata Kalinowska
contact@raven.edu.pl
Brak komentarzy

Post a Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.