Czerwona Księga - ścieżka bohatera - RAVEN
 

Czerwona Księga – ścieżka bohatera

paź 24 2017

Czerwona Księga – ścieżka bohatera

17 listopada 2017
18:30 – 20:30
Lokalizacja:

Raven – Instytut Studiów Kulturowych

Czeladź, ul. Żabia 12

Zapraszamy zainteresowanych postacią Carla Gustava Junga na serię wykładów dotyczących „Czerwonej Księgi” – dzieła, które ilustruje jego indywidualny proces transformacji jak również wyłanianie się zrębów jego teorii. Wykłady obywać się będą raz w miesiącu, w grupie dwunastoosobowej. Możliwe jest zapisanie się na pojedyncze wykłady, istnieje również możliwość zarezerwowania miejsca na cały cykl semestralny.

Cena pojedynczego wykładu: 25 zł

Osoby zainteresowane udziałem prosimy o mailowe zgłoszenie uczestnictwa:
contact@raven.edu.pl

Wykłada: Małgorzata Kalinowska, psychoanalityk jungowski

 

„Tak więc nie będzie już bohatera, ani tego, kto by go imitował. Wszelka imitacja bowiem od tego czasu jest przeklęta. Nowy Bóg śmieje się z imitacji i z uczniów naśladujących go. Nie potrzebuje naśladowców, ani uczniów. Bóg jest swym własnym naśladowcą w człowieku. Imituje siebie samego.”
– C. G. Jung – The Red Book

 

ścieżka bohatera

 

Motyw bohatera i bohaterstwa występuje w Czerwonej Księdze wielokrotnie – między innymi w wątku zejścia w świat podziemny, w spotkaniu z Zygfrydem, w śmierci i odrodzeniu Izdubara. Losem bohatera Czerwonej Księgi, jako reprezentanta typowej postawy ego jest śmierć i upadek, przechodzi wewnętrzną podróż porównywalną do miologicznego obrazu nocnej podróży morskiej, w trakcie której następuje spotkanie z treściami nieświadomości zbiorowej i przeorientowanie świadomej postawy: sięga po skarb trudny do zdobycia – głęboką transformację osobowości.

 

Aby była ona możliwa konieczne jest porzucenie bohaterskiej postawy ego i pokora wobec sił nieświadomości. W jednym z rozdziałów Czerwonej Księgi to zmaganie zostaje obrazowo zobrazowane w zabójstwie Zygfryda – bohatera mitu germańskiego. Jung nie tylko więc porzuca swój osobowy i zawodowy mit i ulega wezwaniu ducha głębi (sił nieświadomości zbiorowej), jak widzieliśmy to na poprzednim wykładzie. Stawia również czoła kulturowemu mitowi. Stare wartości muszą odejść aby możliwa była głęboka transformacja, bez tego dalszy rozwój staje się jedynie imitacją treści świadomości zbiorowej. W tle tych zmagań pojawiają się odniesienia do zewnętrznej rzeczywistości i jej znaczenia dla kulturowej warstwy psychiki: 28 czerwca 1914 w Sarajewie zostaje zastrzelony arcyksiążę austriacki Franciszek Ferdynand, następca tronu.

 

W trakcie wykładu przyjrzymy się wątkom bohaterskim w Czerwonej Księdzie i ścieżce głównego jej bohatera – autora. Będziemy poszukiwać uniwersalnego znaczenia głębokiego procesu transformacji, który w późniejszym czasie zobrazowany został przez Junga w pojęciu indywiduacji. Zobaczymy również jak wątki symboliczne związane z postacią bohatera zapowiadały głębokie przeorientowanie każdego wymiaru życia Carla Gustava Junga.

O wykładowcy

Małgorzata Kalinowska, psychoanalityk jungowski, autorka, tłumaczka

Małgorzata jest certyfikowanym psychoanalitykiem jungowskim uprawnionym do prowadzenia superwizji – Indywidualnym Członkiem Międzynarodowego Towarzystwa Psychologii Analitycznej. Jest również członkiem założycielem Polskiego Towarzystwa Psychoanalizy Jungowskiej, gdzie uczestniczy w aktywnościach Komisji Szkoleniowej i Komisji Etyki, wykładając między innymi na szkoleniu I stopnia w psychoanalizie jungowskiej. Pracuje w prywatnej praktyce klinicznej od 1999 roku. Równolegle pracowała w stacjonarnej i poradnianej pomocy psychoterapeutycznej w obrębie Narodowego Funduszu Zdrowia.

Zajmuje się psychologią C. G. Junga od początku swej psychologicznej edukacji w latach dziewięćdziesiątych. Ważne dla niej jest podejście integracyjne – zarówno wobec różnych nurtów psychologii jungowskiej, jak i jej punktów spotkań z innymi dziedzinami nauk.

Jest tłumaczem kilku książek z zakresu psychologii analitycznej, w tym „Alchemii” Marie-Louise von Franz i „Wewnętrznego świata traumy” Donalda Kalscheda. Jej artykuły ukazały się między innymi w Journal of Analytical Psychology i w dwóch anglojęzycznych publikacjach książkowych z zakresu współczesnej psychologii jungowskiej.

O cyku wykładowym

czerwoną księgę

 

„Czerwona Księga C. G. Junga” to cykl comiesięcznych wykładów prowadzonych przez analityczkę jungowską Małgorzatę Kalinowską, członka Międzynarodowego Towarzystwa Psychologii Analitycznej (IAAP), które zostało założone w Zurychu w 1955, jeszcze za życia Carla Gustava Junga przez grupę analityków blisko z nim związanych. Odbywające się w małej grupie kameralne wykłady są szansą dokładnego zapoznania się z historią powstania „Czerwonej Księgi”, kontekstami i analogiami do innych dzieł literackich i artystycznych, a przede wszystkim z jej znaczeniem dla osobowego procesu transformacji.

0 Comments
Udostępnij
Małgorzata Kalinowska
contact@raven.edu.pl
Brak komentarzy

Post a Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.