Czerwona Księga – odrodzenie Boga – wykład w Warszawie - RAVEN
 

Czerwona Księga – odrodzenie Boga – wykład w Warszawie

sie 20 2018

Czerwona Księga – odrodzenie Boga – wykład w Warszawie

12 października 2018
19:15 – 21:15
Lokalizacja:

Sens Instytut Rozwoju Osobistego

ul. Juliana Ursyna Niemcewicza 7/9 lok.81, 02-030 Warszawa

Zapraszamy zainteresowanych postacią Carla Gustava Junga na serię wykładów dotyczących „Czerwonej Księgi” – dzieła, które ilustruje jego indywidualny proces transformacji jak również wyłanianie się zrębów jego teorii. Wykłady odbywać się będą raz w miesiącu, w małej grupie. Możliwe jest zapisanie się na pojedyncze wykłady, istnieje również możliwość zarezerwowania miejsca na cały cykl.

Cena pojedynczego wykładu: 30 zł

Osoby zainteresowane udziałem prosimy o mailowe zgłoszenie uczestnictwa:
contact@raven.edu.pl

Wykłada: Tomasz Jasiński, psychoanalityk jungowski

 

“- Ale w jakim micie człowiek żyje dzisiaj?
– Można powiedzieć, że w micie chrześcijańskim.
– Czy i ty w nim żyjesz? – zapytało coś we mnie.
– Jeśli mam być szczery, nie! Nie jest to mit, w którym żyję.
– Zatem nie mamy już żadnego mitu?
– Tak, najwyraźniej nie mamy już żadnego mitu.
– No to co jest twoim mitem? Mitem, w którym ty żyjesz?
Wtedy zrobiło mi się niemiło i przestałem myśleć. Dotarłem do jakiejś granicy.”
– C. G. Jung – Wspomnienia, sny, myśli

 

Poza poruszającym osobistym kontekstem powstawania „Czerwonej Księgi“ (to jest kryzysem połowy życia, przeżywanym przez Junga) musimy wziąć pod uwagę szerszy religijny i duchowy kontekst jego czasów. Jung był dotkliwie świadomy historycznego i kulturowego klimatu wczesnej dwudziestowiecznej Europy. Gdy mówi o swym odkryciu dokonanym przed wyruszeniem w podróż w poszukiwaniu duszy, według którego nie żyje chrześcijańskim mitem i przestał on służyć mu jako religijne zaplecze, mówi nie tylko o sobie, ale o całym swym pokoleniu i o kilku pokoleniach je poprzedzających. Jung urodził się w dobie kryzysu religijnego i lęku, któremu towarzyszyło mocne zbiorowe poczucie, że rzeczy zmienią się w sposób radykalny. Podobnie jak całe jego pokolenie odczuwał pustkę wynikającą z tego, że odchodziła w przeszłość tradycja, która uformowała i wspierała rozwój europejskiej kultury.

 

W trakcie wykładu przyjrzymy się wyprawie Junga zmagającego się z tym, aby przywrócić „Bogu” życie, rozumiane jako możliwość przeżywania duchowości w świeckim świecie naukowej współczesności. Wyprawa ta jest podejmowana w „Czerwonej Księdze” wiele razy, na wiele różnych sposobów, miedzy innymi w spotkaniu z Izdubarem, o którym rozmawialiśmy na ostatnim wykładzie. Można powiedzieć, że cała Czerwona Księga to zapis wyłaniania się na nowo duchowości w nowoczesnym świecie. Nie oznacza to, że Jung wzywał do odwrócenia toku historii i powrotu do mitologicznego myślenia. Wiedział dobrze, że rewolucja kulturowa, która zaszła w ciągu ostatnich trzystu lat jest nieodwracalna i poszukiwał nowego sposobu przeżywania utraconej głębokiej więzi z symboliczną wyobraźnią.

 

Jak pisze o tym Murray Stein:
‚„Bóg jest martwy” – woła Nietzsche. „Nie tak szybko” – odpowiada Jung – „Może jest jeszcze szansa na jego odrodzenie”.’

 

__________________

Informacje o cyklu wykładowym tutaj
Informacje o prowadzącym tutaj

__________________
Dane osobowe (imię i nazwisko, adres mailowy, telefon kontaktowy, numer rachunku bankowego, ewentualne dane adresowe jeżeli zajdzie konieczność ich użycia) używane są przez Instytut Raven wyłącznie dla obsługi wydarzeń – rejestracji na wydarzenia, płatności i odwoływania uczestnictwa zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE z dnia 27.04.2016. Administratorem tych danych jest Instytut Studiów Kulturowych RAVEN w Czeladzi, są one przechowywane z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i poufności i nie są udostępniane innym firmom i osobom. Zdjęcia wykonywane w trakcie wydarzeń wykorzystywane są wyłącznie do ich dokumentacji.

Rejestracja na wydarzenie oznacza wyrażenie zgody na powyższą politykę prywatności i politykę rejestracji i zwrotów.

O wykładowcy

Tomasz J. Jasiński, psychoanalityk jungowski, autor

Tomek jest psychoanalitykiem jungowskim pracującym w Warszawie i w sieci globalnej. Studiował filozofię, psychologię oraz psychotronikę na kilku różnych uniwersytetach w kraju i za granicą. Jest Członkiem Indywidualnym IAAP. Był członkiem założycielem PTPA, członkiem założycielem PTPJ, jest byłym prezesem dwóch kadencji PTPJ. W trakcie kilkunastoletniej praktyki psychoterapeutycznej pracował z osobami dotkniętymi różnymi formami cierpienia i w różnym wieku, począwszy od osób poniżej trzeciego roku życia, do osób osiemdziesięcioletnich. Obecnie jest nauczycielem w szkoleniu całościowym PTPJ, gdzie pozostaje członkiem Zarządu oraz Komisji Szkoleniowej. Jest również członkiem Zarządu Instytutu RAVEN a także redaktorem naukowym w magazynach e-jungian.com i e-jungian.pl.

Tomek jest autorem kilku publikacji w dziedzinie psychologii i psychoanalizy. W ramach pracy dla Komisji Szkoleniowej PTPJ jest współautorem struktury dydaktycznej programu szkolenia całościowego.

Interesuje się naturą cierpienia i procesami leczenia ujmowanymi z perspektywy psychologii głębi i duchowości, punktami zranienia i zniszczenia w życiu indywidualnym i zbiorowym oraz powstającymi z nich potraumatycznymi strukturami rzeczywistości. Pisze o spotkaniach różnych obszarów doświadczenia oraz o przekraczaniu granic wyznaczonych ustępującym paradygmatem myślenia o świecie i człowieku.

O cyku wykładowym

czerwoną księgę

 

„Czerwona Księga C. G. Junga” to cykl comiesięcznych wykładów prowadzonych przez analityka jungowskiego Tomasza Jasińskiego, członka Międzynarodowego Towarzystwa Psychologii Analitycznej (IAAP), które zostało założone w Zurychu w 1955, jeszcze za życia Carla Gustava Junga przez grupę analityków blisko z nim związanych. Odbywające się w małej grupie kameralne wykłady są szansą dokładnego zapoznania się z historią powstania „Czerwonej Księgi”, kontekstami i analogiami do innych dzieł literackich i artystycznych, a przede wszystkim z jej znaczeniem dla osobowego procesu transformacji.

ZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapisz

0 Comments
Udostępnij
Małgorzata Kalinowska
contact@raven.edu.pl
Brak komentarzy

Post a Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.