Czerwona Księga - odrodzenie Boga - RAVEN
 

Czerwona Księga – odrodzenie Boga

odrodzenie
sty 08 2018

Czerwona Księga – odrodzenie Boga

19 stycznia 2018
18:30 – 20:30

 

Lokalizacja:

Raven – Instytut Studiów Kulturowych

Czeladź, ul. Żabia 12

Zapraszamy zainteresowanych postacią Carla Gustava Junga na serię wykładów dotyczących „Czerwonej Księgi” – dzieła, które ilustruje jego indywidualny proces transformacji jak również wyłanianie się zrębów jego teorii. Wykłady obywać się będą raz w miesiącu, w grupie dwunastoosobowej. Możliwe jest zapisanie się na pojedyncze wykłady, istnieje również możliwość zarezerwowania miejsca na cały cykl semestralny.

 

Cena pojedynczego wykładu: 25 zł

Osoby zainteresowane udziałem prosimy o mailowe zgłoszenie uczestnictwa:
contact@raven.edu.pl

Wykłada: Małgorzata Kalinowska, psychoanalityk jungowski

 

“- Ale w jakim micie człowiek żyje dzisiaj?
– Można powiedzieć, że w micie chrześcijańskim.
– Czy i ty w nim żyjesz? – zapytało coś we mnie.
– Jeśli mam być szczery, nie! Nie jest to mit, w którym żyję.
– Zatem nie mamy już żadnego mitu?
– Tak, najwyraźniej nie mamy już żadnego mitu.
– No to co jest twoim mitem? Mitem, w którym ty żyjesz?
Wtedy zrobiło mi się niemiło i przestałem myśleć. Dotarłem do jakiejś granicy.”
– C. G. Jung – Wspomnienia, sny, myśli

 

odrodzeniePoza poruszającym osobistym kontekstem powstawania „Czerwonej Księgi“ (to jest kryzysem połowy życia, przeżywanym przez Junga) musimy wziąć pod uwagę szerszy religijny i duchowy kontekst jego czasów. Jung był dotkliwie świadomy historycznego i kulturowego klimatu wczesnej dwudziestowiecznej Europy. Gdy mówi o swym odkryciu dokonanym przed wyruszeniem w podróż w poszukiwaniu duszy, według którego nie żyje chrześcijańskim mitem i przestał on służyć mu jako religijne zaplecze, mówi nie tylko o sobie, ale o całym swym pokoleniu i o kilku pokoleniach je poprzedzających. Jung urodził się w dobie kryzysu religijnego i lęku, któremu towarzyszyło mocne zbiorowe poczucie, że rzeczy zmienią się w sposób radykalny. Podobnie jak całe jego pokolenie odczuwał pustkę wynikającą z tego, że odchodziła w przeszłość tradycja, która uformowała i wspierała rozwój europejskiej kultury.

 

W trakcie wykładu przyjrzymy się wyprawie Junga zmagającego się z tym, aby przywrócić „Bogu” życie, rozumiane jako możliwość przeżywania duchowości w świeckim świecie naukowej współczesności. Wyparawa ta jest podejmowana w „Czerwonej Księdze” wiele razy, na wiele różnych sposobów, miedzy innymi w spotkaniu z Izdubarem, o którym rozmawialiśmy na ostatnim wykładzie. Można powiedzieć, że cała Czerwona Księga to zapis wyłaniania się na nowo duchowości w nowoczesnym świecie. Nie oznacza to, że Jung wzywał do odwrócenia toku historii i powrotu do mitologicznego myślenia. Wiedział dobrze, że rewolucja kulturowa, która zaszła w ciągu ostatnich trzystu lat jest nieodwracalna i poszukiwał nowego sposobu przeżywania utraconej głębokiej więzi z symboliczną wyobraźnią.

 

Jak pisze o tym Murray Stein:
‚„Bóg jest martwy” – woła Nietzsche. „Nie tak szybko” – odpowiada Jung – „Może jest jeszcze szansa na jego odrodzenie”.’

O wykładowcy

Małgorzata Kalinowska, psychoanalityk jungowski, autorka, tłumaczka

Małgorzata jest certyfikowanym psychoanalitykiem jungowskim uprawnionym do prowadzenia superwizji – Indywidualnym Członkiem Międzynarodowego Towarzystwa Psychologii Analitycznej. Jest również członkiem założycielem Polskiego Towarzystwa Psychoanalizy Jungowskiej, gdzie uczestniczy w aktywnościach Komisji Szkoleniowej i Komisji Etyki, wykładając między innymi na szkoleniu I stopnia w psychoanalizie jungowskiej. Pracuje w prywatnej praktyce klinicznej od 1999 roku. Równolegle pracowała w stacjonarnej i poradnianej pomocy psychoterapeutycznej w obrębie Narodowego Funduszu Zdrowia.

Zajmuje się psychologią C. G. Junga od początku swej psychologicznej edukacji w latach dziewięćdziesiątych. Ważne dla niej jest podejście integracyjne – zarówno wobec różnych nurtów psychologii jungowskiej, jak i jej punktów spotkań z innymi dziedzinami nauk.

Jest tłumaczem kilku książek z zakresu psychologii analitycznej, w tym „Alchemii” Marie-Louise von Franz i „Wewnętrznego świata traumy” Donalda Kalscheda. Jej artykuły ukazały się między innymi w Journal of Analytical Psychology i w dwóch anglojęzycznych publikacjach książkowych z zakresu współczesnej psychologii jungowskiej.

O cyku wykładowym

czerwoną księgę

 

„Czerwona Księga C. G. Junga” to cykl comiesięcznych wykładów prowadzonych przez analityczkę jungowską Małgorzatę Kalinowską, członka Międzynarodowego Towarzystwa Psychologii Analitycznej (IAAP), które zostało założone w Zurychu w 1955, jeszcze za życia Carla Gustava Junga przez grupę analityków blisko z nim związanych. Odbywające się w małej grupie kameralne wykłady są szansą dokładnego zapoznania się z historią powstania „Czerwonej Księgi”, kontekstami i analogiami do innych dzieł literackich i artystycznych, a przede wszystkim z jej znaczeniem dla osobowego procesu transformacji.

ZapiszZapisz

0 Comments
Udostępnij
Małgorzata Kalinowska
contact@raven.edu.pl
Brak komentarzy

Post a Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.