
Czerwona Księga – ścieżka bohatera – wykład w Warszawie
15 czerwca 2018
19:15 – 21:15
Lokalizacja:
Sens Instytut Rozwoju Osobistego
ul. Juliana Ursyna Niemcewicza 7/9 lok.81, 02-030 Warszawa
Zapraszamy zainteresowanych postacią Carla Gustava Junga na serię wykładów dotyczących „Czerwonej Księgi” – dzieła, które ilustruje jego indywidualny proces transformacji jak również wyłanianie się zrębów jego teorii. Wykłady odbywać się będą raz w miesiącu, w małej grupie. Możliwe jest zapisanie się na pojedyncze wykłady, istnieje również możliwość zarezerwowania miejsca na cały cykl.
Cena pojedynczego wykładu: 30 zł
Osoby zainteresowane udziałem prosimy o mailowe zgłoszenie uczestnictwa:
contact@raven.edu.pl
Wykłada: Tomasz Jasiński, psychoanalityk jungowski
„Tak więc nie będzie już bohatera, ani tego, kto by go imitował. Wszelka imitacja bowiem od tego czasu jest przeklęta. Nowy Bóg śmieje się z imitacji i z uczniów naśladujących go. Nie potrzebuje naśladowców, ani uczniów. Bóg jest swym własnym naśladowcą w człowieku. Imituje siebie samego.”
– C. G. Jung – The Red Book
Motyw bohatera i bohaterstwa występuje w Czerwonej Księdze wielokrotnie – między innymi w wątku zejścia w świat podziemny, w spotkaniu z Zygfrydem, w śmierci i odrodzeniu Izdubara. Losem bohatera Czerwonej Księgi, jako reprezentanta typowej postawy ego jest śmierć i upadek, przechodzi wewnętrzną podróż porównywalną do miologicznego obrazu nocnej podróży morskiej, w trakcie której następuje spotkanie z treściami nieświadomości zbiorowej i przeorientowanie świadomej postawy: sięga po skarb trudny do zdobycia – głęboką transformację osobowości.
Aby była ona możliwa konieczne jest porzucenie bohaterskiej postawy ego i pokora wobec sił nieświadomości. W jednym z rozdziałów Czerwonej Księgi to zmaganie zostaje obrazowo zobrazowane w zabójstwie Zygfryda – bohatera mitu germańskiego. Jung nie tylko więc porzuca swój osobowy i zawodowy mit i ulega wezwaniu ducha głębi (sił nieświadomości zbiorowej), jak widzieliśmy to na poprzednim wykładzie. Stawia również czoła kulturowemu mitowi. Stare wartości muszą odejść aby możliwa była głęboka transformacja, bez tego dalszy rozwój staje się jedynie imitacją treści świadomości zbiorowej. W tle tych zmagań pojawiają się odniesienia do zewnętrznej rzeczywistości i jej znaczenia dla kulturowej warstwy psychiki: 28 czerwca 1914 w Sarajewie zostaje zastrzelony arcyksiążę austriacki Franciszek Ferdynand, następca tronu.
W trakcie wykładu przyjrzymy się wątkom bohaterskim w Czerwonej Księdze i ścieżce głównego jej bohatera – autora. Będziemy poszukiwać uniwersalnego znaczenia głębokiego procesu transformacji, który w późniejszym czasie zobrazowany został przez Junga w pojęciu indywiduacji. Zobaczymy również jak wątki symboliczne związane z postacią bohatera zapowiadały głębokie przeorientowanie każdego wymiaru życia Carla Gustava Junga.
__________________
Pozostałe spotkania w tym cyklu:
7-09-2018 Czerwona Księga – gdy Wschód spotyka Zachód
Informacje o cyklu wykładowym tutaj
Informacje o prowadzącym tutaj
__________________
Dane osobowe (imię i nazwisko, adres mailowy, telefon kontaktowy, numer rachunku bankowego, ewentualne dane adresowe jeżeli zajdzie konieczność ich użycia) używane są przez Instytut Raven wyłącznie dla obsługi wydarzeń – rejestracji na wydarzenia, płatności i odwoływania uczestnictwa zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE z dnia 27.04.2016. Administratorem tych danych jest Instytut Studiów Kulturowych RAVEN w Czeladzi, są one przechowywane z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i poufności i nie są udostępniane innym firmom i osobom. Zdjęcia wykonywane w trakcie wydarzeń wykorzystywane są wyłącznie do ich dokumentacji.
Rejestracja na wydarzenie oznacza wyrażenie zgody na powyższą politykę prywatności i politykę rejestracji i zwrotów.
Tomasz J. Jasiński, psychoanalityk jungowski, autor
Tomek jest psychoanalitykiem jungowskim pracującym w Warszawie i w sieci globalnej. Studiował filozofię, psychologię oraz psychotronikę na kilku różnych uniwersytetach w kraju i za granicą. Jest Członkiem Indywidualnym IAAP. Był członkiem założycielem PTPA, członkiem założycielem PTPJ, jest byłym prezesem dwóch kadencji PTPJ. W trakcie kilkunastoletniej praktyki psychoterapeutycznej pracował z osobami dotkniętymi różnymi formami cierpienia i w różnym wieku, począwszy od osób poniżej trzeciego roku życia, do osób osiemdziesięcioletnich. Obecnie jest nauczycielem w szkoleniu całościowym PTPJ, gdzie pozostaje członkiem Zarządu oraz Komisji Szkoleniowej. Jest również członkiem Zarządu Instytutu RAVEN a także redaktorem naukowym w magazynach e-jungian.com i e-jungian.pl.
Tomek jest autorem kilku publikacji w dziedzinie psychologii i psychoanalizy. W ramach pracy dla Komisji Szkoleniowej PTPJ jest współautorem struktury dydaktycznej programu szkolenia całościowego.
Interesuje się naturą cierpienia i procesami leczenia ujmowanymi z perspektywy psychologii głębi i duchowości, punktami zranienia i zniszczenia w życiu indywidualnym i zbiorowym oraz powstającymi z nich potraumatycznymi strukturami rzeczywistości. Pisze o spotkaniach różnych obszarów doświadczenia oraz o przekraczaniu granic wyznaczonych ustępującym paradygmatem myślenia o świecie i człowieku.
„Czerwona Księga C. G. Junga” to cykl comiesięcznych wykładów prowadzonych przez analityka jungowskiego Tomasza Jasińskiego, członka Międzynarodowego Towarzystwa Psychologii Analitycznej (IAAP), które zostało założone w Zurychu w 1955, jeszcze za życia Carla Gustava Junga przez grupę analityków blisko z nim związanych. Odbywające się w małej grupie kameralne wykłady są szansą dokładnego zapoznania się z historią powstania „Czerwonej Księgi”, kontekstami i analogiami do innych dzieł literackich i artystycznych, a przede wszystkim z jej znaczeniem dla osobowego procesu transformacji.