
Czerwona Księga – w poszukiwaniu duszy
Zapraszamy zainteresowanych postacią Carla Gustava Junga na serię wykładów dotyczących „Czerwonej Księgi” – dzieła, które ilustruje jego indywidualny proces transformacji jak również wyłanianie się zrębów jego teorii. Wykłady obywać się będą raz w miesiącu, w grupie dwunastoosobowej. Możliwe jest zapisanie się na pojedyncze wykłady, istnieje również możliwość zarezerwowania miejsca na cały cykl semestralny.
Cena pojedynczego wykładu: 25 zł
Osoby zainteresowane udziałem prosimy o mailowe zgłoszenie uczestnictwa:
contact@raven.edu.pl
Wykłada: Małgorzata Kalinowska, psychoanalityk jungowski
„Duszo ma, gdzie jesteś? Czy mnie słyszysz? Mówię do ciebie, wzywam cię – czy jesteś tam? Powróciłem, jestem tu znowu, strząsnąłem pył wszystkich krain z moich stóp i przybyłem do ciebie. Jestem z tobą. Wróciłem do ciebie po długich latach wędrowania. Czy mam ci opowiedzieć wszystko, co widziałem, czego doświadczyłem, czym się rozkoszowałem? A może nie chcesz słuchać o zgiełku życia i świata tego? (…)
Czy wciąż mnie znasz? Jak długo trwało nasze rozstanie? Wszystko tak bardzo się zmieniło. Podaj mi swą dłoń, ma niemal zapomniana duszo. O jakże ogrzewa mnie radość z twego widoku, duszo, której na tak długo się wyrzekłem. Duszo ma, od teraz będę podróżował z tobą. Będziemy wędrować razem, zstępując w mą samotność.”
– Carl Gustav Jung, „The Red Book”
Na początku „Czerwonej Księgi” Carl Gustav Jung doświadcza głębokiego kryzysu, dotykającego niemal każdego obszaru jego istnienia. Pisał „Czerwoną Księgę” w momencie ogromnych zmian w swoim życiu, w tle których toczyły się zmiany dotykające całej cywilizacji europejskiej. Zadanie, które przed nim stanęło zmusiło go do zakwestionowania własnego wewnętrznego świata, jak i osobowości wykształconej w toku dotychczasowego rozwoju wraz z uporządkowaną europejską edukacją i wyrafinowanymi przekonaniami. Doprowadziło go do przeformułowania wizji świata i otworzyło zupełnie nowe kierunki w jego psychologii. Aby poradzić sobie z głębokim kryzysem Jung zagłębił się w konfrontację z nieświadomością, której ilustracja przedstawiona jest w „Czerwonej Księdze”.
W trakcie drugiego wykładu cyklu „Czerwona Księga C. G. Junga” zajmiemy się fragmentami tekstu, które w obrazowy sposób przedstawiają głębię tego kryzysu. Na początku tych zmagań Jung rozdarty jest między dwoma siłami: „duchem czasów obecnych” i „duchem głębi”. Używając jego późniejszych terminów można powiedzieć, że jest rozdarty pomiędzy nakazami świadomości zbiorowej i presją treści nieświadomości zbiorowej. Ten głęboki konflikt prowadzi go do zaskakującego w ustach poważanego naukowca wyznania – stwierdza, że utracił kontakt ze swą duszą, co inicjuje wędrówkę w poszukiwaniu jej.
C. G. Jung pozostał wierny rozpoznaniu znaczenia relacji do elementu życia psychicznego, które nazywał duszą aż do końca swego życia. W trakcie wykładu przyjrzymy się znaczeniu tego pojęcia w kontekście osobistego i zawodowego kryzysu Junga, temu jak zapowiadało ono wyłanianie się późniejszych pojęć jego psychologii konfrontujących jednostronność psychiki zachodniej, i jego uniwersalnemu znaczeniu. Będziemy też odwoływać się między innymi do prac Jamesa Hillmana i najnowszych jungowskich publikacji dotyczących symbolicznej aktywności psychiki.
Małgorzata Kalinowska, psychoanalityk jungowski, autorka, tłumaczka
Małgorzata jest certyfikowanym psychoanalitykiem jungowskim uprawnionym do prowadzenia superwizji – Indywidualnym Członkiem Międzynarodowego Towarzystwa Psychologii Analitycznej. Jest również członkiem założycielem Polskiego Towarzystwa Psychoanalizy Jungowskiej, gdzie uczestniczy w aktywnościach Komisji Szkoleniowej i Komisji Etyki, wykładając między innymi na szkoleniu I stopnia w psychoanalizie jungowskiej. Pracuje w prywatnej praktyce klinicznej od 1999 roku. Równolegle pracowała w stacjonarnej i poradnianej pomocy psychoterapeutycznej w obrębie Narodowego Funduszu Zdrowia.
Zajmuje się psychologią C. G. Junga od początku swej psychologicznej edukacji w latach dziewięćdziesiątych. Ważne dla niej jest podejście integracyjne – zarówno wobec różnych nurtów psychologii jungowskiej, jak i jej punktów spotkań z innymi dziedzinami nauk.
Jest tłumaczem kilku książek z zakresu psychologii analitycznej, w tym „Alchemii” Marie-Louise von Franz i „Wewnętrznego świata traumy” Donalda Kalscheda. Jej artykuły ukazały się między innymi w Journal of Analytical Psychology i w dwóch anglojęzycznych publikacjach książkowych z zakresu współczesnej psychologii jungowskiej.
„Czerwona Księga C. G. Junga” to cykl comiesięcznych wykładów prowadzonych przez analityczkę jungowską Małgorzatę Kalinowską, członka Międzynarodowego Towarzystwa Psychologii Analitycznej (IAAP), które zostało założone w Zurychu w 1955, jeszcze za życia Carla Gustava Junga przez grupę analityków blisko z nim związanych. Odbywające się w małej grupie kameralne wykłady są szansą dokładnego zapoznania się z historią powstania „Czerwonej Księgi”, kontekstami i analogiami do innych dzieł literackich i artystycznych, a przede wszystkim z jej znaczeniem dla osobowego procesu transformacji.