Czy szympansy wierzą w Boga? - klub dyskusyjny w Czeladzi - RAVEN
 

Czy szympansy wierzą w Boga? – klub dyskusyjny w Czeladzi

lip 28 2018

Czy szympansy wierzą w Boga? – klub dyskusyjny w Czeladzi

28 września 2018

18:00 – 20:15

Lokalizacja:

Cafe Desa

Czeladź, Rynek 26

Zapraszamy zainteresowanych punktami stycznymi pomiędzy psychoanalizą a kulturą na spotkania Klubu Dyskusyjnego organizowane przez Instytut Studiów Kulturowych – RAVEN.

 

WSTĘP WOLNY

 

Ilość miejsc ograniczona. Osoby zainteresowane udziałem prosimy o mailowe potwierdzenie uczestnictwa:
contact@raven.edu.pl

GOŚĆ: dr hab. Mirosław Piróg

 

MODERATOR SPOTKANIA: Antonina Szybowska

 

Czy szympansy wierzą w Boga?

 

Wszystkie religie uniwersalistyczne, jak również prawie wszystkie poglądy filozoficzne uważają człowieka za szczególny byt, wyodrębniając go z całej reszty istot żywych. Współczesna nauka pokazuje jednak, że ta wizja człowieka nie jest do końca słuszna. Teoria ewolucji, badania nad wspomnianymi w tytule szympansami i najnowsze osiągnięcia psychologii zwierząt prowadzą do innego obrazu – takiego, w którym człowiek i zwierzęta są bliskimi krewnymi, połączonymi wielu więzami. O wyjątkowości człowieka ma między innymi świadczyć jego zdolność do przeżyć religijnych. Jednak badacze zaobserwowali u naczelnych pewne zachowania, które mogą być nazwane protoreligijnymi. Czy zatem zdolność do przeżyć religijnych jest rzeczywiście tak radykalną linią demarkacyjną, oddzielającą nas od zwierząt, czy może raczej jest tylko wyrazem zapatrzonej w siebie pychy ludzkiej świadomości? Czy w świecie zwierząt nie znajdujemy choćby rudymentarnych przebłysków tego, co potem człowiek określił mianem religii? Nad tymi i innymi pytaniami pochylimy się w czasie tego spotkania dyskusyjnego.

 

_______________________________________
Dane osobowe (imię i nazwisko, adres mailowy, telefon kontaktowy, numer rachunku bankowego, ewentualne dane adresowe jeżeli zajdzie konieczność ich użycia) używane są przez Instytut Raven wyłącznie dla obsługi wydarzeń – rejestracji na wydarzenia, płatności i odwoływania uczestnictwa zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE z dnia 27.04.2016. Administratorem tych danych jest Instytut Studiów Kulturowych RAVEN w Czeladzi, są one przechowywane z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i poufności i nie są udostępniane innym firmom i osobom. Zdjęcia wykonywane w trakcie wydarzeń wykorzystywane są wyłącznie do ich dokumentacji.

Rejestracja na wydarzenie oznacza wyrażenie zgody na powyższą politykę prywatności i politykę rejestracji i zwrotów.

o prowadzącym

Mirosław Piróg

 

dr hab., adiunkt w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Śląskiego. Studiował fizykę teoretyczną i filozofię. Autor książki „Psyche i symbol” (Kraków 1999), „Williama Jamesa filozofia doświadczenia religijnego” (Katowice 2011), redaktor „Odcieni gnozy” (Katowice 2007) oraz kilkudziesięciu artykułów. Razem z dr Anną Gierlińską prowadzi Akademię Jungowską. Członek redakcji pisma „ALBO albo. Problemy psychologii i kultury” (Warszawa). Członek rady naukowej pisma „Hermaion” poświęconego badaniu ezoterycznych tradycji Zachodu (Warszawa). Członek „Polskiego Stowarzyszenia Badań nad Zachodnim Ezoteryzmem” (Kraków). Jego zainteresowania naukowe to psychologia głębi C. G. Junga, antropologia i filozofia religii.

O Klubie dyskusyjnym

Klub dyskusyjny „Psychoanaliza kultury” to propozycja comiesięcznych spotkań odbywających się na styku kulturoznawstwa i psychoanalizy. W trakcie spotkań poszukujemy rozumienia zarówno historycznych jak i współczesnych zjawisk kulturowych. Spotkania odbywają się w Czeladzi od jesieni 2016 roku. Moderatorem spotkań czeladzkich jest Antonina Szybowska – członek zespołu RAVEN.

0 Comments
Udostępnij
Małgorzata Kalinowska
contact@raven.edu.pl
Brak komentarzy

Post a Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.