Jak czytać Czerwoną Księgę - wprowadzenie - wykład w Warszawie - RAVEN
 

Jak czytać Czerwoną Księgę – wprowadzenie – wykład w Warszawie

sty 22 2018

Jak czytać Czerwoną Księgę – wprowadzenie – wykład w Warszawie

13 kwietnia 2018
19:15 – 21:15
Lokalizacja:

Sens Instytut Rozwoju Osobistego

ul. Juliana Ursyna Niemcewicza 7/9 lok.81, 02-030 Warszawa

Zapraszamy zainteresowanych postacią Carla Gustava Junga na serię wykładów dotyczących „Czerwonej Księgi” – dzieła, które ilustruje jego indywidualny proces transformacji jak również wyłanianie się zrębów jego teorii. Wykłady obywać się będą raz w miesiącu, w małej grupie. Możliwe jest zapisanie się na pojedyncze wykłady, istnieje również możliwość zarezerwowania miejsca na cały cykl.

Cena pojedynczego wykładu: 25 zł

Osoby zainteresowane udziałem prosimy o mailowe zgłoszenie uczestnictwa:
contact@raven.edu.pl

Wykłada: Tomasz Jasiński, psychoanalityk jungowski

 

„Początkowo jest to prywatny tekst, choć pisany dla innych. Wyraźnie pracuje nad nim do publikacji. Ale jednocześnie jest to tekst zgłębiający jego osobistą kosmologię, która nie jest pojęciowa. Przedstawia ramy, w obrębie których na nowo odnalazł orientację i znaczenie w swoim życiu. I co ciekawe – nie dostarczyły mu ich pojęcia, których używał. Używane przez niego pojęcia były jedynie narzędziami które tworzył dla innych, można powiedzieć, że były częścią jego lekarskiego zadania polegającego na daniu czegoś innym, co pomogłoby im odnaleźć się w ciemnych nocach ich własnych głębin.”
– James Hillman, Sonu Shamdasani: „Lament of the Dead: Psychology After Jung’s Red Book”

 

czerwoną księgę

 

„Czerwona Księga”, zapis  osobistego procesu transformacji Carla Gustava Junga, powstawała w czasie wielkich eksperymentów w literaturze, psychologii i sztuce. Czas ten cechowały próby zrzucenia ograniczeń i konwencji blokujących dostęp do wewnętrznego doświadczenia – snów, wizji i fantazji. Ten twórczy kryzys w kulturze nałożył się na wewnętrzny kryzys Carla Gustava Junga po rozstaniu z Zygmuntem Freudem. Zmagając się z nim rozpoczął rodzaj eksperymentu samoanalizy, który przyniósł mu zarówno przemianę wewnętrzną jak i podwaliny późniejszych pojęć psychologicznych.

 

„Czerwona księga” ilustruje serię doświadczeń aktywnej wyobraźni wraz komentarzami, które są próbą rozumienia ich znaczenia. Proces ten ma kilka wzajemnie powiązanych wątków: 

 

  • próba zrozumienia siebie samego, zintegrowania i rozwinięcia fragmentów własnej osobowości,
  • próba zrozumienia struktury ludzkiej osobowości,
  • próba zrozumienia relacji jednostki do współczesnego społeczeństwa i do społeczności umarłych,
  • próba zrozumienia psychologicznych i historycznych skutków chrześcijaństwa,
  • próba uchwycenia przyszłych kierunków rozwoju religii.

 

Wykład stanowi wprowadzenie w tematykę i strukturę „Czerwonej Księgi”. W jego trakcie zapoznamy się z historią powstania „Czerwonej Księgi”, relacjami do innych dzieł literackich i artystycznych, podstawowymi wątkami tekstu i analogiami do późniejszych definicji psychologii C. G. Junga. Będziemy analizować osobisty, literacki, religijno-kulturowy, psychologiczny i rozwojowy kontekst jej powstawania.

O wykładowcy

Tomasz J. Jasiński, psychoanalityk jungowski, autor

Tomek jest psychoanalitykiem jungowskim pracującym w Warszawie i w sieci globalnej. Studiował filozofię, psychologię oraz psychotronikę na kilku różnych uniwersytetach w kraju i za granicą. Jest Członkiem Indywidualnym IAAP. Był członkiem założycielem PTPA, członkiem założycielem PTPJ, jest byłym prezesem dwóch kadencji PTPJ. W trakcie kilkunastoletniej praktyki psychoterapeutycznej pracował z osobami dotkniętymi różnymi formami cierpienia i w różnym wieku, począwszy od osób poniżej trzeciego roku życia, do osób osiemdziesięcioletnich. Obecnie jest nauczycielem w szkoleniu całościowym PTPJ, gdzie pozostaje członkiem Zarządu oraz Komisji Szkoleniowej. Jest również członkiem Zarządu Instytutu RAVEN a także redaktorem naukowym w magazynach e-jungian.com i e-jungian.pl.

Tomek jest autorem kilku publikacji w dziedzinie psychologii i psychoanalizy. W ramach pracy dla Komisji Szkoleniowej PTPJ jest współautorem struktury dydaktycznej programu szkolenia całościowego.

Interesuje się naturą cierpienia i procesami leczenia ujmowanymi z perspektywy psychologii głębi i duchowości, punktami zranienia i zniszczenia w życiu indywidualnym i zbiorowym oraz powstającymi z nich potraumatycznymi strukturami rzeczywistości. Pisze o spotkaniach różnych obszarów doświadczenia oraz o przekraczaniu granic wyznaczonych ustępującym paradygmatem myślenia o świecie i człowieku.

O cyku wykładowym

czerwoną księgę

 

„Czerwona Księga C. G. Junga” to cykl comiesięcznych wykładów prowadzonych przez analityczkę jungowską Małgorzatę Kalinowską, członka Międzynarodowego Towarzystwa Psychologii Analitycznej (IAAP), które zostało założone w Zurychu w 1955, jeszcze za życia Carla Gustava Junga przez grupę analityków blisko z nim związanych. Odbywające się w małej grupie kameralne wykłady są szansą dokładnego zapoznania się z historią powstania „Czerwonej Księgi”, kontekstami i analogiami do innych dzieł literackich i artystycznych, a przede wszystkim z jej znaczeniem dla osobowego procesu transformacji.

ZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapisz

0 Comments
Udostępnij
Małgorzata Kalinowska
contact@raven.edu.pl
Brak komentarzy

Post a Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.