Jak czytać Czerwoną Księgę - wprowadzenie - RAVEN
 

Jak czytać Czerwoną Księgę – wprowadzenie

lip 25 2017

Jak czytać Czerwoną Księgę – wprowadzenie

8 września 2017
18:30 – 20:30
Lokalizacja:

Raven – Instytut Studiów Kulturowych

Czeladź, ul. Żabia 12

Zapraszamy zainteresowanych postacią Carla Gustava Junga na serię wykładów dotyczących „Czerwonej Księgi” – dzieła, które ilustruje jego indywidualny proces transformacji jak również wyłanianie się zrębów jego teorii. Wykłady obywać się będą raz w miesiącu, w grupie dwunastoosobowej. Możliwe jest zapisanie się na pojedyncze wykłady, istnieje również możliwość zarezerwowania miejsca na cały cykl semestralny.

Cena pojedynczego wykładu: 25 zł

Osoby zainteresowane udziałem prosimy o mailowe zgłoszenie uczestnictwa:
contact@raven.edu.pl

Wykłada: Małgorzata Kalinowska, psychoanalityk jungowski

 

„Początkowo jest to prywatny tekst, choć pisany dla innych. Wyraźnie pracuje nad nim do publikacji. Ale jednocześnie jest to tekst zgłębiający jego osobistą kosmologię, która nie jest pojęciowa. Przedstawia ramy, w obrębie których na nowo odnalazł orientację i znaczenie w swoim życiu. I co ciekawe – nie dostarczyły mu ich pojęcia, których używał. Używane przez niego pojęcia były jedynie narzędziami które tworzył dla innych, można powiedzieć, że były częścią jego lekarskiego zadania polegającego na daniu czegoś innym, co pomogłoby im odnaleźć się w ciemnych nocach ich własnych głębin.”
– James Hillman, Sonu Shamdasani: „Lament of the Dead: Psychology After Jung’s Red Book”

 

czerwoną księgę

 

„Czerwona Księga”, zapis  osobistego procesu transformacji Carla Gustava Junga, powstawała w czasie wielkich eksperymentów w literaturze, psychologii i sztuce. Czas ten cechowały próby zrzucenia ograniczeń i konwencji blokujących dostęp do wewnętrznego doświadczenia – snów, wizji i fantazji. Ten twórczy kryzys w kulturze nałożył się na wewnętrzny kryzys Carla Gustava Junga po rozstaniu z Zygmuntem Freudem. Zmagając się z nim rozpoczął rodzaj eksperymentu samoanalizy, który przyniósł mu zarówno przemianę wewnętrzną jak i podwaliny późniejszych pojęć psychologicznych.

 

„Czerwona księga” ilustruje serię doświadczeń aktywnej wyobraźni wraz komentarzami, które są próbą rozumienia ich znaczenia. Proces ten ma kilka wzajemnie powiązanych wątków: 

 

  • próba zrozumienia siebie samego, zintegrowania i rozwinięcia fragmentów własnej osobowości,
  • próba zrozumienia struktury ludzkiej osobowości,
  • próba zrozumienia relacji jednostki do współczesnego społeczeństwa i do społeczności umarłych,
  • próba zrozumienia psychologicznych i historycznych skutków chrześcijaństwa,
  • próba uchwycenia przyszłych kierunków rozwoju religii.

 

Wykład stanowi wprowadzenie w tematykę i strukturę „Czerwonej Księgi”. W jego trakcie zapoznamy się z historią powstania „Czerwonej Księgi”, relacjami do innych dzieł literackich i artystycznych, podstawowymi wątkami tekstu i analogiami do późniejszych definicji psychologii C. G. Junga. Będziemy analizować osobisty, literacki, religijno-kulturowy, psychologiczny i rozwojowy kontekst jej powstawania.

O wykładowcy

Małgorzata Kalinowska, psychoanalityk jungowski, autorka, tłumaczka

Małgorzata jest certyfikowanym psychoanalitykiem jungowskim uprawnionym do prowadzenia superwizji – Indywidualnym Członkiem Międzynarodowego Towarzystwa Psychologii Analitycznej. Jest również członkiem założycielem Polskiego Towarzystwa Psychoanalizy Jungowskiej, gdzie uczestniczy w aktywnościach Komisji Szkoleniowej i Komisji Etyki, wykładając między innymi na szkoleniu I stopnia w psychoanalizie jungowskiej. Pracuje w prywatnej praktyce klinicznej od 1999 roku. Równolegle pracowała w stacjonarnej i poradnianej pomocy psychoterapeutycznej w obrębie Narodowego Funduszu Zdrowia.

Zajmuje się psychologią C. G. Junga od początku swej psychologicznej edukacji w latach dziewięćdziesiątych. Ważne dla niej jest podejście integracyjne – zarówno wobec różnych nurtów psychologii jungowskiej, jak i jej punktów spotkań z innymi dziedzinami nauk.

Jest tłumaczem kilku książek z zakresu psychologii analitycznej, w tym „Alchemii” Marie-Louise von Franz i „Wewnętrznego świata traumy” Donalda Kalscheda. Jej artykuły ukazały się między innymi w Journal of Analytical Psychology i w dwóch anglojęzycznych publikacjach książkowych z zakresu współczesnej psychologii jungowskiej.

O cyku wykładowym

czerwoną księgę

 

„Czerwona Księga C. G. Junga” to cykl comiesięcznych wykładów prowadzonych przez analityczkę jungowską Małgorzatę Kalinowską, członka Międzynarodowego Towarzystwa Psychologii Analitycznej (IAAP), które zostało założone w Zurychu w 1955, jeszcze za życia Carla Gustava Junga przez grupę analityków blisko z nim związanych. Odbywające się w małej grupie kameralne wykłady są szansą dokładnego zapoznania się z historią powstania „Czerwonej Księgi”, kontekstami i analogiami do innych dzieł literackich i artystycznych, a przede wszystkim z jej znaczeniem dla osobowego procesu transformacji.

ZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapisz

0 Comments
Udostępnij
Małgorzata Kalinowska
contact@raven.edu.pl
Brak komentarzy

Post a Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.