Dojrzewanie człowieka - dojrzewanie Boga - wykład w Czeladzi - RAVEN
 

Dojrzewanie człowieka – dojrzewanie Boga – wykład w Czeladzi

sie 20 2018

Dojrzewanie człowieka – dojrzewanie Boga – wykład w Czeladzi

21 grudnia 2018
18:30 – 20:30
Lokalizacja:

Raven – Instytut Studiów Kulturowych

Czeladź, ul. Żabia 12

Zapraszamy osoby zainteresowane psychologią Carla Gustava Junga i psychologią post-jungowską na cykl wykładowy „Wprowadzenie w psychologię C. G. Junga”, prowadzony przez analityków jungowskich. Wykłady obywać się będą raz w miesiącu, w małej grupie. Możliwe jest zapisanie się na pojedyncze wykłady, istnieje również możliwość zarezerwowania miejsca na cały cykl semestralny.

 

Cena pojedynczego wykładu: 25 zł

 

Osoby zainteresowane udziałem prosimy o mailowe zgłoszenie uczestnictwa: contact@raven.edu.pl

Wykłada: Małgorzata Kalinowska, psychoanalityk jungowski

 

„Książka ta traktuje o kanonicznym obrazie Boga. To właśnie nas zajmuje, a nie ogólne filozoficzne pojęcie Boga. Bóg jest zawsze określony i zawsze ma lokalnie obowiązującą formę, inaczej jego istnienie byłoby całkowicie bezowocne. Interesuje mnie zachodni obraz Boga, bez względu na to, czy podchodzę do niego intelektualnie, czy nie. Nie zajmuje się religijną filozofią, jestem zniewolony, niemal oczarowany, i bronię się, jak tylko mogę… To doświadczenie jest lokalne, barbarzyńskie, infantylne i potwornie nienaukowe.”
– Jung w liście do Ericha Neumanna o swoim doświadczeniu pracy nad „Odpowiedzią Hiobowi”, „Letters”, t. 2, str. 32

 

W odpowiedzi Hiobowi Jung dokonuje głębokiej psychologicznej analizy mitu judeochrześcijańskiego, który jest w centrum zachodniej kultury, poświęcając szczególną uwagę temu, jak ludzka świadomość zmienia naturę obrazu Boga. Jung w toku „Odpowiedzi Hiobowi” różnicuje obraz Boga na ten ze Starego Testamentu, na obraz Boga przedstawiany w teologii chrześcijańskiej, i obraz Boga doświadczany psychologicznie przez współczesnych ludzi. Jung rozumie obraz Boga jako reprezentację Jaźni i śledzi jego rozwój i zmianę w kontekście rozwoju i zmiany ludzkiej zbiorowej świadomości.

 

W trakcie pisania „Odpowiedzi Hiobowi” Jung miał siedemdziesiąt pięć lat. Publikacja wywołała burzliwą odpowiedź ze strony środowiska religijnego (między innymi poprzez niezrozumienie różnicowania kwestii teologicznych od psychologicznych, o których pisze Jung), a jej obraz daje nam między innymi wymiana korespondencji pomiędzy Jugiem a księdzem Victorem Whitem, gdzie możemy prześledzić przebieg współpracy, która stopniowo zamieniała się w konflikt zabarwiony poczuciem zdrady.

 

W trakcie wykładu prześledzimy wątki przedstawione w „Odpowiedzi Hiobowi”, sięgając również do doskonałego opracowania Edwarda Edingera: „Transformation of the God-Image . An Elucidation of Jung’s Answer to Job”. Odwoływać się będziemy również do kontrowersji, którą wzbudził ten fragment dzieł Junga, przyglądając się temu, w jaki sposób pozostaje on aktualny w opisie współczesnej zachodniej religijności.

 

__________________
Dane osobowe (imię i nazwisko, adres mailowy, telefon kontaktowy, numer rachunku bankowego, ewentualne dane adresowe jeżeli zajdzie konieczność ich użycia) używane są przez Instytut Raven wyłącznie dla obsługi wydarzeń – rejestracji na wydarzenia, płatności i odwoływania uczestnictwa zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE z dnia 27.04.2016. Administratorem tych danych jest Instytut Studiów Kulturowych RAVEN w Czeladzi, są one przechowywane z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i poufności i nie są udostępniane innym firmom i osobom. Zdjęcia wykonywane w trakcie wydarzeń wykorzystywane są wyłącznie do ich dokumentacji.

Rejestracja na wydarzenie oznacza wyrażenie zgody na powyższą politykę prywatności i politykę rejestracji i zwrotów.

O wykładowcy

Małgorzata Kalinowska, psychoanalityk jungowski, autorka, tłumaczka

Małgorzata jest certyfikowanym psychoanalitykiem jungowskim uprawnionym do prowadzenia superwizji – Indywidualnym Członkiem Międzynarodowego Towarzystwa Psychologii Analitycznej. Jest również członkiem założycielem Polskiego Towarzystwa Psychoanalizy Jungowskiej, gdzie uczestniczy w aktywnościach Komisji Szkoleniowej i Komisji Etyki, wykładając między innymi na szkoleniu I stopnia w psychoanalizie jungowskiej. Pracuje w prywatnej praktyce klinicznej od 1999 roku. Równolegle pracowała w stacjonarnej i poradnianej pomocy psychoterapeutycznej w obrębie Narodowego Funduszu Zdrowia.

Zajmuje się psychologią C. G. Junga od początku swej psychologicznej edukacji w latach dziewięćdziesiątych. Ważne dla niej jest podejście integracyjne – zarówno wobec różnych nurtów psychologii jungowskiej, jak i jej punktów spotkań z innymi dziedzinami nauk.

Jest tłumaczem kilku książek z zakresu psychologii analitycznej, w tym „Alchemii” Marie-Louise von Franz i „Wewnętrznego świata traumy” Donalda Kalscheda. Jej artykuły ukazały się między innymi w Journal of Analytical Psychology i w dwóch anglojęzycznych publikacjach książkowych z zakresu współczesnej psychologii jungowskiej.

O cyklu wykładowym

„Wprowadzenie w psychologię C. G. Junga” to cykl comiesięcznych wykładów prowadzonych przez analityków jungowskich, Małgorzatę Kalinowską i Tomka J. Jasińskiego, członków Międzynarodowego Towarzystwa Psychologii Analitycznej (IAAP), które zostało założone w Zurychu w 1955, jeszcze za życia Carla Gustava Junga przez grupę analityków blisko z nim związanych. Odbywające się w małej grupie kameralne wykłady są szansą dokładnego zapoznania się z podstawowymi pojęciami psychologii analitycznej zarówno dla praktykujących psychologów, jak i dla osób zainteresowanych pracami Carla Gustava Junga. Każdy z nich oparty jest na analizie tekstów Dzieł Zebranych i innych prac Junga, włączając w to dotychczas nie opublikowane w języku polskim. Powrót do oryginalnych tekstów umożliwia zarówno wgląd w jego teorię, jak i ogląd tego, jak tworzone przez niego pojęcia ewoluowały z biegiem czasu.

ZapiszZapisz

0 Comments
Udostępnij
Małgorzata Kalinowska
contact@raven.edu.pl
Brak komentarzy

Post a Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.