
Dokładne mierzenie ohydy życia – Czy Witkacego można poddać psychoanalizie?
Zapraszamy zainteresowanych punktami stycznymi pomiędzy psychoanalizą a kulturą na spotkania Klubu Dyskusyjnego organizowane przez Instytut Studiów Kulturowych – RAVEN.
WSTĘP WOLNY
Ilość miejsc ograniczona. Osoby zainteresowane udziałem prosimy o mailowe potwierdzenie uczestnictwa:
contact@raven.edu.pl
GOŚCIE SPOTKANIA: Natalia Kruszyna i Małgorzata Kalinowska
MODERATOR SPOTKANIA: Antonina Szybowska
Stanisław Ignacy Witkiewicz – Witkacy (1885-1939) to jeden z najwybitniejszych, najbardziej wszechstronnych i wciąż inspirujących polskich artystów. Fascynujące wydarzenia z jego biografii, splecionej z dramatyczną historią XX w., były przez niego przekształcane w Sztukę. Odnajdziemy w jego obrazach, dramatach i powieściach zarówno ślady jego głębokich miłości, jak i erotycznych fascynacji, tropy wojny i rewolucji, przerażenie nadciągającą masą i zagładą indywidualności, zainteresowanie filozofią, jak i czyste poczucie absurdu. Witkacy niemal obsesyjnie wymagał od siebie i innych ciągłego intelektualnego i artystycznego rozwoju oraz nieustannej gotowości do intensyfikujących go eksperymentów i wiwisekcji. Czasem intrygujących, niekiedy zabawnych, nierzadko bolesnych. Dlatego przyciągał i drażnił. Oszałamiał i zniewalał. Fascynował i ranił. Wyzwalał emocje i osadzał je w swoim dziele. Wciąż nienasycony i życia i sztuki. Czy dziś jesteśmy w stanie, czy mamy prawo zastanawiać się jakie wypadki legły u podstaw jego twórczości? Co było prawdą, a co artystyczną kreacją? Co bolało naprawdę, a co było znakomicie wypracowane?
W trakcie spotkania „Dokładne mierzenie ohydy życia – Czy Witkacego można poddać psychoanalizie?” Będą z Państwem rozmawiać Natalia Kruszyna – historyk sztuki, opiekun witkacowskiej kolekcji w Muzeum Historii Katowic i Małgorzata Kalinowska – psychoanalityk jungowski, autorka i tłumaczka.
Do 28 stycznia 2018 r. w Muzeum Historii Katowic można zobaczyć prezentację wybranych portretów artysty.
Natalia Kruszyna – historyk sztuki i aktorka, nierzadko łącząca swoje pasje. Z werwą prowadzi popularne wykłady o sztuce, organizuje wystawy, pisze o plastyce tak, by dotrzeć do wrażliwości czytelnika, uważając za swą powinność bycie tłumaczem, a nie prawodawcą. Pracuje w Muzeum Historii Katowic, współdziała z wieloma artystami i niezależnymi teatrami, dla których obraz jest istotnym środkiem wyrazu, a wynikające zeń emocje pomagają odnaleźć drogę do rozumienia sztuki i człowieka. Jest autorką wystaw, esejów i artykułów o sztuce, zwłaszcza współczesnej, których bohaterami są Hans Bellmer, Jerzy Duda-Gracz, Konrad Swinarski, Stanisław Ignacy Witkiewicz, oraz m.in. Renata Bonczar, Ireneusz Botor, Józef Budka, Sławomir Chrystow, Jan Dubiel, Edward Josefowski, Adam Kirchner, Celina Kirchner, Ewa Satalecka, Ewa Sycha, Aleksandra Telka-Budka, Beata Wąsowska, polska grafika XIX/XX w., żydowski cmentarz w Katowicach. Jest także współautorką książki i płyty Pałam chęcią malowania Jej Asymetrji… Witkacy, wielokrotnie przygotowywała teatralne wernisaże wystaw oraz ilustrowała przy pomocy dzieł sztuki rozmaite artystyczne prezentacje. Wciąż przygotowuje i wygłasza ilustrowane, popularyzatorskie wykłady z historii sztuki m.in. o Witkacym, Dudzie-Graczu, surrealizmie, modzie dwudziestolecia międzywojennego, ideale kobiety w sztuce.
Małgorzata Kalinowska – jest psychoanalityczką jungowską, tłumaczką i autorką tekstów z zakresu traumy kulturowej i treningu psychoanalitycznego. Jest członkiem indywidualnym International Association for Analytical Psychology (IAAP), członkiem założycielem Polskiego Towarzystwa Psychoanalizy Jungowskiej (PTPJ) i redaktorem głównym jungowskich magazynów internetowych e-jungian.com i e-jungian.pl. Od kilku lat uczy na Szkoleniu I stopnia z zakresu psychoanalizy jungowskiej w PTPJ, którego jest współautorką. Ma dziewiętnastoletnie doświadczenie psychoterapeutyczne, pracuje w prywatnej praktyce jako terapeuta indywidualny i grupowy w Czeladzi. Małgorzata interesuje się punktami spotkań między psychologią, socjologią i literaturą, pozwalającymi na zrozumienie długoterminowych reakcji na traumatyczne doświadczenia na poziomie narodów i kultur. Zajmuje się również reakcją psychiki na doświadczenia traumatyczne według współczesnego psychoanalitycznego rozumienia.
Antonina Szybowska – członek zespołu RAVEN. Spotkania odbywają się w Czeladzi od jesieni 2016 roku. Moderatorem spotkań czeladzkich jest