
Dynamika przeciwieństw a transformacja psychiczna – wykład w Czeladzi
Zapraszamy osoby zainteresowane psychologią Carla Gustava Junga i psychologią post-jungowską na cykl wykładowy „Wprowadzenie w psychologię C. G. Junga”, prowadzony przez analityków jungowskich. Wykłady odbywają się raz w miesiącu, w grupie dwunastoosobowej. Możliwe jest zapisanie się na pojedyncze wykłady, istnieje również możliwość zarezerwowania miejsca na cały cykl semestralny.
Cena pojedynczego wykładu: 25 zł
Osoby zainteresowane udziałem prosimy o mailowe zgłoszenie uczestnictwa:
contact@raven.edu.pl
Wykłada: Małgorzata Kalinowska, psychoanalityk jungowski
Miałem raz bardzo zamożnego pacjenta, który przychodząc do mnie powiedział mi: „Nie wiem, co Pan mi zrobi, lecz mam nadzieję, że to co otrzymam nie będzie szare”. I to jest dokładnie o tym, czym byłoby życie, gdyby nie było w nim przeciwieństw. I tak par przeciwieństw nie należy rozumieć jako błędów, lecz jako źródła życia. To samo obowiązuje w naturze. Jeśli nie ma różnicy między wysokim i niskim, nie będzie przepływu wody. Ów stan, który nastąpiłby po usunięciu z natury przeciwieństw, współczesna fizyka określa stanem entropii, czyli śmierci w stanie wypośrodkowanej letniości. Jeśliby spełnić wszystkie swoje życzenia, to osiągnęłoby się stan, który można by nazwać stanem psychicznej entropii. W ten sposób odkryłem, że coś, co wydawało mi się zjawiskiem patologicznym, jest w istocie zasadą rzeczywistości.
Wprowadzenie do psychologii jungowskiej: notatki z seminarium z psychologii analitycznej, 1925 r.
Podział na dwa był niezbędny, aby wydobyć „jeden” świat ze stanu potencjalności w rzeczywistość. Rzeczywistość składa się z wielości rzeczy. Lecz jedno nie jest liczbą. Pierwszą liczbą jest dwójka. To w niej ma swój początek mnogość i rzeczywistość.
Mysterium Coniunctionis (1955-56), CW14, par. 659
W kolejnym wykładzie z serii wprowadzającej w psychologię C.G. Junga przyjrzymy się jakie znaczenie dla rozumienia psychiki ma obrane przez Junga dialektyczne spojrzenie na rzeczywistość. Jak zobaczyliśmy w trakcie poprzednich wykładów, myślenie w kategorii napięć wynikających ze ścierania się sprzeczności jest strukturalnie wpisane w jungowskie rozumienie psychiki, oparte na energetycznym punkcie widzenia. Jung pokazuje nam, jak myślenie o psychice w kategoriach przeciwieństw jest w sposób organiczny wpisane w fenomenologię świata jako całości. Pokazuje również, że proces życia oraz rozwoju psychicznego oparty jest na zjawisku energetycznych napięć wynikających z konfrontowania się par przeciwieństw. W dynamice tych procesów dochodzi do transformacji psychicznej, która jest osnową dojrzewania psychicznego jednostki, a które jako część procesów naturalnych Jung nazwał indywiduacją.
W trakcie wykładu będziemy się odwoływać do fragmentów pochodzących z kilku różnych tekstów Junga:
- C.G. Jung – „Archetypy i Nieświadomość Zbiorowa”, CW 9i – eseje: „Psychologia archetypu dziecka”, „Psychologiczne aspekty archetypu matki”, „Archetypy nieświadomości zbiorowej”, „Problem odrodzenia”
- C.G. Jung – „Misterium Coniunctionis”, CW 14
- C.G. Jung – “Dwa eseje o psychologii analitycznej”, CW7
- C.G. Jung – „psychologia i alchemia”, CW12
Małgorzata Kalinowska, psychoanalityk jungowski, autorka, tłumaczka
Małgorzata jest certyfikowanym psychoanalitykiem jungowskim uprawnionym do prowadzenia superwizji – Indywidualnym Członkiem Międzynarodowego Towarzystwa Psychologii Analitycznej. Jest również członkiem założycielem Polskiego Towarzystwa Psychoanalizy Jungowskiej, gdzie uczestniczy w aktywnościach Komisji Szkoleniowej i Komisji Etyki, wykładając między innymi na szkoleniu I stopnia w psychoanalizie jungowskiej. Pracuje w prywatnej praktyce klinicznej od 1999 roku. Równolegle pracowała w stacjonarnej i poradnianej pomocy psychoterapeutycznej w obrębie Narodowego Funduszu Zdrowia.
Zajmuje się psychologią C. G. Junga od początku swej psychologicznej edukacji w latach dziewięćdziesiątych. Ważne dla niej jest podejście integracyjne – zarówno wobec różnych nurtów psychologii jungowskiej, jak i jej punktów spotkań z innymi dziedzinami nauk.
Jest tłumaczem kilku książek z zakresu psychologii analitycznej, w tym „Alchemii” Marie-Louise von Franz i „Wewnętrznego świata traumy” Donalda Kalscheda. Jej artykuły ukazały się między innymi w Journal of Analytical Psychology i w dwóch anglojęzycznych publikacjach książkowych z zakresu współczesnej psychologii jungowskiej.
„Wprowadzenie w psychologię C. G. Junga” to cykl comiesięcznych wykładów prowadzonych przez analityków jungowskich, Małgorzatę Kalinowską i Tomka J. Jasińskiego, członków Międzynarodowego Towarzystwa Psychologii Analitycznej (IAAP), które zostało założone w Zurychu w 1955, jeszcze za życia Carla Gustava Junga przez grupę analityków blisko z nim związanych. Odbywające się w małej grupie kameralne wykłady są szansą dokładnego zapoznania się z podstawowymi pojęciami psychologii analitycznej zarówno dla praktykujących psychologów, jak i dla osób zainteresowanych pracami Carla Gustava Junga. Każdy z nich oparty jest na analizie tekstów Dzieł Zebranych i innych prac Junga, włączając w to dotychczas nie opublikowane w języku polskim. Powrót do oryginalnych tekstów umożliwia zarówno wgląd w jego teorię, jak i ogląd tego, jak tworzone przez niego pojęcia ewoluowały z biegiem czasu.