Emma Jung w poszukiwaniu Świętego Graala – wykład - RAVEN
 

Emma Jung w poszukiwaniu Świętego Graala – wykład

emma jung
sty 07 2018

Emma Jung w poszukiwaniu Świętego Graala – wykład

9 lutego 2018
18:30 – 20:30

 

Lokalizacja:

Raven – Instytut Studiów Kulturowych

Czeladź, ul. Żabia 12

W naszej czytelni dostępne są artykuły na podstawie wykładu:

 

„Emma Jung w poszukiwaniu Świętego Graala”

„Emma Jung –  Anima i Animus”

Zapraszamy zainteresowanych psychologią jungowską i wkładem kobiet w rozwój nauki na serię wykładów „Kobiety psychologii analitycznej”. Wykłady obywać się będą raz w miesiącu, w grupie dwunastoosobowej. Możliwe jest zapisanie się na pojedyncze wykłady, istnieje również możliwość zarezerwowania miejsca na cały cykl semestralny.

Cena pojedynczego wykładu: 25 zł

Osoby zainteresowane udziałem prosimy o mailowe zgłoszenie uczestnictwa:
contact@raven.edu.pl

Wykłada: Małgorzata Kalinowska, psychoanalityk jungowski

 

„Walkirie nazywane też są Pannami Życzeń i zdarza się, że któraś z nich, tak jak Brunhilda, zostaje żoną lub kochanką wielkiego bohatera, któremu niesie pomoc i ochronę w bitwie.”
– Emma Jung (1985), Anima and Animus, str. 51

 

emma jung

Emma Jung w 1938, Eranos Ascona

Ten fragment z jedynej ukończonej przez Emmę Jung książki mógłby być równie dobrze opisem tego jak ona sama i inni wokół niej widzieli jej rolę jako żony Carla Gustava Junga. Przez czas trwania ich małżeństwa, które rozpoczęło się w 1903 roku, Emma była dla Junga opoką – to ona zakotwiczała go w realności, szczególnie w czasie jego zmagań z nieświadomymi głębinami w trakcie pisania czarnych książek, a następnie „Czerwonej Księgi”, ona również dała mu finansową niezależność. Próbowała załagodzić konflikt Junga z Freudem i wielokrotnie potem również była tą, która łagodziła i wnosiła równowagę, choć małżeństwo ich było trudne między innymi przez równolegle trwający wiele lat romans Junga z Toni Wolff.

 

Opisywana czasem jest jako typ introwertywnie percepcyjny – choć nie zaznaczała w towarzystwie wyraźnie swej obecności, wyczuwała w sobie doskonale to, co się dzieje. Wychowana w szwajcarskim przekonaniu o wyższości intelektualnej mężczyzn nad kobietami starała się nie zaznaczać się intelektualnie, aby nie pozostawić wrażenia, że rywalizuje z mężem, choć nic nie wskazywało na to, że on obawia się tej rywalizacji. A jednak jej intelektualne zainteresowania legendą Świętego Graala, które rozwijały się od czasów jej młodości i trwały przez wiele lat, pokazują coś zupełnie innego i sprawiają, że zastanawiamy się nad tym, kim byłaby Emma Jung żyjąc współcześnie. „Legenda Graalowa w perspektywie psychologicznej”, nad którą pracowała przez wiele lat, nie została wydana za jej życia, ukazała się pośmiertnie w opracowaniu Marie-Louise Von Franz.

 

W trakcie wykładu zajmiemy się wątkami biograficznymi z życia Emmy Jung, śledząc historie prawdziwe, plotki i anegdoty, i psychologiczną analizę legendy o poszukiwaniu Świętego Graala. Zobaczymy też jak cytowana na początku legenda o Brunhildzie, bohaterce wagnerowskiej Walkirii w symboliczny sposób doskonale opisuje życie i twórczość tej wybitnej kobiety.

 

Wykład oparty jest na następujących książkach:

 

  • Emma Jug, Marie-Louise von Franz – „Legenda Graalowa w perspektywie psychologicznej”
  • Maggy Anthony – „Salome’s Embrace – The Jungian Women”
  • Deidre Bair – „Jung. Biografia
  • Imelda Gaudissart – „Love and Sacrifice: The Life of Emma Jung”
  • Caterine Clay – „Emma Jung, Her Marriage to Carl, and the Early Years of Psychoanalysis”
O wykładowcy

Małgorzata Kalinowska, psychoanalityk jungowski, autorka, tłumaczka

Małgorzata jest certyfikowanym psychoanalitykiem jungowskim uprawnionym do prowadzenia superwizji – Indywidualnym Członkiem Międzynarodowego Towarzystwa Psychologii Analitycznej. Jest również członkiem założycielem Polskiego Towarzystwa Psychoanalizy Jungowskiej, gdzie uczestniczy w aktywnościach Komisji Szkoleniowej i Komisji Etyki, wykładając między innymi na szkoleniu I stopnia w psychoanalizie jungowskiej. Pracuje w prywatnej praktyce klinicznej od 1999 roku. Równolegle pracowała w stacjonarnej i poradnianej pomocy psychoterapeutycznej w obrębie Narodowego Funduszu Zdrowia.

Zajmuje się psychologią C. G. Junga od początku swej psychologicznej edukacji w latach dziewięćdziesiątych. Ważne dla niej jest podejście integracyjne – zarówno wobec różnych nurtów psychologii jungowskiej, jak i jej punktów spotkań z innymi dziedzinami nauk.

Jest tłumaczem kilku książek z zakresu psychologii analitycznej, w tym „Alchemii” Marie-Louise von Franz i „Wewnętrznego świata traumy” Donalda Kalscheda. Jej artykuły ukazały się między innymi w Journal of Analytical Psychology i w dwóch anglojęzycznych publikacjach książkowych z zakresu współczesnej psychologii jungowskiej.

O cyku wykładowym

Grafika: jacekkobinski.com

 

W kolejnej serii wykładów z zakresu psychologii analitycznej wracamy do klasycznej psychologii jungowskiej w jej rzadkiej odsłonie – poświęcone one będą czołowym kobiecym postaciom z pierwszego pokolenia analityków otaczających Carla Gustawa Junga.

 

Kobiety były aktywnymi uczestniczkami rozwijającego się dwudziestowiecznego ruchu analitycznego, choć najczęściej wspominane są w kontekście życiorysu Carla Gustava Junga i jako tło jego prac (poza Marie-Louise von Franz, która jest dobrze znana polskiemu czytelnikowi z książek „Ścieżki snów” i „Alchemia. Wprowadzenie do symboliki i psychologii”). W trakcie cyklu wykładowego rozmawiać będziemy zarówno o tym aspekcie ich analitycznej ścieżki, jak i o prowadzonych przez nie badaniach. Zajmować nas będą historie ich życia, relacje z Jungiem, anegdoty i plotki ilustrujące koloryt tamtych czasów, i to, jak splatają się one z ich twórczością.

 

Informacje o cyklu
0 Comments
Udostępnij
Małgorzata Kalinowska
contact@raven.edu.pl
Brak komentarzy

Post a Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.