
Emma Jung w poszukiwaniu Świętego Graala – wykład
W naszej czytelni dostępne są artykuły na podstawie wykładu:
Zapraszamy zainteresowanych psychologią jungowską i wkładem kobiet w rozwój nauki na serię wykładów „Kobiety psychologii analitycznej”. Wykłady obywać się będą raz w miesiącu, w grupie dwunastoosobowej. Możliwe jest zapisanie się na pojedyncze wykłady, istnieje również możliwość zarezerwowania miejsca na cały cykl semestralny.
Cena pojedynczego wykładu: 25 zł
Osoby zainteresowane udziałem prosimy o mailowe zgłoszenie uczestnictwa:
contact@raven.edu.pl
Wykłada: Małgorzata Kalinowska, psychoanalityk jungowski
Małgorzata Kalinowska, psychoanalityk jungowski, autorka, tłumaczka
Małgorzata jest certyfikowanym psychoanalitykiem jungowskim uprawnionym do prowadzenia superwizji – Indywidualnym Członkiem Międzynarodowego Towarzystwa Psychologii Analitycznej. Jest również członkiem założycielem Polskiego Towarzystwa Psychoanalizy Jungowskiej, gdzie uczestniczy w aktywnościach Komisji Szkoleniowej i Komisji Etyki, wykładając między innymi na szkoleniu I stopnia w psychoanalizie jungowskiej. Pracuje w prywatnej praktyce klinicznej od 1999 roku. Równolegle pracowała w stacjonarnej i poradnianej pomocy psychoterapeutycznej w obrębie Narodowego Funduszu Zdrowia.
Zajmuje się psychologią C. G. Junga od początku swej psychologicznej edukacji w latach dziewięćdziesiątych. Ważne dla niej jest podejście integracyjne – zarówno wobec różnych nurtów psychologii jungowskiej, jak i jej punktów spotkań z innymi dziedzinami nauk.
Jest tłumaczem kilku książek z zakresu psychologii analitycznej, w tym „Alchemii” Marie-Louise von Franz i „Wewnętrznego świata traumy” Donalda Kalscheda. Jej artykuły ukazały się między innymi w Journal of Analytical Psychology i w dwóch anglojęzycznych publikacjach książkowych z zakresu współczesnej psychologii jungowskiej.
W kolejnej serii wykładów z zakresu psychologii analitycznej wracamy do klasycznej psychologii jungowskiej w jej rzadkiej odsłonie – poświęcone one będą czołowym kobiecym postaciom z pierwszego pokolenia analityków otaczających Carla Gustawa Junga.
Kobiety były aktywnymi uczestniczkami rozwijającego się dwudziestowiecznego ruchu analitycznego, choć najczęściej wspominane są w kontekście życiorysu Carla Gustava Junga i jako tło jego prac (poza Marie-Louise von Franz, która jest dobrze znana polskiemu czytelnikowi z książek „Ścieżki snów” i „Alchemia. Wprowadzenie do symboliki i psychologii”). W trakcie cyklu wykładowego rozmawiać będziemy zarówno o tym aspekcie ich analitycznej ścieżki, jak i o prowadzonych przez nie badaniach. Zajmować nas będą historie ich życia, relacje z Jungiem, anegdoty i plotki ilustrujące koloryt tamtych czasów, i to, jak splatają się one z ich twórczością.