
Funkcja transcendentna – wykład w Czeladzi
Zapraszamy osoby zainteresowane psychologią Carla Gustava Junga i psychologią post-jungowską na cykl wykładowy „Wprowadzenie w psychologię C. G. Junga”, prowadzony przez analityków jungowskich. Wykłady odbywają się raz w miesiącu, w grupie dwunastoosobowej. Możliwe jest zapisanie się na pojedyncze wykłady, istnieje również możliwość zarezerwowania miejsca na cały cykl semestralny.
Cena pojedynczego wykładu: 25 zł
Osoby zainteresowane udziałem prosimy o mailowe zgłoszenie uczestnictwa:
contact@raven.edu.pl
Wykłada: Małgorzata Kalinowska, psychoanalityk jungowski
„Człowiek potrzebuje trudności, są one niezbędne dla jego zdrowia. To co nas tu zajmuje, to ich nadmierna ilość.
Podstawowym pytaniem, które zadaje sobie terapeuta to nie jak pozbyć się chwilowych trudności, ale jak stawić czoła przyszłym kłopotom. Jaki rodzaj umysłowej i moralnej postawy jest niezbędny w relacji do zakłócających wpływów nieświadomego i jak może ona być przekazana pacjentowi?
Odpowiedzią jest pozbycie się oddzielenia pomiędzy świadomym i nieświadomym. Nie można tego zrobić poprzez potępianie treści nieświadomego w jednostronny sposób, raczej należy rozpoznać ich znaczenie polegające na kompensowaniu jednostronności świadomości i uwzględnić je. Razem świadome i nieświadome tendencje składają się na funkcję transcendentą. Jest ona określana jako „transcendentna”, ponieważ dokonuje organicznie możliwego przejścia od jednej postawy w drugą bez utraty nieświadomego.”
– Jung, Transcendent function, CW vol. 8.
Pojęcie funkcji transcendentnej jest jednym z kluczowych terminów w teorii C. G. Junga. Przedstawił je w eseju o tej samej nazwie. Napisał go w 1916, w czasie, w którym sam poszukiwał połączenia świadomego z nieświadomym. W tym czasie powstały wtedy trzy jego ważne wczesne prace: „Funkcja transcendentna”, „Struktura nieświadomego”, które potem zostało przeredagowane na „Relacje pomiędzy ego a nieświadomym, jak również anonimowo opublikowane „VII sermones ad Mortous”. Rok później powstało „O psychologii nieświadomego”. Prace te stanowią podstawę wielu jego późniejszych ważnych idei. Co ciekawe, pierwotnie napisany po niemiecku esej nie został opublikowany aż do 1957, gdy jak mówił Jung, został odkryty przez studentów Instytutu C. G. Junga w Zurichu i przetłumaczony na angielski.
W trakcie wykładu oprzemy się głównie na eseju „Funkcja transcendenta”, ale będziemy odwoływać się też do przykładów tłumaczących to pojęcie zawartych w innych pracach Junga. Będziemy się przyglądać temu, w jaki sposób działanie funkcji transcendentnej pozwala na kreatywne rozwiązywanie stanów zahamowania energii, konfliktów, i wnosi bardziej zrównoważoną relację zarówno do świata zewnętrznego, jak i do własnej psychiki.
W trakcie wykładu korzystać będziemy z następujących fragmentów Dzieł Zebranych Junga:
- C. G. Jung – „Dynamika nieświadomości”, CW 8 (Pl. Dz. t. 13) – esej „Funkcja transcendentna” par. 131-193
- C. G. Jung – „Typy psychologiczne”, CW 6 (Pl. Dz. t. 2), par. 205, 427, Definicje
Małgorzata Kalinowska, psychoanalityk jungowski, autorka, tłumaczka
Małgorzata jest certyfikowanym psychoanalitykiem jungowskim uprawnionym do prowadzenia superwizji – Indywidualnym Członkiem Międzynarodowego Towarzystwa Psychologii Analitycznej. Jest również członkiem założycielem Polskiego Towarzystwa Psychoanalizy Jungowskiej, gdzie uczestniczy w aktywnościach Komisji Szkoleniowej i Komisji Etyki, wykładając między innymi na szkoleniu I stopnia w psychoanalizie jungowskiej. Pracuje w prywatnej praktyce klinicznej od 1999 roku. Równolegle pracowała w stacjonarnej i poradnianej pomocy psychoterapeutycznej w obrębie Narodowego Funduszu Zdrowia.
Zajmuje się psychologią C. G. Junga od początku swej psychologicznej edukacji w latach dziewięćdziesiątych. Ważne dla niej jest podejście integracyjne – zarówno wobec różnych nurtów psychologii jungowskiej, jak i jej punktów spotkań z innymi dziedzinami nauk.
Jest tłumaczem kilku książek z zakresu psychologii analitycznej, w tym „Alchemii” Marie-Louise von Franz i „Wewnętrznego świata traumy” Donalda Kalscheda. Jej artykuły ukazały się między innymi w Journal of Analytical Psychology i w dwóch anglojęzycznych publikacjach książkowych z zakresu współczesnej psychologii jungowskiej.
„Wprowadzenie w psychologię C. G. Junga” to cykl comiesięcznych wykładów prowadzonych przez analityków jungowskich, Małgorzatę Kalinowską i Tomka J. Jasińskiego, członków Międzynarodowego Towarzystwa Psychologii Analitycznej (IAAP), które zostało założone w Zurychu w 1955, jeszcze za życia Carla Gustava Junga przez grupę analityków blisko z nim związanych. Odbywające się w małej grupie kameralne wykłady są szansą dokładnego zapoznania się z podstawowymi pojęciami psychologii analitycznej zarówno dla praktykujących psychologów, jak i dla osób zainteresowanych pracami Carla Gustava Junga. Każdy z nich oparty jest na analizie tekstów Dzieł Zebranych i innych prac Junga, włączając w to dotychczas nie opublikowane w języku polskim. Powrót do oryginalnych tekstów umożliwia zarówno wgląd w jego teorię, jak i ogląd tego, jak tworzone przez niego pojęcia ewoluowały z biegiem czasu.