Ideał kobiety w sztuce - od Wenus z Willendorf do Lary Croft - RAVEN
 

Ideał kobiety w sztuce – od Wenus z Willendorf do Lary Croft

mar 19 2017

Ideał kobiety w sztuce – od Wenus z Willendorf do Lary Croft

7 kwietnia 2017

18:00 – 20:15

Lokalizacja:

Cafe Desa

Czeladź, Rynek 26

 

Zapraszamy zainteresowanych punktami stycznymi pomiędzy psychoanalizą a kulturą na spotkania Klubu Dyskusyjnego organizowane przez Instytut Studiów Kulturowych – RAVEN.

 

WSTĘP WOLNY

 

Ilość miejsc ograniczona. Osoby zainteresowane udziałem prosimy o mailowe potwierdzenie uczestnictwa:
contact@raven.edu.pl

Zaproszony gość: Natalia Kruszyna

Moderator dyskusji: Małgorzata Kalinowska

 

Zwykli ludzie, poeci i filozofowie zawsze zastanawiali się, czym jest piękno. Ale do tej pory nikt nie stworzył zadowalającej odpowiedzi. A gdzie ukrywa się piękno kobiety? Czy piękna może być tylko bogini lub królowa? Dlaczego jednym piękniejsza zdaje się Venus z Milo, a innym Mona Lisa lub rubensowskie puszyste piękności? Dlaczego dzisiejsi projektanci mody i media preferują typ wychudzonej modelki? Wykład z mnóstwem barwnych, obyczajowych anegdot, ilustrowany ponad setką kolorowych slajdów, prezentuje zmiany w ocenianiu kobiecej urody w ciągu wieków.

 

 

ideał kobiety

o prowadzącym

Natalia Kruszyna – historyk sztuki i aktorka, nierzadko łącząca swoje pasje. Z werwą prowadzi popularne wykłady o sztuce, organizuje wystawy, pisze o plastyce tak, by dotrzeć do wrażliwości czytelnika, uważając za swą powinność bycie tłumaczem, a nie prawodawcą. Pracuje w Muzeum Historii Katowic, współdziała z wieloma artystami i niezależnymi teatrami, dla których obraz jest istotnym środkiem wyrazu, a wynikające zeń emocje pomagają odnaleźć drogę do rozumienia sztuki i człowieka. Jest autorką wystaw, esejów i artykułów o sztuce, zwłaszcza współczesnej, których bohaterami są Hans Bellmer, Jerzy Duda-Gracz, Konrad Swinarski, Stanisław Ignacy Witkiewicz, oraz m.in. Renata Bonczar, Ireneusz Botor, Józef Budka, Sławomir Chrystow, Jan Dubiel, Edward Josefowski, Adam Kirchner, Celina Kirchner, Ewa Satalecka, Ewa Sycha, Aleksandra Telka-Budka, Beata Wąsowska, polska grafika XIX/XX w., żydowski cmentarz w Katowicach. Jest także współautorką książki i płyty Pałam chęcią malowania Jej Asymetrji… Witkacy, wielokrotnie przygotowywała teatralne wernisaże wystaw oraz ilustrowała przy pomocy dzieł sztuki rozmaite artystyczne prezentacje. Wciąż przygotowuje i wygłasza ilustrowane, popularyzatorskie wykłady z historii sztuki m.in. o Witkacym, Dudzie-Graczu, surrealizmie, modzie dwudziestolecia międzywojennego, ideale kobiety w sztuce.

O Klubie dyskusyjnym

Klub dyskusyjny „Psychoanaliza kultury” to propozycja comiesięcznych spotkań odbywających się na styku kulturoznawstwa i psychoanalizy.  W trakcie spotkań poszukujemy rozumienia zarówno historycznych jak i współczesnych zjawisk kulturowych. Spotkania odbywają się w Czeladzi od jesieni 2016 roku. Moderatorem spotkań czeladzkich jest Antonina Szybowska – członek zespołu RAVEN.

0 Comments
Udostępnij
Małgorzata Kalinowska
contact@raven.edu.pl
Brak komentarzy

Post a Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.